Консументи

14716

Консументи (гетеротрофи) — це організми, що одержують енергію за рахунок харчування автотрофами чи іншими консументами. Вони залежать від автотрофів, оскільки для живлення потребують багатих на енергію речовин, щоб із них будувати субстанцію свого тіла (зоомаса).

Трофічний, або харчовий, ланцюг – це ряд популяцій видів, кожна попередня ланка якого служить їжею наступній ланці. Харчовий ланцюг, залежно від числа консументів різних порядків, включених у нього, може складатися з різної кількості ланок.

Консументи представляють другий трофічний рівень. В залежності від кількості енергії, яка акумулюється продуцентами, кількість рівнів консументів може бути різною. Саме консументи творять видову різноманітність системи. 

Консументи розрізняють за порядками: 

  • консументи 1-го порядку - це рослиноїдні тварини, наприклад рослиноїдні комахи; 
  • консументи 2-го порядку – поїдають консументів 1-го порядку (хижаки), наприклад ящірки, жаби, комахоїдні птахи;
  • консументи 3-го порядку – можуть живитися консументами 2-го порядку. Часто ними є хижі звірі, птахи. 

Слід зазначити, що консументи це не просто споживачі, які входять до харчового ланцюгу. Вони, задовольняючи свої потреби в енергії, часто через систему позитивного зворотного зв’язку можуть діяти на вищі трофічні рівні. 

Якщо, наприклад, рослини на 1 м 2 площі утворили за добу кількість органічної речовини, яка еквівалентна 84 кДж, то продукція первинних консументів становитиме до 8,4 кДж, а вторинних – не більше 0,8 кДж. Підраховано, що на утворення 1 кг яловичини потрібно 70-90 кг зеленого корму.

 Отже, при продуктивному використанні енергії, кожною наступною ланкою трофічного ланцюга доступна для неї енергія зменшується ∼ в 10 разів, тобто 90% її випадає з трофічного ланцюга.

Популярне