Нітрофоска
Нітрофоска - азотно-фосфорно-калійне добриво. Застосовується при основному і припосівного внесення під сільськогосподарські культури. Отримують шляхом азотнокислого і сірчанокислого розкладання апатиту з додаванням хлористого калію з наступним гранулюванням.
Фізичні та хімічні характеристики
Нітрофоска - складне потрійне (N + P + K) комплексне добриво. Являє собою суміш різних солей: хлористого амонію, аміачної селітри, амофосу, суперфосфату, пренципітата, калійної селітри, хлористого калію, гіпсу і різних домішок.
Фізичні властивості
- Співвідношення поживних речовин нормується: N: P2O5: K2O = 1: 1: 1
- Масова частка загального азоту - не менше 11%.
- Масова частка засвоюваних фосфатів - не менше 10%.
- Масова частка водорозчинних фосфатів - не менше 6%.
- Масова частка калію - не менше 11%.
- Масова частка води - не більше 1,5%.
- Розсипчастість - 100%.
- Розмір гранул - менше 6 мм.
Статистичну міцність гранул і крихкість продукту, призначеного для роздрібного продажу, що не нормують. Залежно від методу отримання, розрізняють сернокислую, сульфатну та фосфоритную нітрофоски.
Опис
Нітрофоска отримують у такий спосіб:
- Фосфатну сировину обробляють азотною кислотою. В результаті отримують кальцієву селітру і монофосфат кальцію з домішкою дикальцийфосфат.
- Вводять сульфат амонію. В результаті його реакції з кальцієвою селітрою утворюється аміачна селітра і безводний сірчистий кальцій.
- Додають хлористий калій. Він частково реагує з аміачною селітрою і утворює хлористий амоній і калійну селітру: KCl + NH4NO3 → NH4Cl + KNO3
- Висушують, гранулюють і отримують сульфатну нітрофоску.
Сірчанокисла нітрофоска виходить при введенні на другому етапі аміаку і сірчаної кислоти з додаванням невеликої кількості розчинної солі магнію і подальшого введення хлористого калію. Фосфорна нітрофоска утворюється при додаванні на другому етапі аміаку і фосфорної кислоти і подальшого введення хлористого калію.
Нітрофоска відноситься до швидкорозчинних добрив і потрапляючи в грунт, з'єднання становить добриво диссоциируют в грунтовому розчині, утворюючи різні іони. Склад іонів обумовлений складом суміші солей певної марки добрива, проте зазвичай утворюються нітрат-іони, іони амонію, калію, кальцію, фосфат-іони, хлорид - іони. Присутність великої кількості вільних іонів обумовлює виникнення безлічі хімічних взаємодій.
Однак основними є наступні реакції:
- З азотовмісними іонами: біологічного поглинання нітрат-іонів грунтовими мікроорганізмами і рослинами, нітрифікація іонів амонію, денітрифікація нітратів.
- Фосфат - іони в поступово переходять в різні сполуки, властиві конкретному типу грунтів по трьом типам: обмінного (колоїдно-хімічним) поглинання, по типу хімічного зв'язування, біологічного поглинання.
- Іони кальція і інших металів вступають у взаємодію з грунтовим що поглинає комплексом по двом типам поглинання: обмінного (фізико-хімічного) і необмінного. Іони хлора поглинаються грунтовим комплексом і легкодоступні для рослин. На деякі з них це робить негативний вплив.
Застосування добрива Нітрофоска
Ефективність застосування нітрофоски в різних грунтово-кліматичних умовах досить висока, оскільки наявність декількох живильних речовин в одній гранулі сприяє збільшенню використання всіх елементів кореневою системою рослин.
- На дерново-підзолистих грунтах найбільш ефективним є застосування сірчанокислої нітрофоски.
- На чорноземі дію карбонатних гранульованих нітрофосок, практично не містять фосфор у водорозчинній формі, такі дії еквівалентних сумішей простих добрив.
Нітрофоску застосовують в основні і припосівне внесення під багато сільськогосподарських культур. Ефективність добрива висока при локальному внесенні.
Спостерігаються наступні закономірності впливу різних нітроаммофосок з урахуванням біологічних особливостей сільськогосподарських культур.
- Зернові, цукрові буряки, льон, картопля в лісолуговий, лісостеповій зонах на дерново-підзолистих грунтах і чорноземах краще відгукуються на нітрофоску при основному внесенні, ніж на суміш близьких односторонніх добрив.
- Картопля. Ефективна в застосуванні безхлорна нітрофоска.
- Зернові культури в степовій зоні на звичайних, карбонатних і південних чорноземах краще розвиваються при застосуванні нітроамофоски, в порівнянні з нітророфоской.
- Зернові культури, кукурудза, бавовник на зрошуваних каштанових грунтах і сероземах воліють нітрофоску і інші комплексні добрива перед сумішами однокомпонентних.