Бульбопліді рослини
Бульбопліді рослини — це група рослин, які утворюють видозмінені стовщені корені або підземні стебла (бульби) і накопичують у них переважно крохмаль.
До цієї групи належать:
- із родини пасльонових — картопля;
- із родини айстрових — топінамбур і топінсоняшник;
- із родини берізкових — батат.
У нашій країні, як і в світовому землеробстві, найбільше значення серед крохмалоносів має картопля (Solaпит tuberоsum L.). Земляну грушу, або топінамбур (НеІіапthиs tиbеrоsиs L.), вирощують на невеликих площах у прифермських сівозмінах.
Читати по темі: Другий хліб. Технологія вирощування картоплі від А до Я
Картопля (Solaпит tuberоsum L.) — дуже цінна продовольча, технічна і кормова культура. Її бульби містять від 15 до 30% сухих речовин, з них від 12 до 25% крохмалю і 2% білка. Крім того, в них є вітаміни С, А, В1, В2 і мінеральні речовини. 100 кг бульб відповідають 30 кормовим одиницям.
Картопля належить до родини пасльонових — Solaпасеае. Ця родина об’єднує до 150 диких і культурних видів, що мають бульбоплоди. Взагалі картопля – багаторічна трав’яниста рослина, хоча у культурі її вирощують як однорічну. При цьому щороку висаджують бульби, з яких протягом одного вегетаційного періоду одержують урожай нових стиглих бульб. Можна вирощувати картоплю також з насіння, що застосовується у селекційній практиці.