Інтродукція рослин

1784

Інтродукція рослин (від лат. introductio – вступ, введення) — це діяльність людства щодо впровадження в культуру або в природну флору рослин з інших регіонів, які раніше в цьому природно-історичному районі не вирощувались. 

Інтродукція, як галузь людської діяльності, відома з початку переходу людини до осілого способу життя, саме вона передувала культивуванню будь-якої рослини. Історія інтродукції нараховує уже кілька тисячоліть, а сучасний асортимент продовольчих культур та декоративних рослин завдячує саме інтродукції.

Розрізняють первинну інтродукцію, коли в культуру залучається дикий вид з характерними йому якостями, і вторинну, коли залучається культивар. Повторне введення в культуру будь-яких представників виду, які уже тут зростали і за певного збігу обставин зникли, називають реінтродукцією, а входження інтродуцента в природні ценози — натуралізацією. 

Інтродукційний процес складається з кількох послідовних етапів, кожен із яких має свою мету, завдання, специфічний об'єкт дослідження, методи та кінцеві результати. 

Інтродукцію рослин необхідно розглядати як самостійний оригінальний процес культивування рослин, що складається з кількох етапів – мобілізації вихідного матеріалу, первинного і вторинного випробування й наступного використання результатів.

При освоєнні рослин при iнтродукцiї можна розділити на дві групи: 

  • методи, які не передбачають прямого впливу на апарат спадковості, але які включають відбір стійких в продуктивних форм на всіх етапах роботи; 
  • методи, які пов’язані з впливом на генетичну основу рослинного організму.

Об'єктом інтродукції рослин є рослини, що мають цінні властивості (харчові, лікарські, лісогосподарські, декоративні) та можуть бути перенесені в нові умови місцезростання з інших регіонів за межами їх природних ареалів для задоволення національно-економічних потреб. 

Предметом дослідження інтродукції рослин є процес мобілізації, випробування, адаптації й впровадження в культуру інтродукованих рослин у нових умовах місцезростання, вивчення біологічних, екологічних і топологічних особливостей інтродуцентів. 

Пунктом інтродукції рослин є установи або організації, що здійснює інтродукцію (ботанічні сади, дендропарки, дослідно-селекційні інститути і станції). 

Популярне