Підтримати

Кредитування аграріїв від Ощадбанку в умовах воєнного стану

11 липня 2022
567
Кредитування аграріїв від Ощадбанку в умовах воєнного стану
1

Фінансові інструменти для аграріїв

Потреба у аграрія в додатковому фінансуванні є завжди, а під час сезонних польових робіт та ще й в період війни вона набуває ще більшого значення. Тому постає питання вибору надійного банку-партнера та вигідного запозичення коштів. Розібратися з цим питанням нам допоможе Юлія Жуланова, заступник директора департаменту мікро-, малого та середнього бізнесу АТ «Ощадбанк».

Державна програма 5-7-9%, що значно розширена після введення військового стану, на 90% покриває всі потреби наших клієнтів. За її умовами клієнти можуть купити основні засоби та поповнити обіговий капітал, в т.ч. придбавши продукцію високої якості на вигідних умовах у партнерів Ощадбанку, а їх у нас вже більше 270.

Ми постійно удосконалюємо нашу продуктову лінійку завдяки сталій співпраці як з державними, так і з міжнародними організаціями.

Нещодавно ми запустили спільний проект з ПрАТ «Експортно-кредитне агентство». Мета програми — підтримка експортерів та стимулювання експорту товарів, робіт, послуг українського походження, а також підвищення конкурентоспроможності українських виробників на світових ринках. В рамках програми експортер може отримати 85% від суми зовнішньоекономічного контракту в рамках умов програми 5-7-9%.

З 1 липня стартували 6 грантових програми, в 4 з яких Ощадбанк виступає партнером та агентом:

  • Мікрогрант для бізнесу від держави «єРобота»
  • Грант на створення або розвиток садівництва, ягідництва та виноградарства
  • Грант на створення або розвиток тепличного господарства
  • Грант на створення або розвиток переробних підприємств

Основна ціль зазначених програм — створення власного або розвиток діючого бізнесу, збільшення нових робочих місць.

2

Можливості здешевлення вартості кредитних коштів

  • Завдяки чинним умовам партнерських програм аграрії мають можливість отримати кредит за пільговими ставками та спрощеними підходами до прийняття рішення для поповнення оборотних коштів або придбання сільгосптехніки іноземних та вітчизняних брендів.
  • Державна програма «Доступні кредити 5-7-9%», дозволяє отримати кредит під 0% на час воєнного стану та місяць після цього далі ставка встановлюється на рівні 5% річних.

Зважаючи на сьогоденну вартість ресурсу це дуже гарні умови фінансування.

Грант на створення або розвиток садівництва, ягідництва та виноградарства

 
3

Оптимізація кредитування в умовах воєнного стану

Банк, як і вся країна, не мав досвіду роботи та кредитування в період воєнного часу. Починаючи з 24 лютого ми почали думати, як банк має вести регулярну діяльність, ми мусили в рекордно короткі строки (що вимірювалися іноді навіть не кількістю діб, а декількома годинами) приймати важливі, а іноді й революційні, як для нашого банку, рішення. Перші запити на кредитування в деяких регіонах іноді надходили в банк у той час, коли частина бізнесу позичальника ще перебувала в зоні активних бойових дій.

Ми розуміли, що вчасне фінансування аграріїв — це не про доходи чи збитки банку, це продовольча безпека країни. Тому нам знадобилось до 4 діб для суттєвого скорочення бюрократичних процесів у банку та адаптації пакету документів для організації процесу кредитування посівної кампанії. Наразі цей досвід ми активно впроваджуємо для інших кредитних процесів та продуктів.

4

Перелік документів, необхідних для подання на отримання кредиту

Банк максимально спростив пакет документів відповідно до реалій військово часу.

Наприклад, для прийняття рішення по невеликих кейсах достатньо:

  • заяви клієнта на отримання кредиту за формою Банку;
  • фінансової звітності;
  • довідок клієнта: щодо надходжень на рахунки, розшифрування доходу, діючого кредитного портфелю, кількості земель в обробітку.
5

Основні умови кредитування

Найчастіше наші клієнти обирають саме програму 5-7-9%, це симбіоз простих та зрозумілих умов та вигідних ставок. В рамках цієї програми банки мають однакові умови, тому конкурують за клієнтів якістю та швидкістю видачі коштів, які в період посівної в Ощаді складали 5 робочих днів від подачі повного пакету документів.

6

Кроки назустріч постраждалим від воєнних дій підприємствам

Ми запровадили кредитні канікули, на період кредитних канікул відтерміновувались виплати по тілу кредитів та відсотках.

У цей час не застосовувались будь-які штрафні санкції за невиконання або неповне виконання діючих кредитних договорів.

Станом на сьогодні вже всі зрозуміли, що ти або маєш пристосовуватись і працювати в реаліях воєнного часу, або закриваєш бізнес. Виходячи з цього з 01.06.2022 кредитні канікули закінчились і більшість наших позичальників обслуговують кредити відповідно до умов кредитних договорів та мають можливість отримувати нові кредити для підтримки поточної діяльності й розвитку бізнесу.

Однак, є й клієнти, що опинились у важкій ситуації, для них Банк пропонує індивідуальні варіанти реструктуризації.

Кроки назустріч постраждалим від воєнних дій підприємствам

 
7

Здобутки у кредитуванні агросектору під час війни

З початку поточного року Ощадбанк надав більш ніж 2 тис. кредитних угод, загальною сумою понад 6 млрд грн. Якщо порівнювати з попереднім роком, то це приблизно в 10 разів більше.

 
Популярне