Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Про важливість виявлення кліщів на рослинах, що потерпають від посухи
Бюро з моніторингу посух США повідомляє про тривалу високу температуру й низьку вологість в південно-східній та південно-центральній частині штату Айова, а на полях кукурудзи та сої від початку серпня відбувалося інтенсивне поширення звичайних павутинних кліщів (ЗПК). Тому рекомендовано і цей час перевіряти посіви кукурудзи та сої на предмет зараження кліщами.
Джерело: Iowa State University
Загалом, павутинні кліщі починають приносити фінансово відчутну шкоду наприкінці липня або на початку серпня, коли з’являються сприятливі умови для їх розмноження. Тим не менш, популяції ЗПК можуть почати збільшуватися і в червні, якщо температура раннього сезону сягає вище 29,5°С, а вологість повітря менша 90% при низькому рівні зволоження. Ці умови є максимально сприятливими для ЗПК, тож їх популяція починає швидко зростати.
Виявлення кліщів
Для виявлення ЗПК (чия довжина менше 0,4 мм) рекомендують використовувати збільшувальне скло. Неозброєному оку вони можуть здатися звичайними плямами бруду (фото 1). Личинки ЗПК мають шість ніг, а імаго – вісім. Кліщів можна змести на білий папір, а потім уважно подивитися, чи вони рухаються. ЗПК, що харчуються кукрудзою та соєю, зазвичай кремового або зеленого кольору. Якщо умови для їх проживання є несприятливими, вони можуть набувати забарвлення від помаранчевого до червоного.
ЗПК можуть концентруватися на краях поля, особливо якщо поле оточене бур’янами. Але їх може рознести вітром і по всьому полю. Я зазвичай раджу перевірити краї поля на наявність кліщі. Якщо вони є по краях, оцініть їх популяцію по всьому полю за схемою «Z» або «W».
ЗПК починають уражувати рослини знизу, поступово переміщуються вгору, коли стан рослини погіршується. Хоча кліщі не мають крил, ЗПК переміщаються вітром з помираючої рослини на здорову. Тому дуже важливо перевіряти поле з навітроємої сторони від пошкоджених ділянок. Ранні симптоми пошкодження рослини кліщем з'являються у вигляді маленьких жовтих точок або пошкоджень на нижніх листах рослин. У ході тривалого підточування рослини листя стає повністю жовтим, потім коричневим, і в кінцевому підсумку листя відмирає й опадає. На Фото 2 з країв та на внутрішній стороні листка помітне павутиння, що свідчить про тривале харчування колонії. ЗПК здатні зменшити врожайність сої на 40-60%, якщо її вчасно не лікувати. Якщо ще є дефіцит вологи, то врожайність може бути ще меншою.
Способи боротьби
Не існує установлених порогів чіткого визначення стадії зараження кукурудзи та сої, на якій обов’язково слід починати лікування. Натомість важливо брати до уваги наступні показники: тривалість зараження поля, щільність популяції кліщів, включаючи яйця, розташування кліща на рослині, вологість та зовнішній вигляд культури. Загальним правилом для сої є лікування на стадії R1-R5 (тобто від початку цвітіння до появи насіння). якщо кліщі паразитують на більшості рослин, а на нижніх листках видно сильне пошкодження та спостерігається втрата кольору (Фото 3). Застосування інсектицидів-акарицидів для рослин кукурудзи рекомендовані на стадії розвитку R1-R4 (тобто, від наливу зерна до фази молочної стиглості), якщо кліщі паразитують на качанах або довкола них на більшості рослин та спостерігається 15-20% втрата кольору.
Якщо температура довгий час тримається нижче 29,5°С, а вологість повітря вище 90%, лікування може бути непотрібним, оскільки може з’явитися природний грибок, який блокуватиме популяцію ЗПК під контроль. Кліщі, уражені грибком, стають коричневими і не рухатимуться на листі паперу, використаному для виявлення кліщів.
Брюс Поттер і Кен Остлі (Університет Міннесоти) розробили шкалу інфестації ЗПК, щоб допомогти фермерам прийняти рішення щодо лікування:
0 – не спостерігається жодних кліщів або пошкоджень
1 – спостерігається незначне пошкодження на нижніх листках, але немає передчасно пожовклого листя
2 – спостерігається пошкодження на нижніх листках і на деяких окремих ділянках є передчасно пожовкле листя
3 – важкі пошкодження нижніх листків та поступове пошкодження середньої частини рослини, пожовкле й облетіле листя; є кліщі посередині та у верхній частині рослини [Економічний порог]
4 – очевидне пожовтіння нижнього листя, часті випадки опалого листя, у верхній частині рослини спостерігаються кліщі й незначні пошкодження листя [Економічні втрати]
5 – багато облетілого й пожовклого листя ближче до середини рослини; багато пошкодженого й прокушеного листя вгорі; кліщі на верхівці рослини.
Органофосфати (наприклад, препарати з діючими речовинами диметоат та хлорпірифос) – це рекомендований засіб боротьби з ЗПК. Біфентрин – це єдиний піретроїд, який демонструє ефективність проти ЗПК. Інсектициди не можуть вбивати яйця кліща, тому оброблене поле слід оглянути через 7-10 днів після застосування, щоб визначити, чи потрібна повторна обробка. Дозування та інтервали повторних внесень слід визначати згідно інструкції на препараті. Щоб підвищити ефективність, можна збільшити об'єм води, щоб вона сягала ЗПК. Якщо популяція ЗПК зосереджена тільки по краях поля, обробку проти ЗПК можна обмежити лише цією ділянкою, що допоможе скоротити витрати.
Роберт Райт і Джулі Петерсон з Університету Небраски-Лінкольн зробили узагальнений перелік пестицидних груп, призначених для ЗПК кукурудзи та сої:
Режим дії класу 1B; органофосфати
- Диметоат (Dimethoate) для сої та кукурудзи. Наприклад, Dimethoate 4E, 4EC, 400, DIMATE 4E, 4EC. (Сірокко, Данадим Мікс)
- Хлорпіріфос (Chlorpyrifos) для сої. Наприклад, Lorsban 4E, Lorsban Advanced, Chlorpyrifos 4E, Govern 4E, Hatchet 4E, NuFos 4E, Warhawk 4E, Yuma 4E. (Фараон)
Режим дії класу 3А; піретроїди
- Біфентрин (Bifenthrin) для сої та кукурудзи. Наприклад, Bifenture 2E, Brigade 2E, Discipline 2E, Fanfare 2E, Sniper 2E, Tundra 2E. (Пірінекс Супер, Діабло)
Режим дії класу 6; активатори хлоридного каналу
- Абамектин (Abamectin) для сої, діє на яйця ЗПК. Наприклад, Вертимек
Режим дії класу 10B
- Етоксазол (Etoxazole) для сої та кукурудзи, діє на яйця та молоді особини ЗПК. Наприклад, Zeal.
Режим дії класу 12С
- Пропаргіт (Propargite) для кукурудзи. Наприклад, Comite.
Режим дії класу 23; похідні тетронічної та тетрамінової кислот
- Спіромесіфен (Spiromesifen) для кукурудзи, найефективніше діє на яйця та молоді особини ЗПК. Наприклад, Oberon.
- Гекзитіазокс (Hexythiazox) для кукурудзи; не контролює дорослих павутинних кліщів. Наприклад, Onager.
Комбіновані препарати
- Hero (зета-циперметрин і біфентрин) для сої та кукурудзи.
- Cobalt (хлорпірифос і гамма-цигалотрин) для сої.
- Swagger (біфентрин та імідаклоприд) для сої. (Антихрущ)
- Tundra Supreme (хлорпірифос і біфентрин) для сої та кукурудзи. (Пірінекс Супер)