Біомаса

1100

Біомаса — кількість речовини живих організмів, що припадає на одиницю площі або об'єму, виражена в одиницях маси або енергії (г/м2 , г/м", Дж/м2 , Дж/м'). 

Біомаса зелених рослин (фітомаса) та її річний приріст (первинна продукція) в кілька десятків перевищує біомасу тварин і мікроорганізмів. Проте активна життєдіяльність останніх, їх специфічний хімічний склад, високий вміст білків визначають їхню роль у гумусоутворенні та нагромадженні у ґрунті азотних сполук. Є лісова та сільськогосподарська біомаса (або агробіомаса), а також біовідходи.

Сільськогосподарська біомаса поділяється на три групи:

  • первинну, яка є побічним продуктом рослинництва (солома, стебла соняшника та кукурудзи тощо);
  • вторинну, отриману при переробці основної сільськогосподарської продукції (жом, макуха, лушпиння, шкаралупа, костриця тощо);
  • гній.

Основою біомаси є органічні сполуки вуглецю, які під час спалювання, в процесі з’єднання з киснем, виділяють тепло. Початкова енергія системи «біомаса-кисень» виникає під дією сонячного випромінювання в процесі фотосинтезу, що є природним варіантом перетворення сонячної енергії.

За допомогою хімічних або біохімічних процесів біомаса може бути трансформована в інші види палива або в кінцеву енергію.

Під час спалювання біомаси або її похідних продуктів, органічний вуглець, що міститься в ній, та кисень з атмосфери вступають в реакцію з утворенням двоокису вуглецю та води. Процес є циклічним, тому що двоокис вуглецю, який виділився при спалюванні, може брати участь у виробництві нової біомаси.

У Вінниці створили «Карту енергетичного потенціалу біомаси у Вінницькій області» — сервіс, що являє собою базу знань щодо наявних в області біомас: тобто всього, що може бути використане як альтернативне джерело енергії. Вінницька область стала першою, де було створено таку карту.

«Технічно досяжний потенціал біомаси — 1 мільйон 4 тисячі тонн умовного палива на рік. Таким чином, щоб біомаса була застосовна із максимальною користю, доречним є створення спеціальних комунальних підприємств, які займалися б заготівлею, переробкою біомаси, виробництвом брекетів з біомаси, а також — вирощуванням енергетичних культур», — додала Тетяна Железна.

Читати по темі: Створено першу в Україні карту біомаси

Популярне