13 грудня 2021, 08:00, Насіння

В UKRAVIT розповіли, на які показники варто дослідити насіннєвий матеріал

Про це повідомляє прес-служба компанії.

Що ж входить в поняття «посівні якості насіння»? Це — сукупність показників, що характеризують його придатність до сівби (схожість, енергія проростання, маса 1000 насінин, чистота, життєздатність, вологість, зараженість хворобами, заселеність шкідниками), — пояснюють в фахівці «Інституту здоров’я рослин».

Найважливішим показником, звичайно, є схожість. Відсоток схожості встановлений стандартом ДСТУ 2240-93 «Насіння сільськогосподарських культур. Сортові та посівні якості», і він забезпечує проростання насіння в польових умовах і формування густоти посіву. Для розрахунку норми висіву обов’язково потрібно провести дослідження з визначення маси 1000 насінин та чистоти. Крім того, не менш важливим показником є енергія проростання насіння. Однак варто відзначити, що за допомогою стимуляторів росту та мікродобрив можна домогтися підвищення цього показника на 3-5%.

Читати по темі: Експерти UKRAVIT розповіли, як не купити неякісне насіння та не залишитись без урожаю

Та щоб отримати рівномірні здорові сходи, варто взяти до уваги ще один важливий показник, а саме — зараженість посівного матеріалу хворобами: адже відсутність інформації про наявність патогенів на насінні може значно погіршити стан сходів.

Близько 70% хвороб сільськогосподарських культур, консультує керівник агробіологічної лабораторії «Інституту здоров’я рослин» Володимир Конограй, передається через насіннєвий матеріал. Зараженість насіння хворобами — це наявність на поверхні чи всередині насінини, у міжнасіннєвому просторі, життєздатних патогенів, здатних за сприятливих умов спричинити ураження проростків, а при інтенсивному розвитку — навіть їх повну загибель. Фітопатологічна експертиза насіннєвого матеріалу дозволить виявити видовий склад патогенів, якими заражене насіння, після чого можна правильно підійти до вибору фунгіцидного протруйника.

«Аналіз досліджуваних у 2021 році зразків насіння свідчить про збільшення відсотка його зараженості збудником Fusarium spp. до 23%, порівняно з попереднім роком із показником 12%, — розповідає Володимир Конограй. — Також збільшився відсоток виявлення збудників Alternaria spp. — до 55%. Крім того, досить часто у досліджуваних зразках траплялися збудники твердої та карликової сажки. Для протруювання такого насіння потрібні спеціалізовані протруйники. А серед насіння бобових культур збільшилася частота виявлення бактеріозів».

При купівлі вже протруєного насіння, зазначає вчений, варто враховувати, що всі протруйники чинять фітотоксичний ефект, який може проявлятися у зниженні відсотка схожості насіння та збільшенні кількості аномальних проростків. Тож для зменшення цих побічних проявів варто під час посіву використовувати мікродобрива та стимулятори росту.