Екологія
Що вивчає екологія
Екологія — це наука, яка досліджує взаємозв’язки рослин, тварин, грибів, мікроорганізмів та вірусів між собою та навколишнім середовищем.
Екологія рослин — це розділ екології, що вивчає взаємозалежність і взаємодію між рослинними й середовищем їх існування. Взаємовідносини рослин і фітоценозів, а також фітоценозів і середовища.
Термін «екологія» запропонував німецький вчений Ернст Геккель у 1866 р.
Головні завдання екології:
- Встановлення закономірностей взаємозв’язків між організмами, їхніми угрупованнями та умовами довкілля.
- Дослідження структури, функціонування та визначення екологічного стану природних і штучних угруповань.
- Спостереження за змінами в екосистемах, біосфері та прогнозування їхніх наслідків.
- Створення бази даних та розроблення рекомендацій для екологічно безпечного планування господарської і соціальної діяльності людини.
- Застосування знань в охороні навколишнього середовища та раціонального використання природних ресурсів.
Методи досліджень в екології: використання фактичного та наукового матеріалу геофізичного, геохімічного, геологічного, біохімічного, біологічного, медичного, соціального, економічного та іншого характеру, а також можливості статистичної обробки, програмування, моделювання різних процесів.
Напрями екологічних досліджень: умовно об’єднують за принципом галузевої належності (з подальшим поділом у кожній галузі), пріоритетності, належності до геосфер та їх компонентів, взаємопідпорядкованості, соціально-економічної значущості з урахуванням прямих і зворотних зв’язків.
Сучасна екологія поділена на чотири взаємопов’язаних між собою розділи, що логічно виходять один з одного, і поділяють екологію за розмірами об’єктів вивчення:
- Аутекологія (екологія організмів) — вивчає взаємозв’язки представників виду з оточуючим їх середовищем. Цей розділ екології займається визначенням меж стійкості виду і його ставленням до різних екологічних факторів. Аутекологія вивчає також вплив середовища на морфологію, фізіологію та поведінку організмів.
- Демекологія (екологія популяцій) — описує коливання чисельності різних видів і встановлює їх причини. Цей розділ ще називають динамікою популяцій, або популяційною екологією.
- Синекологія (екологія угруповань) — аналізує стосунки між особинами, що належать до різних видів одного угруповання організмів, а також між ними і оточуючим середовищем.
- Біосферологія (глобальна екологія) — вивчає біосферу як єдине планетарне ціле, з’ясовує закономірності еволюції біосфери.