Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Клімат Півдня став придатним для вирощування бавовника та цукрового сорго
Кліматичні зміни зробили Південь України подібним до Аризони — тут уже сіють бавовник і приглядаються до цукрової тростини. У центральних областях нікого не дивують два врожаї картоплі. На Півночі вже не потрібне осушення та все частіше вирощують соняшник.
Про це розповіла начальниця відділу агрометеорології Гідрометцентру Тетяна Адаменко, пише LIGA.net.
«Останні 20 років в Україні є майже безперервним періодом потепління. За цей час був лише один рік, у якому середня температура наближалась до кліматичної норми. Все інші роки фактичні температури зростали й суттєво перевищували норму», — зазначила Тетяна Адаменко.
У 2023 році середньорічна температура по країні склала +10,8°C, що на +3°C, майже на третину, вище за кліматичну норму.
Саме на Одещині, де і посіяли перші поля бавовнику, середня температура минулого року сягнула +12,4°C.
Через глобальне потепління в Україні південні природні зони почали свій наступ на північ.
Читати також: Сергій Мельник: Клімат і війна в Україні підказали, що необхідно вирощувати бавовник
В окремих районах Одещини та Херсонщини вже формуються певні ознаки пустельного клімату. В таких умовах сільське господарство тут критично залежить від кількості опадів.
В умовах поступового підвищення температури незмінність опадів поступово веде до дефіциту вологи, що особливо відчутно для овочівництва. Разом з тим уже відчутно, що «Овочевий пояс» України посунувся північніше та ближче до басейну Дніпра — на Черкащину та Полтавщину.
Тож, окрім бавовнику, фермерам Півдня, де клімат стає схожим на Аризону, науковці радять вирощувати цукрове сорго, яке через посухостійкість називають «верблюдом». У НААН уже розробили методологію вирощування цукрового сорго, що може бути сировиною як для цукроварів, так і для виробників біопалива. Також серед претендентів на вирощування називають міскантус і свічграс.
Олена Басанець, SuperAgronom.com