Амброзія полинолиста (Амброзия полыннолистная)
Біологічні особливості
Однорічні ярі. Сходить наприкінці березня-в травні. Цвіте з другої половини липня по жовтень. Плодоносить у вересні-листопаді. Глибина проростання не більше 8 см. Життєздатність насіння в ґрунті до 40 років. Максимальна плодючість 88 тис. сім’янок. Температура проростання мінімальна +6...+8°С, оптимальна +20...+22°С, максимальна +30...+32°С.
Поширення
Поширена в південно-східних областях України (Дніпропетровській, Донецькій і Запорізькій). В інших є карантинним бур’яном. Засмічує посіви всіх польових культур, трапляється в садах, на узліссях, присадибних ділянках, узбіччях доріг.
Заходи боротьби
Метод провокації насіння до проростання в післяжнивний період і знищення проростків наступними обробітками, досходове і післясходове боронування посівів пізніх ярих культур.
Стебло: високе (до 200-250 см), пряме, розгалужене у верхній частині, міцне, опушене.
Листки: верхні чергові, темно-зелені, одноперисті, нижні подвійноперистороздільні з лінійно-ланцетними частками, супротивні, знизу опушені.
Суцвіття: квітки зібрані в роздільностатеві зелені кошики. Чоловічі в колосо- або китице- подібних суцвіттях, розташовані на кінцях стебел та гілок. Жіночі розміщені по одній в пазухах листка або під чоловічими суцвіттями. Квітколоже щетинистоплівчасте.
Корінь: стрижневий, розгалужений, заглиблюється в грунт до 4 м і більше.
Плід: сім’янка. Форма насінини сім’янка без обгортки, яйце- або горішкоподібна, з одним виступом зверху і 5-6 коротшими по боках, якщо сім`янка в обгортці то має обернено- яйцеподібну форму. Колір зеленувато-сірий чи зеленувато-бурий. Розмір: довжина 1,5-2,3, ширина і товщина 0,81-1,5 мм. Маса 1000 насінин 1,5-2 г.