Аспекти ефективного фосфорного живлення та екосистема РКД
Останнім часом спостерігається досить стійка тенденція у живленні рослин: приділяти основну увагу азотним добривам, часто нехтуючи внесенням фосфорних та калійних. Або ж фосфорне живлення «за остаточним принципом». Чому це велика помилка, наскільки важливо не лише надати рослинам фосфорне живлення, але й обрати для цього оптимальний вид добрив, чому рідкі добрива краще за традиційні гранули та чому не все, що рідке, можна назвати РКД — обговорювали під час конференції «Рідкі Комплексні Добрива BLAU phos і їх екосистема», що пройшла у Полтаві 17 липня.
Проблеми живлення та фосфорні добрива третього покоління
У сучасних умовах задля зростання виробництва продукції рослинництва потрібно постійно удосконалювати технологію вирощування сільськогосподарських культур, впроваджуючи інноваційні рішення та контролюючи практично кожен етап онтогенезу рослин. Це не нова думка, її часто висловлюють і науковці, і найбільш «просунуті» практики. Проте зазвичай далі слів не заходить, а інновації впроваджуються вибірково.
«Щоб збільшити продуктивність агровиробництва, привести рослинництво України до найкращих світових стандартів, варто звернути увагу, зокрема, і на якість мінерального живлення рослин. Фактично ми з вами живемо в епоху третьої агрохімічної революції, яка викликана необхідністю інтенсифікації виробництва при одночасному подоланні зростаючої кількості негативних факторів. Агротехнології нового покоління вирізняються пов’язаністю всіх технологічних операцій в єдину систему, узгоджену з генетичним потенціалом і мікроперіодами онтогенезу культурних рослин», — зауважив Сергій Рубан, комерційний директор компанії «УТК ХімАльянс».
У цьому аспекті проблема живлення рослин постає особливо гостро, адже питання зростання врожайності вирощуваних культур вже не може бути вирішене традиційними методами. А інновації в агрохімії вимагають забезпечити рослині засвоєння максимальної кількості діючої речовини добрива з одночасною мінімізацією втрат та зниженням впливу використаних агрохімікатів на екосистему.
Зі слів генерального директора групи «УТК ХімАльянс» Віталія Попова, використання рідких комплексних добрив (РКД) є необхідним елементом сучасних високопродуктивних агротехнологій. Адже рівень врожайності визначається у першу чергу не кількістю внесеної діючої речовини, а методом її засвоєння.
Зокрема, такий необхідний рослинам фосфор, який приймає участь практично у всіх біохімічних процесах життєдіяльності, можна вносити за принципом «щоб було», а можна зробити це внесення максимально ефективним і для рослини, і для економіки рослинництва у господарстві.
«Своєчасне забезпечення рослини фосфором має першорядне значення для формування високих врожаїв. Надзвичайно важливим є наявність фосфат іонів у максимально водорозчинній формі, рівномірно розподілених у вологому шарі ґрунту та доступних кореням рослин. Проблема твердих фосфорних добрив полягає у першу чергу в тому, що швидкість та рівномірність їхнього розчинення залежить від багатьох не прогнозованих факторів. Через це більша частина діючої речовини переходить у недоступну рослинам форму, до того ж гранульована форма не дає змоги досягти рівномірного внесення. На відміну від твердих добрив, при внесенні РКД перетворення фосфатів у доступну форму є контрольованим, а внесення точне та рівномірне», — пояснює Сергій Рубан.
Фахівець зазначає, що компанія «УТК ХімАльянс» нещодавно випустила на ринок лінійку фосфорних добрив марки «BLAU chem» третього покоління, що містять фосфор у вигляді поліфосфатів (зв’язані у ланцюжок два і більше атоми фосфору).
Поліфосфатні РКД поєднують позитивні властивості твердих фосфорних добрив та ортофосфатних РКД, при цьому позбавлені більшості недоліків останніх та мають найвищий потенціал ґрунтової міграції (за даними проведених досліджень, від 7 до 15 см).
Час та спосіб внесення мають значення
Одним лише вибором оптимального добрива проблему якісного та ефективного фосфорного живлення вирішити неможливо, каже директор групи «УТК ХімАльянс».
«Ми не розглядаємо РКД у відриві від комплексу всіх питань, що охоплюють проблематику живлення рослин. Тим не менше, ефект, який буде отримано від РКД, великою мірою залежить від системності технологій живлення, що застосовує господарство. Від вибору типу обробітку ґрунтів до комплексного аналізу і корекції результатів внесення добрив і агрохімікатів», — зауважив Віталій Попов.
Важливо не просто обрати добриво, але й визначити стратегію живлення: спосіб, норми та терміни внесення. А зробити це може лише агроном господарства, що володіє повною інформацією про конкретне поле, ґрунтово-кліматичні умови та нюанси технології вирощування.
«Формулу РКД BLAU для правильної побудови системи живлення необхідно узгоджувати з потребою рослини в елементах живлення на різних етапах розвитку. Норму та спосіб внесення варто визначати, виходячи із типу РКД, типу ґрунтів, вирощуваної культури, технології обробітку, режиму зволоження та ґрунтової діагностики, виконаної в критичних фазах розвитку на початку онтогенезу», — радить Сергій Рубан.
За розташуванням внесення РКД поділяється на:
- Локально-внутрішньоґрунтове внесення. Найбільш ефективний метод внесення РКД. Глибина залежить від типу ґрунтів і виду сільськогосподарської культури. Найбільш розповсюдженими видами внесення є стрічковий (за американською технологією 5Х5 см чи її підвидів) і внесення в посівне ложе (найбільш розповсюджений метод Рор-Up). Відрізняються розташуванням по відношенню до насінини і нормою внесення. Культивація/дискування на 10-15 см. Внутрішньоґрунтові інжектори дозволяють проводити прикореневе внесення РКД під час проведення міжрядкового обробітку ґрунту.
- Поверхневе внесення + міжрядковий культиватор. Суцільно-поверхневе внесення застосовують на етапі передпосівного обробітку, на ґрунтах, які потребують відновлення позитивного балансу вмісту рухомих фосфатів, а також на культурах суцільного висіву. Обов'язковою умовою такого типу внесення є загортання добрив в ґрунт. Стрічково-поверхневе внесення може застосовуватися також під час підживлення. Бажане загортання. Але, за дослідженнями американських вчених, на ґрунтах з no-till в кукурудзяному поясі США спостерігалася глибина проникнення РКД 13см при стрічково-поверхневому внесенні без процедури загортання. Також стрічково-поверхневе внесення є доцільним під час підживлення у випадку застосування азотно-фосфорних сумішей.
- Позакореневе (фоліарне) внесення. РКД застосовується в низьких концентраціях спільно з комплексом інших діючих речовин, біостимуляторів і агрохімікатів. Норма внесення і склад суміші для листового живлення залежить від результатів, які очікуються після процесу проведення корекції підживлення рослин.
Норма внесення РКД залежить від запланованої врожайності, вмісту доступної вологи, біологічних особливостей рослин та вмісту фосфору у ґрунтах.
Має значення також і техніка для внесення. Сьогодні на ринку є широка пропозиція варіантів модернізації наявної у господарствах техніки під внесення РКД. Тобто купувати «з нуля» техніку господарству немає потреби. За словами фахівців, станом на листопад 2019 року розрахункова окупність модернізації техніки під внесення РКД не перевищувала 1000 га внесення мінеральних добрив в стандартних обсягах.
Не всі рідкі добрива є РКД
На сьогодні, зазначають представники компанії, «УТК ХімАльянс» є єдиним вітчизняним виробником рідких комплексних добрив за технологією хімічного синтезу. Проте на ринку є багато пропозицій і від інших виробників, що пропонують рідкі добрива на основі водорозчинних NPK/NP.
«Не всі представлені на ринку рідкі добрива є РКД в класичному сенсі. Часто бакові суміші, які виробляються простим розчиненням порошкових препаратів, видають за повноцінні РКД, виготовлені за технологією кислотного синтезу. Звідси і незадовільні результати, отримані фермерами при використанні таких псевдо-РКД. По суті, це звичайні бакові суміші, у яких тверді добрива розчинено у воді, з усіма позитивними та негативними рисами, притаманними баковим сумішам. Власне, лише технологія хімічного синтезу дозволяє отримати РКД з тими перевагами, за які їх так цінують у всьому світі. Бакова суміш з розчинених твердих добрив ніколи не матиме тієї технологічності та екологічності, як РКД», — каже Сергій Рубан.
До речі, приклад негативного досвіду застосування бакових сумішей під виглядом РКД одразу ж на конференції навів один з присутніх фермерів з Полтавщини: два роки поспіль він застосовував псевдо-РКД, але очікуваного результату так і не отримав.
«Щодо ж ефективності наших РКД вже маємо перші результати закладених дослідів. Найцікавішим виявився дослід на озимій пшениці, закладений в Гуляйпільському районі Запорізької області. Цей дослід проводився від передпосівних робіт до моменту збирання врожаю. Бункер продемонстрував перевагу РКД BLAU phos над NPK 16:16:16 у 21,4% приросту врожаю. Дослід проводився в промислових масштабах і передбачав поділ поля навпіл між РКД BLAU phos і NPK 16:16:16. Особливою вимогою замовника РКД були однакові витрати на рідкі і тверді комплексні добрива», — розповів комерційний директор «УТК ХімАльянс».
Проте детально про досліди, застосовувані технології та техніку, а також отримані результати ми поговоримо окремо.
Олена Басанець, SuperAgronom.com
Думка редакції SuperAgronom.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації і виконує роль виключно носія.