Особливості технології вирощування озимого ріпаку за No-till в зоні ризикованого землеробства
У Донецькій області, зоні ризикованого землеробства, де розміщена більшість земель агрохолдингу HarvEast, сіяти ярі культури не вигідно. Тому в структурі їх посівів на 2020 рік 65% займають озима пшениця, ріпак і горох. Про особливості вирощування ріпаку в умовах постійної нестачі вологи нам розповів директор з рослинництва HarvEast Євген Казєєв.
За його словами, пошук ідеальної технології вирощування ріпаку для східного регіону України тривав кілька років. 90% полів ріпаку цього року засіяли саме за тією технологією, яка показала найкращий результат.
«Ми практикували різні підходи і помітили, що озимий ріпак, посіяний по no-till, по стерні сівалкою Kinze з міжряддям 56 см і розвертачами, дав значно вищу врожайність, ніж по чорному пару, де попередньо проводили дискування та культивацію», – розповів спеціаліст.
Успіх цього методу, на його думку, полягає в формуванні борозни глибиною до 5-7 см. Зерно потрапляє в цю борозну, але покривається ґрунтом не повністю: улоговинка на 1,5-2 см залишається і відіграє важливу роль у формуванні рівномірних сходів.
«Ми залишаємо на полі стерню висотою 15-20 см, і по стерні навіть найменші дощі стікають у цю улоговинку та потрапляють у кореневу зону рослини. Крім цього, стерня має властивості «білого дзеркала»: вона відбиває сонячні промені й не дає ґрунту перегрітися в кінці серпня. А взимку вона затримує сніг, його не змітає вітром з поля, сніг осідає і затримується в рядку», – пояснює пан Євген.
Таким чином, навесні, коли все довкола починає танути, сходи ріпаку в борозні ще до трьох тижнів залишаються вкриті снігом. Вони довше захищені від перепаду температур та отримують додаткову вологу.
«Коли ми вперше випробували цю технологію, то були дуже здивовані, бо навесні побачили, що ріпак під снігом продовжував вегетувати: там, де були лише сім’ядолі, – з’явилася нова пара листків, а де пара листків уже була, з’явилося по новій парі листя», – розповів Євген Казєєв.
У зоні ризикованого землеробства додаткова кількість вологи, яку отримують рослини, посіяні за цією технологією, має визначальне значення і забезпечує рівномірні сходи. В результаті врожайність ріпаку становила близько 2 т/га, що для цієї зони – гарний результат.
Особливості осіннього захисту ріпаку
Не менш важливе значення для хорошого врожаю має і захист молодих сходів від можливих грибкових захворювань. З цією метою на посівах ріпаку агрохолдингу HarvEast застосовують фунгіцид Тезис® (тебуконазол, 500 г/л) від ALFA Smart Agro. Окрім того, що він надійно захищає рослини від альтернаріозу, борошнистої роси, фомозу та інших поширених хвороб, експерти оцінили його зручну формуляцію.
«ALFA Smart Agro збільшила концентрацію тебуконазолу вдвічі, що дуже зручно, адже ми працюємо з розчинно-маточними вузлами і формуємо маточну суміш одразу на 400 га. Це економить нам і час, і сили працівників», – розповів Євген Казєєв.
Експерти ALFA Smart Agro акцентують увагу на ще одній особливості тебуконазолу. Це його рістрегулююча дія. В осінній період при обприскуванні озимого ріпаку в фазі 3-5 листків припиняється наростання наземної маси, водночас процес фотосинтезу продовжується. Це прискорює ріст довгого і розгалуженого кореня та сприяє накопиченню пластичних речовин у ньому. Досвід компанії доводить, що застосування фунгіциду Тезис® для осінньої обробки ріпаку забезпечує кращу перезимівлю рослин та вищий урожай в результаті.
Портфель продуктів ALFA Smart Agro для осіннього захисту ріпаку
Портфель продуктів ALFA Smart Agro для осіннього захисту ріпаку включає в себе весь комплекс захисту молодих сходів для майбутнього врожаю. Зокрема, щоб вирішити проблему засміченості полів падалицею зернових культур та іншими злаковими бур’янами, фахівці компанії створили селективний висококонцентрований грамініцид Лобера®.
Ключовими перевагами використання саме цього гербіциду є найвища концентрація хізалофоп-п-етилу на ринку - 150 г/л, та вдосконалена формуляція, яка забезпечує високу ефективність у воді різної жорсткості. Препарат можна використовувати у широкому діапазоні температур та без обмежень у сівозміні.
Захищаємо майбутній врожай з насінини!
Мінімізувати шкоду від фітофагів допоможе інсектицид Нокаут Екстра® (альфа-циперметрин, 200 г/л). Препарат має яскраво виражений нокдаун-ефект та здатен захистити сходи ріпаку від хрестоцвітих блішок, попередити поширення листогризучих совок, ріпакового пильщика, стеблового прихованохоботника та ріпакового квіткоїда навіть за норми витрат 0,05-0,075 л/га.
Важливу роль у формуванні майбутнього врожаю ріпаку відіграють також мікроелементи, наголошують спеціалісти компанії ALFA Smart Agro. Зокрема бор. Він сприяє розвитку кореневої системи, знижує ймовірність розтріскування стебел і кореневої шийки під час інтенсивного росту або морозів, підвищує стійкість рослини проти хвороб, що допомагає кращій перезимівлі рослин.
Для запобігання негативним наслідкам, що спричинені нестачею бору, фахівці ALFA Smart Agro рекомендують застосовувати концентроване легкозасвоюване рідке монодобриво НАЙС Бор. Його вносять у фазу розвинутої розетки профілактично з нормою витрати 1,0 л/га.
Використання цих препаратів у схемі захисту ріпаку сприятиме появі дружніх рівномірних сходів та допоможе надійній перезимівлі культури, що забезпечить аграріїв хорошим урожаєм в майбутньому.
Думка редакції SuperAgronom.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації і виконує роль виключно носія.