Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Дисбаланс елементів живлення призводить до збільшення шкідників у посіві
Азот, бор, цинк, мідь, залізо і марганець допомагають рослинам переживати стрес за несприятливих умов. Тому нерідко саме дисбаланс поживних речовин в ґрунті, а не брак інсектицидних обробок, призводить до поширення шкідників у посівах.
Про це, у ході Польового Агроконсиліуму, організованому компанією Travelite Agro, розповів доктор Майкл Макніл —агроконсультант з родючості ґрунтів, фізіології рослин та кількісної генетики в штаті Айова, США.
«Коли рослини знаходяться у стані стресу від холоду, спеки тощо і при цьому існує дефіцит певних елементів в ґрунті або їх дисбаланс, вони виділяють прості цукри. Ці цукри дуже приваблюють комах. І тому часто не брак пестицидних обробок, а саме дисбаланс поживних речовин створює проблеми із шкідниками», — каже він.
Тобто, чим краще забезпечений ґрунт поживними речовинами, тим менший рівень стресу у рослин та менше цукрів вона виділяє і, відповідно, менше приваблює шкідників.
Для прикладу він навів дисбаланс азоту. Всі форми азоту можуть дати проблеми зі спалахами шкідників, якщо елемент не збалансований в ґрунті. Залежно від гібриду результати можуть бути різні. Більше того, навіть в межах одного гібриду можуть бути різні хімічні виділення, каже фахівець.
«Для себе я зрозумів, що найкращий шлях зробити елементи доступними — це працювати по strip-till. Я вношу всі NPK добрива восени і мікроелементи в рядок. Ця технологія підвищує ефективність на 30-40% з точку зору використання добрив і збільшення врожайності. До того ж, зберігається волога. Восени я висіваю покривні культури і за зиму вони природним чином відмирають, а навесні сію культури. Більше ніяких операцій», —
Смуги він поновлює рідко. Добрива вносить за допомогою дискового агрегату для смугового обробітку KUHN Krause GLADIATOR з банкою Montag.
Якщо немає можливості внести цинк, бор і марганець восени, він радить вносити їх по листу як тільки є достатнє розкриття листків, або (за можливості) шляхом внесення в рядок.
Олена Басанець, SuperAgronom.com