Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Віталій Червоняк: Попит на агродрони з 2022 року збільшився до 40%, багато компаній відходять від використання наземної техніки
Ринок агродронів в Україні розвивається стрімко. Для аграріїв зараз є чималий вибір: придбати агродрон, замовити послугу із внесення ЗЗР чи добрив або взяти техніку в оренду. SuperAgronom.com поговорив з Віталієм Червоняком, виконавчим директором компанії «ЗІГЗАГ Solutions» про тенденції на ринку агродронів, попит, важливі моменти у використанні такої техніки та багато іншого.
SuperAgronom.com: Як давно компанія «ЗІГЗАГ Solutions» працює на ринку України?
Віталій Червоняк: У 2019 році директор компанії Дмитро Супрун звільнився з військової служби, де здобув досвід роботи з дронами та БПЛА різного типу, що дало можливість використати цей досвід і в подальшому впровадити технології в цивільному житті. На початку заснування дрони використовували в промисловості та енергетиці.
SuperAgronom.com: Яка діяльність компанії? Це послуги?
Віталій Червоняк: Не тільки. Ми надаємо послуги (внесення ЗЗР, десикація, трихограма), продаємо агродрони, навчаємо пілотуванню та забезпечуємо сертифіковане обслуговування. Зараз важливим напрямком є виготовлення FPV дронів для ЗСУ тут в Україні, а також скидів для них. Також фінансова допомога з продажу дронів йде на потреби ЗСУ.
Аграрії війни. Дмитро Супрун: За незалежність, щоб бути та називатись українцями, ми зараз платимо величезну ціну
У 2020 р. компанія змінила напрям, вбачаючи перспективу саме в сільському господарстві. А вже 2021 року ми стали офіційним дилером в Україні всієї лінійки торговової марки XAG, яка включає агродрони, наземні дрони, запчастини до них тощо.
Агродронів представлено 4 види. Перший ХР2020, інше покоління новіше — V40 та Р40. І цього року вже досить багато продано одного з найбільших дронів в Україні — XAG P100 Pro.
SuperAgronom.com: Яка його потужність та характеристики?
Віталій Червоняк: Має бак на 50 л для обприскування та бак на 80 л для гранульованих добрив, швидкість 13,8 м/с. Якщо говоримо саме про обприскування, то даний агродрон може закривати 28 га/год. Час роботи близько 12 хвилин у повітрі і протягом цього часу заряджаються батареї на генераторі (в комплекті йде 2 генератора). Має 6 батарей: на двох він літає, 2 батареї заряджалися і дві охолоджувалися. Всі послуги надаються переважно влітку, і обприскування за умови плюс мінус 20 °C. Для батарей такого типу це температура висока. Тому в комплекті є спеціальні бокси з водою для охолодження.
Особливість такого дрону — наявність атомайзерів і можна регулювати краплю: від 60 до 400 мікрон. Це потрібно, бо рідини, тобто ЗЗР, можуть бути різними за густиною.
SuperAgronom.com: Коли з’являються дрони нового покоління, чи не втрачають попиту більш старі моделі?
Віталій Червоняк: Ні, бо, наприклад, перші дрони XAG, які з’явились в Україні, а саме XP2020, є одними з популярними і тими, що добре себе зарекомендували по ефективності. Мають середній бак на 20 л, 4 мотори та високі показники обробітку.
SuperAgronom.com: Якщо добре справляється з завданнями ця модель, то чим особлива новіша V40?
Віталій Червоняк: Коли ми працювали ХР2020, вийшов дрон нового покоління V40. Це перший двомоторний дрон у світі, який за рахунок двох моторів піднімається і легко маневрує в повітрі. Має бак на 16 л. Це дуже компактний пристрій, який можна завантажити в причіп категорії B.
Важливим у наданні послуг з обприскування як холдингам, так і меншим агрокомпаніям є норма виливу на гектар. Зазвичай в середньому вона 5-7 л/га, інколи хтось хоче 8 л/га. Цей дрон має 16 л і за характеристиками може перебувати в повітрі 10-12 хв., за цей час обробить 2,5 га (за час вильоту). Ну, і немаловажливе те, що ціна на V40 одна з найнижчих на ринку України.
SuperAgronom.com: Що стосується попиту на внесення добрив дронами — він набагато менший, ніж на обприскування?
Віталій Червоняк: Так, значно менший. Звичайно, обприскування є основною операцією. До того ж, на більш старих поколіннях дронів баки не такі великі, вони більше підходять саме для обприскування (можна використовувати для добрив також). А вже бак на 80 літрів дає більше можливостей замовнику саме для розкидання гранульованих добрив, закриває майже в 4 рази більше площу.
SuperAgronom.com: Якщо купити дрон, чи довго потрібно вчитися, щоб оволодіти навичками використання?
Віталій Червоняк: Тенденція дуже висока саме до купівлі дронів. Багатьом господарствам (наприклад 1000 га) краще купити дрон. Вони купують для себе, роблять декілька операцій, ще й заробляють гроші, обслуговуючи поля сусідніх компаній.
Щодо вміння та навчання управлінню такою технікою, то ми є офіційним дилером з продажу агродонів з 2021 року, надаємо офіційно сервісні послуги, а також навчання проводять наші сертифіковані пілоти. Є програма з навчання і ми надаємо сертифікат, що людина пройшла курс підготовки. Зазвичай це десь до 3 днів. Після цього людина на 95% розуміє та має навички.
Дрон є автономним пристроєм. Людина потрібна тільки для того, щоб зробити правильно розмітку поля, в якому буде працювати агродрон. Після цього дрон сам виставляє гони (маршрут туди і назад). Можна скоригувати краплю, висоту, швидкість. Але, якщо все налаштовано, то він піднімається, залітає та повертається додому сам.
SuperAgronom.com: Які рекомендації щодо висоти польоту?
Віталій Червоняк: Висота від 3 до 5 метрів над культурою. Ще залежить від умов: наприклад, поряд чуже поле і потрібно обмежити потрапляння рідини, тоді опускається нижче. Може бути до 3 метрів і зменшуємо швидкість (ширина захвату може бути від 7 до 9 метрів).
SuperAgronom.com: Які фактори, за яких не можна вилітати, та поширені помилки, які роблять аграрії в роботі з агродроном?
Віталій Червоняк: Не варто працювати, якщо:
- температура повітря вище +25°C,
- прямі сонячні промені, та якщо вітер більше 5 м/с,
- є туман,
- немає дозволу від військової адміністрації на польоти. Потрібно запросити дозвіл на конкретній території в певний час.
- дуже важливо: не працюємо в повітряну тривогу. Під час неї автоматично вмикається РЕБ, який глушить передавачі на дроні. Він може висіти в повітрі, полетіти в інше місце, або навіть впасти. Це одна з помилок, яку допускають клієнти при покупці. Не можна вилітати відразу після закінчення повітряної тривоги. Потрібно хоча б 30 хвилин почекати.
Є ще один важливий момент: є акумуляторні батареї, на яких працюють дрони, і характеристики цих батарей. Завод-виробник дає гарантованих 400 циклів заряду та розряду, за яких не буде зменшуватися ємність самої акумуляторної батареї. Для того, щоб дрон більший час працював, у додатку також є градація повернення додому. Тобто ми зарядили акумулятор на 100%, дрон пішов у місію і бажано за рекомендаціями виробника ставити умову повернення — 25% заряду. Це для того, щоб не просідала ємність батареї. Деякі наші клієнти, інколи, щоб більше зробити, роблять цю градацію менше 20% або 15%. За рахунок того, що йде дуже велика просадка розряду, самі ячейки, які є в акумуляторі , просідають, а значить і ємність. Тому ми рекомендуємо, відповідно до умов виробника, дотримуватись їх. Ми користуємось, наприклад, 3 роки і проблем із цим немає.
SuperAgronom.com: Як регулюються норми внесення? Які розпилювачі?
Віталій Червоняк: Розпилювачі є різні. Є форсунки, це більш застарілий варіант розпилення. Якщо рідина більш густа, то форсунки можуть забиватися, особливо, якщо нижче температура, наприклад вночі, то ця рідина може густіти.
Другий варіант, новіший, це атомайзери. На дронах ХAG стоять саме вони. Атомайзери розпилюють рідину за рахунок високого оберту дисків. Є помпа, яка качає, і диски на великих обертах крутяться й розпилюють. Тобто якщо рідина густа, атомайзери розпилять і її. Форсунки поступово відходять в минуле.
SuperAgronom.com: Що скажете про інші види дронів?
Віталій Червоняк: У нас також є наземні дрони, зокрема R150. Це чотириколісний дрон на пульті управління для обприскування садків. Якщо ми говоримо про обробку саду, то вона має бути з землі, агродрони для такої задачі не підійдуть.
SuperAgronom.com: На них також є попит?
Віталій Червоняк: Ні. На ці дрони невеликий попит, можливо через те, що не дійшли до цього садівники. Але 10 років тому ніхто не повірив би, що будуть обприскувати поля дронами, а зараз це вже реальність. До того ж, із садами не такі об’єми роботи. Але, думаю, ми ще до цього дійдемо з часом.
SuperAgronom.com: Чи надаєте дрони в оренду?
Віталій Червоняк: Такої практики в нас не було через те, що є пілоти і вони приїжджають та роблять все. Але послуга з оренди агродронів також може бути.
SuperAgronom.com: Що вигідніше: дрон чи обприскувач? А також питання їх ефективності.
Віталій Червоняк: Економія обробки посівів дроном може бути і до 70%. По-перше, якщо це обприскувач, то наявна технічна колія від 2% до 6%. Якщо ми говоримо про 1000 га, то 6% — це досить великий обсяг. Навіть 4-5% це на великих площах — значні втрати.
По-друге: доставка обприскувача, плюс пальне, масла, розхідники, величезний об’єм води. Тому зараз, в наших реаліях, це все дуже дорого.
Що стосується ефективності, то варто сказати, що похибка в агродрона до 1 см. Є маршурут, ні вліво, ні вправо він не відхиляється. До того ж, наприклад, у моделях V40 та P100 ще переваги — датчики висоти, датчики перешкод та камера.
Що дають датчики перешкод? Наприклад, пілот не побачив у полі стовп або дерево. Тоді дрон зупиниться і покаже це в додатку. А датчик висоти дуже важливий на рельєфній місцевості, адже поле може йти хвилею. Це дає працювати на заданій висоті та зробити рівномірну обробку.
SuperAgronom.com: Тобто дрони старших поколінь можуть не мати таких датчиків та камери?
Віталій Червоняк: Вони мають датчики висоти, але не мають датчиків перешкод і не мають камери.
SuperAgronom.com: Чи можете сказати, що останні 2-3 роки очевидна тенденція до збільшення саме купівлі агродронів?
Віталій Червоняк: Цього року ми продали досить багато дронів і малим компаніям, і більш великим. Але великі агрохолдинги більше користуються саме послугами, хоч звичайно є можливість купити. Це пов’язано насамперед з тим, що так дешевше. Адже на десятки тисяч гектарів потрібен великий парк агродронів, а їх потрібно обслуговувати, а це персонал і так далі. Тому, якщо говорити про придбання, то тенденція збільшується саме для невеликих господарств.
SuperAgronom.com: Які ціни на послуги використання агродронів?
Віталій Червоняк: Ціни на послуги відкриті, але з кожним роком по ціні працювати складніше. Умовно кажучи, два друга вирішили купити комплект за 919 тис. грн, в який входить 2 дрона, 2 генератора, 4 батареї, LNT, бокси для охолодження, пульт керування, RTK… Тобто максимальний набір, з яким можна надавати послуги. Вони хочуть ці гроші швидко відбити та починають демпінгувати ціни на ринку. Ціна повинна бути близько $10/га, а вони ставлять 300 грн/га.
SuperAgronom.com: В цю ціну входить робота операторів?
Віталій Червоняк: Так, робота операторів, пальне. Також в ціну закладена амортизація, потрібно оновлювати акумулятори. А вже хімія йде від замовника.
SuperAgronom.com: Як оцінюєте перспективи розвитку агродронів в Україні?
Віталій Червоняк: Дивіться, вже в 12 університетах відкрились кабінети з дронами, в дев’яти центрах зайнятості громадян України можуть отримати професію пілота агродрона. Зараз з’являється багато компаній із сервісу і надання послуг. Тому напрям агродронів інтенсивно розвивається. Попит із 2022 року значно збільшився, десь на 40%, великі агрохолдинги поступово відходять від використання наземної техніки для обприскування, особливо десикації.
До речі, якщо ми говоримо про соняшник, який іде на експорт, то після того, як зробили десикацію, є контроль якості. Якщо це робити наземною технікою, то там будуть викиди від паливно-мастильних матеріалів, а значить, буде якість нижча і відповідно ціна. Він може не проходити по нормах. Натомість агродрон не залишатиме після себе таких викидів.
Яна Красновська, SuperAgronom.com