Кам’яне борошно

228

Кам’яне борошно зарекомендувало себе в органічному землеробстві як гідна заміна інсектицидам та акарицидам. Обробка плодових дерев базальтовим борошном зводить до мінімуму ураження кліщем та іншими шкідниками. Добрі результати забезпечило також борошно з глинних мінералів — бентоніту й монтморилоніту, а також борошно з водоростевого вапняку й кварцу.

Препарати з кам’яного борошна мають багато позитивних властивостей.

По-перше, вони зміцнюють і роблять щільнішими покривні тканини рослин, що утруднює проникнення крізь них грибної інфекції, а для шкідників робить рослину менш привабливою. Кріме того, препарати з кам’яного борошна змінюють рН рослинних тканин і у вологому середовищі зсувають реакцію в лужний бік. Оскільки гриби й комахи генетично пристосовані до певної реакції середовища, у лужному середовищі спори грибів або гинуть, або їхній розвиток гальмується. Комахи, що живляться рослинами, віддають перевагу кормові з нейтральною або слабокислою реакцією, уникаючи лужного.

Читати по темі: Яблуко без черв'яка: як боротися зі шкідниками плодово-ягідних насаджень

Важливо, що препарати з мінерального борошна не розкладаються, а отже, їхня дія виявляється дуже тривалою. Препарати з глинних мінералів містять великий відсоток дрібнодисперсних часток, що мають високу поглинальну здатність. Зокрема, вони поглинають леткі речовини, що визначають запах рослин. Шкідники, що знаходять потрібну їм рослину за специфічним запахом, після обробки посадок препаратом з глинних мінералів втрачають орієнтири. Через це не можна застосовувати глинні препарати під час цвітіння, оскільки вони утруднюють роботу комах-запилювачів.

У разі дуже тонкого помелу кам’яне борошно діє безпосередньо на комах, заліплюючи їм очі й дихальні шляхи. Комахи, що потрапили під обприскування, вже не можуть нормально живитися й розвиватися.

Читати по темі: Не чекати масового поширення хвороб і шкідників: експерти рекомендують профілактичну обробку

Багато гірських порід містять кварц, що акумулює сонячну енергію. Дослідження показали, що обробка рослин борошном з гірських порід, що містять кварц, стимулює фотосинтез й утворення цукрів. Активізується весь обмін речовин, у тому числі утворення захисних фенольних сполук.

До позитивних властивостей препаратів з мінерального борошна слід віднести їхню цілковиту нешкідливість для навколишнього середовища і для рослин. Специфічні особливості кам’яного борошна залежать від того, з якої гірської породи його зроблено. Борошно з глинних мінералів має тонкодисперсну структуру, тому добре прилипає до листків і зручне для обприскування.

Переваги борошна з гірських порід полягають у тому, що воно містить різні мінерали, у тому числі кварц, і багате на мікроелементи. Борошно з водоростевого вапняку містить кальцієві та магнієві солі, мікроелементи, низку біологічно активних речовин, білки, амінокислоти, а отже, виконує також роль позакореневого підживлення. Крім того, воно характеризується високою буферною здатністю і захищає рослини від кислотних дощів. Тому раціонально робити комбіновані препарати, поєднуючи в них борошно різних порід. У деякі вводять також колоїдну сірку для посилення протикліщового та протигрибкового ефекту. Зазвичай колоїдну сірку застосовують навесні для обробки плодових дерев у концентрації 0,6–1,0%. Це доволі висока концентрація, що є шкідливою для корисних комах. У суміші з мінеральним борошном дозу колоїдної сірки можна знизити до 0,2–0,3%.

Популярне