Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
На Херсонщині гинуть посіви, а пересівати соняшником ризиковано через дефіцит вологи — аграрій
Сільське господарство Херсонщини переживає критичний період. Весняні заморозки та тривала посуха значно погіршили стан посівів. Зміни клімату посилюють наявні проблеми з нестачею техніки, людей та постійними обстрілами. Про це розповів голова Асоціації фермерів та приватних землевласників Херсонської області Олександр Гордієнко, пише «Вгору».
За словами Олександра Гордієнка, якщо раніше планували зібрати до 3 т/га зернових, то тепер очікують трохи більше 1 т/га, і це лише за умови, що пройдуть дощі. Є висока ймовірність, що значну частину полів взагалі не коситимуть, це призведе до значних збитків аграріям.
Прогнозувати, які культури виживуть, а які будуть збитковими, наразі складно. Приморозки вдарили не тільки по Херсонщині: на Кіровоградщині померз ріпак, а в центральних областях – кукурудза. Однак там, на відміну від Херсонщини, є опади, отже, є можливість пересіяти зернові.
«Ну передискуємо ми пшеницю, а нема вологи, сухо», — констатує Олександр Гордієнко, підкреслюючи критичність ситуації на Херсонщині.
Через значний недобір зернових фермери планують засівати соняшником ті поля, що мали б залишитися під парами. Однак і тут проблема — вологи в ґрунті вистачить хіба що до цвітіння соняшнику.
Читати по темі:
Заморозки змушують аграріїв частково пересівати посіви ріпаку та сої
Відсутність логістики та техніки, fpv дрони — лише частина проблем аграріїв Херсонщини
Начальник Херсонського обласного центру гідрометеорології Юрій Кіріяк повідомив: до гідрометцентру вже звернулося понад 20 аграрних підприємств з проханням підтвердити загибель врожаю через несприятливі погодні умови. Від заморозків і посухи постраждали як зернові (горох, ячмінь), так і фруктові дерева (черешні, абрикоси, персики).
Метеорологи також відзначають, що цьогоріч на Херсонщині не було водопілля, оскільки вище за течією Дніпра не було рясних снігопадів та опадів. Короткочасні потужні зливи, якщо й підуть, за словами Кіріяка, не розв’язують проблему. Адже вони вимивають верхній шар ґрунту і швидко зносять його у водойми. Сільгосппідприємствам потрібні помірні дощі, вони поступово просочують ґрунт.
Юрій Кіріяк припускає, що погодні умови можуть погіршуватися, адже за понад 130 років спостережень на Херсонщині фіксувалися періоди з опадами до 300 мм.
Олександр Гордієнко пригадує, що подібна посуха сталася торік у червні, коли за місяць випало не більше 100 мм опадів. Він порівнює таку землю з пустелею. А у 2000-х роках був такий неврожай, що зернові не збирали з полів, а дозволяли людям випасати там худобу, оскільки й вся трава вигоріла.
Фермер стурбований, якщо найближчим часом не пройдуть дощі, то не буде чого косити. І, як наслідок, не буде чим розраховуватися ні з податковою, ні з пайовиками. Він повідомив про майже стовідсоткову загибель зернових у багатьох господарствах, що може поглибити аграрну кризу в регіоні.
Олена Басанець, SuperAgronom.com


