Дерново-буроземні ґрунти

834

Дерново-буроземні ґрунти — це грунти, які утворилися внаслідок накладання дернового процесу ґрунтоутворення на буроземний у специфічних умо­вах їх залягання та більшої участі в ґрунтоутворенні трав’янистої рос­линності. 

Інтерактивна карта грунтів України

Дерново-буроземні ґрунти сформувалися, в основному, під лучними біоценозами в межах «царинок», виложених терас рік, в розширених міжгірських улоговинах і на присадибних ділянках, за рахунок процесу окультурення.

Характеристика грунтів

Профіль цих ґрунтів складається з таких генетичних горизонтів: дерново-гумусного (Н) глибиною 6-8 см, темно-сірого, грудкувато-зернистого. Під дерновогумусним горизонтом залягають темно-сірий шар гумусного горизонту (НІ) завтовшки 10-15 см, зернисто-грудкуватий, пронизаний коренями. Глибше залягає нижня частина гумусного горизонту (Н2) завтовшки 15-20 см з грудкуватою структурою та бурим забарвленням. Освоєні землі мають змішані горизонти. Орний горизонт (На) їх темно- 64 сірий з яскравим бурим відтінком. Перехідний горизонт (Нр) завтовшки до 40 см має буре або жовтувато-палеве забарвлення і грудкувату структур. 

Властивості грунтів

Дерново-буроземні ґрунти порівняно з буроземами мають темно-сіре, а у вологому стані - чорне забарвлення всього гумусного горизонту або верхньої його частини. Такий колір зумовлений нагромадженням значної кількості темного гумусу (5-10% і більше). 

За фізико-хімічними властивостями дерново-буроземні ґрунти поділяються на кислі та насичені. Насичені, в основному, формуються на елювії-делювії андезито-базальтів.

Дерново-буроземні ґрунти середньо забезпечені рухомими формами азоту та калію дещо гірше фосфору. Порівняно висока кислотність і наявність рухомого алюмінію вимагають вапнування або гіпсування, внесення фізіологічно лужних форм мінеральних добрив, а також застосування органічних добрив і посівів люпину на зелене добриво. Використовують ці ґрунти як природні кормові угіддя, орні землі. На них вирощують льон, картоплю, кукурудзу, тютюн. В останні роки значні площі відведені під сади й ягідники, що має важливе економіч­не та ґрунтозахисне значення. 

Популярне