Стартове живлення у сезоні-2023: технологія IN-FURROW® і рідкі стартові добрива Діафан АCTion
Поточна ситуація на ринку добрив, як ніколи, потребує оптимізації системи живлення рослин та підвищення коефіцієнтів використання поживних речовин. Потрібно досягти максимальної економічної віддачі від кожної вкладеної гривні, що можливо за рахунок впровадження ефективних форм добрив, способів їх внесення, оптимізації норм та схем застосування.
Одним із сучасних підходів до оптимізації живлення рослин є використання рідких стартових добрив (РСД), а максимально ефективний спосіб їх використання — внесення під час сівби за технологією IN-FURROW® (у посівну борозну на насіння або у безпосередній близькості до нього). Основна мета технології — забезпечення потужного стартового ефекту і мінімізація дії негативних стресових чинників на початку розвитку рослин, коли рослина найвразливіша.
Як було підраховано науковцями Purdue University (1988), внесення фосфору під час сівби у насіннєве ложе у 40 разів ефективніше за внесення врозкид, та в 4 рази ефективніше за внесення під час сівби за схемою «5 на 5».
Переваги рідких стартових добрив
Першою перевагою застосування рідких стартових добрив є підвищення ефективності поглинання фосфору на початку вегетації рослин.
Фосфор є мало мобільним елементом і його засвоєння відбувається на відстані декількох міліметрів від кореня, в ризосфері. У свою чергу поглинання фосфору рослинами залежить від його наявності в ґрунті біля коренів та швидкості дифузії, тому саме внесення його у доступній формі та у безпосередній близькості до насіння забезпечує максимальну ефективність.
Інша проблема на старті вегетації — неможливість ефективно поглинати фосфор із ґрунту внаслідок низьких температур, що проявляється у вигляді так званої «фосфорної ями» — нестачі фосфору, про що часто свідчить антоціанове забарвлення листків. Причому потрапити в цю «яму» рослини можуть навіть за достатнього вмісту фосфору в ґрунті. Такий дефіцит фосфору називають «спровокованим», оскільки його причиною є неможливість рослин засвоювати резерви ґрунту.
Крім того, рідкі стартові добрива зменшують негативний вплив нерегулярних (випадкових) стресів на полі та сприяють рівномірності сходів, швидкому стартовому росту рослин, одночасному входженню рослин у фази розвитку. Таким чином, за рахунок потужного та синхронного розвитку кореневої системи, усі рослини на полі мають однаковий шанс на отримання елементів живлення з ґрунту.
Перевага 2 — кращий ріст і розвиток кореневої системи
Проведені нами численні польові та вегетаційні дослідження засвідчили, що внесення РСД за технологією IN-FURROW® сприяє формуванню потужної кореневої системи. А покращений розвиток кореневої системи — це кращий доступ рослини до елементів живлення та до вологи.
Перевага 3 — приріст врожайності
Хоча рідкі стартові добрива є лише однією з ланок у живленні рослин, за правильно побудованої системи удобрення і дотримання умов технології вирощування, вони забезпечують в середньому близько 10% приросту урожайності, а за певних умов навіть 15-20%.
Особливо ефективно РСД діють за несприятливих умов і строків сівби, коли температура та зволоженість ґрунту не оптимальні. Крім того, підвищення врожайності від внесення РСД слід очікувати за оптимізації інших елементів технології вирощування рослин, як-от: відсутність бур’янів у критичний для культури період, забезпечення нормального живлення рослин впродовж усього періоду вегетації, ефективний контроль шкідників і хвороб тощо. Потрібно усвідомлювати, що технологія ін-фурроу не є самостійною, але вважається першочерговою ланкою в інтенсивній технології живлення.
Перевага 4 — зниження норми основного добрива
Витрати на добрива залишаються однією з основних статей витрат у технології вирощування культур. Але висока ціна та дефіцит добрив на ринку спонукає аграріїв знижувати норми їх внесення.
Залежно від умов, рідкі стратові добрива можуть бути навіть єдиним способом внесення фосфору або доповненням до основного удобрення. Ультралокальне внесення, яке забезпечує технологія IN-FURROW®, дозволяє знизити норми внесення фосфору без втрати агрономічної ефективності.
Важливо, що підставою для зниження норми внесення мають бути дані агрохімічного аналізу або історія внесення дорив в попередні роки (з урахуванням планової врожайності).
Перевага 5 — рідкі стартові добрива підвищують ефективність азоту
Покращуючи загальний розвиток рослин, рідкі стартові добрива сприяють підвищенню ефективності внесених азотних добрив. Окрім фосфору, РСД зазвичай містять також певну кількість азоту, які у полі працюють за принципом синергії.
Перевага 6 — підвищення економічної ефективності внесення добрив
Одним із головних критеріїв оцінки ефективності рідких стартових добрив є показник повернення інвестицій (ROI, Return on investment), а не лише рівень врожайності, оскільки варіант із найвищим рівнем врожаю не завжди тотожний вищому прибутку.
Навіть при наявному дисбалансі цін на агропродукцію на внутрішньому і зовнішньому ринках, приріст урожайності в розмірі 1,2 ц/га соняшнику і 2,5 ц/га кукурудзи може повністю покрити витрати на застосування рідких стартових добрив. Наприклад, середній очікуваний приріст від внесення добрива Квантум-Діафан становить у середньому 2-5 ц/га та 4-8 ц/га відповідно.
Добриво Діафан АCTion від компанії «Квадрат»
Вже близько 10 років компанія НВК «Квадрат» впроваджує технологію In-Furrow® в Україні та пропонує широку лінійку преміальних стартових добрив марки Діафан.
Діафан ACTion суттєво відрізняється від інших РКД присутніх на ринку. Серед основних відмінностей, які найбільшою мірою впливають на агрономічну ефективність:
- Висока технологічність виробництва та якість сировини.
При виборі сировини перевіряється кожен зразок на вміст баластних сполук, які можуть суттєво впливати на доступність елементів живлення та підвищувати сольовий індекс, що в результаті призводить до опіків кореневої системи на ранньому етапі її формування. Особливу увагу ми приділяємо контролю токсичних домішок (включаючи важкі метали: кадмій, свинець та інші), які викликають фітотоксичність.
- Інноваційна технологія інтенсифікації ризосферних процесів ACTion.
У виробництві Квантум Діафан використовується унікальна композиція природних рослинних метаболітів та біологічно активних речовин. За біологічною активністю ці речовини мають аналогічну дію з кореневим ексудатом рослин.
Принцип роботи технології базується на тому, що ризосферній мікробіоті потрібна певна кількість вуглецю, щоб активізувати мікробіологічні процеси в холодному ґрунті. Природньо такий «запуск» виконують рослини виділяючи у ризосферу низькомолекулярні органічні речовини, тобто кореневі ексудати, які слугують одним з сигналів до початку активної роботи та джерелом енергії для росту ґрунтової мікрофлори. Стимуляція ґрунтових мікроорганізмів навколо коренів за допомогою внесення компонентів ACTion в борозну допомагає швидше запустити процеси мінералізації і вивільнення доступних елементів живлення в ґрунтовий розчин.
Спеціальні буферні агенти в складі добрива Квантум Діафан перешкоджають швидкому зв’язуванню фосфору в ґрунті, чим пролонгують його доступність за неоптимальної кислотності ґрунту.
- Правильно підібрані формуляції для забезпечення оптимальних фізико-хімічних показників добрив.
Лінійка стартових добрив Квантум Діафан ACTion на сьогодні включає 5 марок, які враховують фізіологічну потребу окремих сільськогосподарських культур в елементах живлення та особливості ґрунтово-кліматичних умов певної зони.
Що важливо, ми можемо оперативно змінювати компонентний склад або коригувати фізичні-хімічні властивості для створення формуляції під потреби замовника.
- Гарантована якість продукції.
НВК «Квадрат» здійснює лабораторний контроль кожної партії на відповідність показників якості та концентрації елементів. Система управління якістю на виробництві сертифікована згідно норм ISO 9001 в провідному європейському центрі сертифікації, добрива Квантум відповідають міжнародним стандартам регламенту EC fertilizer №2003/2003 та 2019/1009.
Крім того, надаємо повний технологічний супровід — від якісного переобладнання сівалок до агрономічних рекомендацій під індивідуальні умови.
Агрономічна та економічна ефективність рідких стартових добрив Квантум Діафан ACTion
Технологія In-Furrow дозволяє сумісно зі стартовими добривами вносити мікроелементи, інсектициди, мікробні препарати, додаткові активатори розвитку кореневої системи та стресостійкості.
Серед інших переваг, які ми відмічали — пришвидшення дозрівання, зниження вологості зерна (із відповідним врахуванням економії на досушування), підвищення стійкості до післядії гербіцидів, внесених у сівозміні тощо.
Щодо підвищення продуктивності, то за період проведених нами досліджень (2018-2022 рр.) середній приріст урожайності від внесення Квантум Діафан ACTion становить 0,2-0,5 т/га (11-15% до контрольної схеми живлення) на соняшнику і 0,5-0,8 т/га (5-10% до контролю) на кукурудзі. Окупність рідких стартових добрив Квантум Діафан ACTion складає від 3 до 10 разів.
Слід зазначити, що добрива Діафан розроблено саме для ультралокального внесення за технологіями In-Furrow® та POP-UP® і спроба зекономити 5-10 $/га використовуючи добрива, що не призначені для цієї технології, ставить під ризик не тільки прибавку врожаю вартістю від 100 до 300 $/га, а й може призвести навіть до пошкодження посівів. Тому варто завжди рахувати не тільки потенційну економію, але й враховувати ризики, які несе застосування дешевих добрив.
В умовах сезону-2023, коли в Україні триває війна та існує нестача ресурсів, робота над підвищенням коефіцієнту використання поживних речовин як з добрив, так і з ґрунтових запасів набуває особливого значення. Основним завданням цього року буде не скільки підвищення продуктивності, як зниження собівартості продукції шляхом оптимізації витрат, зокрема, на мінеральне живлення. Тож внесення якісних рідких стартових добрив в біологічно активній та доступній формі та з максимальною ефективністю за технологією In-Furrow® залишається актуальним.
Сергій Полянчиков, директор з розвитку НВК «Квадрат»
Ольга Капітанська, к.б.н., керівник науково-дослідного відділу НВК «Квадрат»
Думка редакції SuperAgronom.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації і виконує роль виключно носія.