Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Вирощування жимолості: конкурентність, особливості та місце в ягідній ніші
Жимолость програє за популярністю таким ягодам як лохина, малина, чи навіть ожина, яка стала також популярною за останні роки. Але ця ягода точно займе свою нішу на українському ринку. Про її вирощування, особливості та перспективи говорили з Оленою Джежулою, співвласницею та керівницею сімейного бізнесу на Вінниччині «Гарний сад» (група у facebook ГАРНИЙ САД - Олени Джежули).
SuperAgronom.com: Олено, як оцінюєте зацікавленість жимолостю українських ягідників?
Олена Джежула: Ринок жимолості в Україні ще на етапі формування,тому люди почали знайомитися з цією ягодою відносно недавно, порівняно з іншими.
SuperAgronom.com: Що стосується цін і конкуренції: чи може зайняти своє місце?
Олена Джежула: Я вважаю жимолость досить перспективною. Наприклад, ринок лохини в останні роки заповнений, навіть перевантажений. Через це ми бачимо, що ціна на неї падає. Ціна жимолості в сезон може бути до 200 грн за кг. Якщо гурт — то 130-150 грн за кг. Це дуже хороша ціна для тих же фермерів.
SuperAgronom.com: Які переваги? Чому варто звернути увагу на неї?
Олена Джежула: Це дуже невибаглива ягода щодо умов вирощування. Вона стійка до хвороб та шкідників. Тобто можна обійтись без ЗЗР. А це значить, вона ідеальна для органічного вирощування. Ціна саджанців на рівні з саджанцями лохини. Розмір куща десь як смородина.
Жимолость починає дуже рано вегетувати, рано дозріває. Якщо тепла весна, то на кінець квітня — початок травня вже починається дозрівання. З ранніх сортів можна отримати ягоди в середині травня.
Читати по темі:
- Технологія вирощування лохини, або чому ця ягода стає популярною
- Як вирощувати лохину: вибір саджанців, посадка, удобрення, підготовка до зими
- Лохина: удобрення, полив, збирання та сортування
SuperAgronom.com: Скільки сортів є в Україні? Які більш популярні?
Олена Джежула: Сортів жимолості дуже багато. З української селекції я б виділила Спокуса та Алісія. Популярністю користується канадська селекція: Бореал Біст, Бореал Бьюті, Бореал Блізард, Аврора. Жимолость має солодкий смак з кислинкою, деякі сорти мають трішки гірчинку, але ця гірчинка не така як звична нам гіркота. Це як особливість цієї ягоди, що робить неповторний смак. Взагалі, смак навіть порівняти немає з чим.
SuperAgronom.com: Які особливості варто враховувати при вирощуванні жимолості?
Олена Джежула: Головна особливість, яку треба врахувати, це те, що жимолость перехреснозапильна. Тому при посадці потрібно мати мінімум два-три сорти з одночасним терміном цвітіння. Наприклад, ранніх має бути 2-3 сорти різні, так само середні та пізні. Так можна розтягнути період плодоношення. Висаджувати можна блоками по сортах або в ряди підсаджувати сорти-запилювачі.
SuperAgronom.com: Які взагалі способи висадки жимолості? А також особливості догляду та живлення?
Олена Джежула: В ряду має бути відстань між кущами щонайменше метр, щоб було зручно надалі доглядати. Міжряддя — 3 метри, якщо ми говоримо про ручне збирання. Якщо це механізований збір, то похибка на техніку.
Якщо обирати коли проводити посадку, то я віддаю перевагу осінній посадці. Вона починає вегетувати досить рано. Варто обирати дворічні саджанці з закритою кореневою системою. Їх приживлюваність становить 99%. Взагалі можна садити їх в будь-яку пору, навіть взимку, коли трохи підтане ґрунт і теплі погодні умови. Жимолость має гарну морозостійкість, вкривати її не треба. Повноцінно плодоносити починає на 4-5-й рік.
Читати по темі:
Молоді саджанці ми не обрізаємо. Якщо висаджуємо дворічні саджанці, то даємо їм час наростити масу. З трьох років проводиться обрізка, щоб сформувати 4-5 скелетних гілок з максимальною висотою. Таким чином формується крона, гілки підняті і ягода не буде лежати на ґрунті. Надалі підтримуємо цей догляд. Коли вже дорослі кущі, то найстарші гілки видаляємо, щоб був ріст молодих пагонів. Щодо живлення, то все по стандарту: навесні вносимо азотні добрива, а вже з середини травня комплексні, зокрема фосфорні та калійні.
SuperAgronom.com: На Вашу думку, жимолость може зайняти конкурентне місце на ягідному ринку? Чому?
Олена Джежула: Як я вже казала, головний її плюс у невибагливості та стійкості до патогенів. Вона є менш затратною у вирощуванні, потрібно менше догляду. До того ж структура ягоди дозволяє транспортування. Вона не поступається вітамінами більш популярним ягодам, і найголовніше, це найперша ягода в сезоні, вона йде на рівні з полуницею. І якщо розглядати її для органічного вирощування — це ідеальний варіант.
Яна Красновська, SuperAgronom.com