Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Чим краще підживити сою від початкових фаз розвитку до фази цвітіння розповів фахівець
На стартових етапах розвитку соя використовує поживні речовини, накопичені у сім’ядолях. Після цього, до моменту цвітіння, культура отримує з ґрунту лише 5-15% від загальної потреби в макро- та мікроелементах.
Про це в коментарі для Kurkul.com розповів менеджер із розвитку агротехнологій у Центральному регіоні компанії LNZ Group Сергій Іванюк.
Основне ж споживання, за його словами, відбувається з початком фази цвітіння й триває аж до фази наливу насіння — понад два місяці, залежно від стиглості сорту. Саме в цей період соя найбільше потребує всіх необхідних елементів живлення.
Читати по темі: Як дістати азот з повітря: промисловий процес, залучення бактерій і врахування атмосферного азоту у визначенні норми
Потреба в окремих елементах змінюється відповідно до клімату, типу ґрунту, особливостей сорту, цільової врожайності та агротехнічних прийомів.
Основу живлення сої становлять такі макроелементи:
- Азот — ключовий для формування врожаю. Однак соя здатна до біологічної фіксації азоту: при наявності не менше 7 активних бульбочок (рожевого кольору) бактерій Bradyrhizobium japonicum на корені, культура додатково засвоює 55-65 кг/га азоту.
- Калій впливає на фотосинтез, водний баланс, імунітет рослин, сприяє формуванню бульбочок, підвищує врожайність, масу насіння та вміст білка.
- Фосфор хоч і потрібен у менших дозах, ніж азот і калій, проте критично необхідний на ранніх стадіях: уже через 3-5 днів після появи коренів фосфор стимулює їх ріст, покращує фотосинтез, формування репродуктивних органів і насіння.
- Сірка необхідна протягом усієї вегетації, але особливо у першій половині. Вона покращує засвоєння азоту.
- Магній активує фотосинтез, обмін речовин, переміщення фосфору, дихання, а також синтез білка.
- Кальцій важливий для формування кореневої системи, структури стебел, продовжує фази наливу насіння і забезпечує проростання пилку.
Серед мікроелементів особливу роль відіграють:
- Бор — необхідний від початку й до кінця вегетації, покращує транспорт поживних речовин, сприяє засвоєнню азоту. Його дефіцит уповільнює ріст коренів.
- Марганець активує окисно-відновні процеси, покращує засвоєння нітратного та молекулярного азоту, фотосинтез і розвиток коренів.
- Молібден потрібен для утворення хлорофілу, синтезу білків і вітамінів, а також для ефективної азотфіксації. Його нестача проявляється у відмиранні нижніх листків, зупинці росту та почервонінні молодих.
- Кобальт забезпечує засвоєння азоту, активізує дихальні та енергетичні процеси, а також позитивно впливає на розвиток бульбочкових бактерій. Його дефіцит частіше спостерігається на піщаних і торф’яних ґрунтах.
- Цинк особливо актуальний для легких, малогумусних ґрунтів з високим рН.
У фазі початкового розвитку рослини фахівець радить вносити біостимулятор DEFENDA Аско Гумат (0,5-1,0 л/га). Це рідкий висококонцентрований біостимулятор широкого спектра дії на основі гумату калію, виготовленого з високоякісного леонардиту, та збагачений екстрактом морських водоростей. Унікальні біохімічні компоненти добрива покращують стійкість рослин до стресових умов, стимулюють ріст коренів і вегетативної маси, поліпшують вологозабезпечення та поглинання поживних речовин.
На етапі бутонізації або на початку цвітіння для забезпечення повноцінного росту та стабільного розвитку рослин, живлення слід підкоригувати за допомогою комплексу:
DEFENDA Бор (1,0 л/га) + DEFENDA Мікро (0,5 л/га) + DEFENDA Аміно (1,0 л/га).
Олена Басанець, SuperAgronom.com