Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Сергій Тимошенко: Попит і премія на високоолеїновий соняшник в наступному сезоні зростуть
Серед вітчизняних аграріїв існує чимало міфів про високоолеїновий соняшник. З одного боку, вигода приваблює. Але водночас багато хто остерігається його вирощувати, вважаючи, що у нього урожайність нижча, і схеми вирощування якісь особливі, і треба ще знайти, кому продати… Чи є підстави для таких побоювань, та які перспективи на наступний сезон у високоолеїнового соняшнику в Україні, ми розпитали у Сергія Тимошенка, генерального директора компанії «MAS Seeds Україна».
SuperAgronom.com: Пане Сергію, розкажіть насамперед про історію появи високоолеїнових гібридів соняшнику на українському ринку.
Сергій Тимошенко: Якщо розповісти про історію високоолеїнового соняшнику з самого початку, то вивів перший сорт такого соняшнику ще у 1970-х роках селекціонер з Краснодара (зараз — РФ), професор К.І. Солдатов. Потім перший гібрид був зареєстрований в ЄС у 1988 р. В Україні ж високоолеїновий соняшник вирощується десь з середини 90-х років окремими компаніями. Потім, десь із 2005 р. вже було зареєстровано гібриди деяких відомих брендів. Але на той час ці продукти були ще недостатньо досконалими. Вони відрізнялися від класичних нижчою врожайністю, меншою стійкістю до хвороб, відповідно у них був і менший генетичний потенціал. І ці фактори гальмували розвиток сегменту. Власне, багато нинішніх міфів про високоолеїновий соняшник «тягнуться» ще з тих часів.
SuperAgronom.com: Сьогодні ситуація вже інша?
Сергій Тимошенко: Звісно, за ці півтора десятиліття селекція вже зробила значний крок уперед, що дало змогу значно підвищити потенціал високоолеїнових гібридів. І по більшості характеристик вони майже не відрізняються від звичайних соняшників. Фактично це продукти з тими самими ознаками (за стійкістю до хвороб, толерантністю до вовчка, урожайністю тощо), але з високим вмістом олеїнової кислоти.
SuperAgronom.com: Незважаючи на міфи, які ще й досі побутують, ринок зростає?
Сергій Тимошенко: Так, останнім часом у сегменті високоолеїнового соняшнику відбулися значні зміни. Ще років 10-12 тому ним займалося фактично декілька компаній-переробників. Вони укладали прямі договори з господарствами, з фіксованою премією викуповували урожай, а далі переробляли й експортували за кордон олію.
А бум на ринку високоолеїнового соняшнику стався десь у 2014-15 роках, коли різко виросла премія і в деякі місяці, дні, вона сягала $600. Це дуже велика цифра як для 2015 року. Завдяки цьому фактору, завдяки насіннєвим компаніям, роботі переробників, господарства звернули увагу, що можна заробляти гарні гроші. При тому, що якихось надзусиль порівняно з вирощуванням звичайного соняшнику докладати не доводилось.
SuperAgronom.com: Але певні нюанси виробництва високоолеїнового соняшнику все-таки є?
Сергій Тимошенко: Насправді вони дуже незначні, з урахуванням тієї премії, яку в результаті отримає виробник. Хіба це велика незручність — просто добре почистити сівалку перед сівбою? Не критично, але краще сіяти на масивах із просторовою ізоляцією. Також варто збирати і зберігати урожай високоолеїнового соняшнику окремо. При цьому на кожній тонні можна отримати $70-90 премії, і навіть більше — у кращі роки доходило і до $100.
SuperAgronom.com: Не дивно, що площі під високоолеїновим соняшником зростають.
Сергій Тимошенко: Справді, за площами цей сегмент розвивається досить динамічно. Наприклад, у 2014 р. під високоолеїновий соняшник в Україні було відведено близько 100 тис. га. Далі інтенсивність його вирощування зростала, і в 2020 році вже був рекорд — близько 800 тис. га.
Цьогоріч площі зменшились, попит трохи просів, і премія була іноді навіть несуттєва порівняно зі звичайним. Усе тому, що як у нас, так і в Євросоюзі виробили досить багато ВО-соняшнику. А Україна взагалі, здається, вийшла на перше місце у світі за його виробництвом. Тому попит не співпав із пропозицією. Що відобразилося на площах у цьому році — вони зменшились десь на 20%, а в деяких країнах на 25%.
SuperAgronom.com: Які тоді прогнози на наступний сезон?
Сергій Тимошенко: Насправді динаміка цього сегменту досить цікава. Площі по високоолеїновому соняшнику дуже залежать від попиту, від премії, від зацікавленості фермерів. Якщо проаналізувати ситуацію за останні 15-20 років, то чітко простежується тенденція: після року зростання премії йдуть 2 роки падіння, і на 3-й рік знову зростання. Кореляція дуже чітка: якщо є попит — премія зростає, якщо більша пропозиція, ніж попит, — премія падає. І такий 3-річний цикл повторюється вже декілька разів поспіль.
Якщо слідкувати, то завжди можна визначити сезони «злетів» і падіння. Щоб був баланс — не сіяти багато в ті роки, коли попит знижуватиметься, і навпаки. Я вважаю, що цілком прийнятна премія за високоолеїновий соняшник в нормальні роки починається від $25-30/т, а в середньому $35-40/т і це буде дуже цікава премія. Якщо ви отримуєте врожайність 3-4 т/га, порахуйте скільки ви заробите, навіть за додаткових витрат на логістику.
SuperAgronom.com: А загалом затрати на вирощування звичайного і ВО-соняшників — дуже відрізняються?
Сергій Тимошенко: Практично не відрізняються. Хіба що у 2020-му трошки ціна на насіння високоолеїнового соняшнику виросла. До того ціни були однакові, а ще раніше на ВО навіть нижчі. Бо тоді ще більшість аграріїв не розуміла вигоди, не було попиту, та й гібридів на нашому ринку було не так багато. А загалом зараз уже ціни на насіння порівняно зі звичайним соняшником або не відрізняються, або лише десь на 5-10% вищі — залежно від гібриду. Більшість компаній проводить так званий value pricing, або цінове позиціонування. Вони дивляться, який потенціал у гібриду, як він себе розкриває порівняно з конкурентами, відповідно до цього встановлюють ціну. І загалом поправки на олеїновість майже не роблять, тому все залежить від потенціалу врожайності.
SuperAgronom.com: Наскільки широкий вибір високоолеїнових гібридів на нашому ринку?
Сергій Тимошенко: У 2014-15 роках зареєстрованих гібридів було максимум 15. І цей фактор також дещо блокував розвиток напряму. Наразі високоолеїновий сегмент уже зайняв свою нішу, компанії ведуть активну селекцію, виводять продукти на ринок. Точної цифри не назву, аде десь сотня вже набереться.
SuperAgronom.com: У портфелі MAS Seeds також є високоолеїнові гібриди?
Сергій Тимошенко: Звичайно. Наша «зірка» — це гібрид MAS 86.OL. Наступного року ще плануємо вивести на український ринок MAS 89.HOCL за системою Clearfield. Але нам важлива не кількість, а якість. Краще вивести одну «зірку», ніж 10 посередніх гібридів. А MAS 86.OL зарекомендував себе як один з найкращих на ринку, він дуже популярний серед агрохолдингів. А, як відомо, там зазвичай проводять тендери, ретельне вивчення ринку, внутрішні дослідження — перед тим як закуповувати певні продукти.
SuperAgronom.com: В яких зонах України цей гібрид показує себе найкраще?
Сергій Тимошенко: Найбільш придатний MAS 86.OL для лісостепової зони. Він стійкий лише до V раси вовчка, тому на півдні ми його не рекомендуємо сіяти. В решті ж регіонів він входить у ТОП-3 найкращих гібридів. І навіть коли минулого року цей сегмент просів, наші продажі по MAS 86.OL збільшилися. Тобто виробники оцінили потенціал цього гібриду. Бо, незважаючи на особливості сезону, на погодні умови, у нього завжди висока врожайність. Цьогоріч ним також було засіяно понад 40 тис. га площ. Це досить значний показник для, по суті, нішевого продукту.
SuperAgronom.com: Яку врожайність отримували по MAS 86.OL?
Сергій Тимошенко: Середня по Україні як у минулому році, так і в поточному, — понад 3,3 т/га. Рекорд був в одному з господарств Вінницької області, де отримали 5,9 т/га. А загалом в деяких господарствах стабільно він показує 4,5-4,7 т/га в товарних посівах.
Це високопродуктивний гібрид для інтенсивної технології вирощування, і в хороших умовах, на гарних ґрунтах, із доброю системою живлення, він завжди розкриває свій потенціал.
Єдине, що я би порадив — не переборщити з азотом. Бо занадто велика кількість цього елементу може знизити вміст олеїнової кислоти — вегетативна маса наростає, при цьому зернина зменшується, жирнокислотний склад змінюється. А от фосфор і калій можуть трохи збільшити кількість олеїнової кислоти. Тому важливо, щоб живлення було збалансоване.
SuperAgronom.com: На які ще моменти у вирощуванні високоолеїнових гібридів варто звернути увагу, щоб отримати і справді якісний урожай?
Сергій Тимошенко: Перший ключовий елемент — це вибір поля. Щоб у попередні роки на ньому не було посіяно звичайного соняшнику. Бо його падалиця може зіпсувати урожай, може відбутись перезапилення тощо — якість знизиться. Другий елемент — вибір гібрида. Він має бути адаптований до ваших умов, бути толерантним до відповідної раси вовчка. А також — до поширених на соняшнику хвороб. Наприклад, MAS 86.OL має високу толерантність до такої шкодочинної хвороби, як склеротиніоз. За цим показником він також один із найкращих гібридів.
Третій момент — слід бути упевненим, що в сівалці немає залишків насіння інших гібридів. Бо якщо насіння змішається, то всі ваші зусилля зійдуть нанівець. Також з метою «чистоти» врожаю не завадить і просторова ізоляція. Хоча я сам бачив багато дослідів, коли на ділянках поряд посіяні звичайний та високоолеїновий соняшники, то останній завжди залишається високоолеїновим. У крайньому разі вміст олеїнової кислоти може знизитись на 1-2%, але це не критично. Тому якщо навіть немає можливості зробити просторову ізоляцію — то не біда. Втім, усе-таки хоча б 200-300 м посадкова смуга між полями не завадить.
SuperAgronom.com: А з агрономічного погляду є якісь рекомендації?
Сергій Тимошенко: Важливу роль відіграють строки сівби. Більшість високоолеїнових гібридів ранні терміни не дуже люблять. Їм потрібно набрати сонця під час старту. Також під час цвітіння не має бути коливання температур. Тому й пізні строки сівби також можуть негативно вплинути. Бо підвищується ризик, що налив зерна потрапить на період, коли вже почнуться температурні перепади. Тому найкраще сіяти в оптимальні терміни.
Гербіцидний захист — відповідно до системи: чи це класична, чи Clearfield, наприклад. Так само і хвороби. Використовувані нині діючі речовини пестицидів ніяк не впливають на вміст олеїнової кислоти в соняшниковому насінні.
А от десикація може позитивно вплинути на цей показник. Ми проводили досліди, зокрема, з обробкою дикватами, то отримали позитивні результати. Кількість олеїнової кислоти збільшується. І це пов’язано з фізіологією рослин. Бо на початкових етапах, коли насінина наливається, в ній міститься більша кількість олеїнової кислоти, ніж інших кислот.
SuperAgronom.com: Тобто якщо зупинити фізіологічне дозрівання, то така пропорція зафіксується?
Сергій Тимошенко: Так, але ми рекомендуємо десикацію ще з однієї причини. Яким би стійким не був гібрид, та ризик на пізніх етапах отримати кошикову форму слеротиніозу все одно залишається. А вона може зіпсувати увесь врожай, якість насіння буде низькою, кислотне число великим, а вміст олеїнової кислоти впаде. Тож десикація може слугувати як профілактичний захід.
Також слід не забувати чистити жатку перед збиранням. До слова, я би порадив тим, хто вирощує ВО-соняшники, придбати портативний рефрактометр, яким прямо у полі можна робити експрес-аналіз вмісту олеїнової кислоти. Щоб окремо збирати ділянки, де зерно з нижчими показниками (зазвичай це ряди по краях поля). Таким чином ви матимете змогу отримати за зерно кращої якості вищу премію.
До слова, дехто намагається «перехитрити» покупців і змішувати насіння високоолеїнове зі звичайним, щоб начебто отримати більші обсяги. Але при цьому не враховують, що під час приймання на переробку у зразках перевіряється кожна насінина. Тож «хитрість» викриється швидко і ви не лише втратите премію, а й довіру покупця вашого врожаю.
SuperAgronom.com: Ви згадали про премію. Можете навести приклад, щоб можна було зрозуміти вигоду, яку господарство отримає від вирощування високоолеїнового соняшнику?
Сергій Тимошенко: Візьмемо середню врожайність 3,3 т/га. Якщо премія (тобто різниця між вартістю зерна звичайного і ВО-соняшнику) $35/т, то помноживши, отримаємо $115/га. Навіть якщо врахувати логістичні моменти (просторова ізоляція, окреме збирання, транспортування, зберігання), то вони обійдуться максимум в $1-2. Тобто в будь-якому разі різниця вагома. А якщо урожайність вища, то відповідно і премія збільшується.
А ще є такий фактор, як кон’юнктура ринку. Тобто ті самі злети і падіння, про які я вже згадував. Наприклад, у 2019-му, коли був пік попиту, премія становила $70. Отже з кожного гектара виробники отримували до $230 додатково.
SuperAgronom.com: Якщо пік був у 2019-му, то я правильно розумію, що за тенденцією 3-річної циклічності наступного, 2022-го року, знову відбудеться зростання?
Сергій Тимошенко: Так, правильно. І це дуже важливий момент. Тому що деякі господарства ще вагаються сіяти чи не сіяти, оглядаються на нинішній сезон, в якому був спад цього сегменту. А деякі переробники пропонували навіть не більше $15 премії.
Та сумніви даремні. Прогнози дуже чіткі — в наступному році знову буде зростання, після 2-річного падіння.
SuperAgronom.com: Крім спостереження за тенденціями останніх десятиріч, ще є якісь підстави для таких прогнозів?
Сергій Тимошенко: У мене є інформація, що зараз відбувається на європейському ринку. В Іспанії, наприклад, ще місяць тому премія на олію з високим вмістом олеїнової кислоти була €100, а зараз уже €200. Є така кореляція: за високоолеїнове насіння премія має становити близько 50% від премії за олію. Можливо, €100 у нас не буде, але $90 точно має бути. Ринок поки що цього не відчуває. Та треба ж бачити наперед, прогнозувати. У березні вже буде запізно замовляти насіння. Якщо хочете «вскочити у цей потяг», то слід робити це раніше.
А ми, знаючи таку тенденцію, заготовили достатні обсяги насіння нашого високоолеїнового гібриду MAS 86.OL. Причому розрахували не лише обсяги, які закуповуватимуть агрохолдинги. Ми вважаємо, що для середніх і навіть менших господарств це також перспективний напрям. Ризики мінімальні. Якщо ви вирощуєте звичайний гібрид, отримуєте 3-3,5 т/га і без премії, то чому не вирощувати високоолеїновий з такою ж чи навіть вищою урожайністю (а потенціал MAS 86.OL і справді вищий), і при цьому ще й премію мати? перешкод немає. Треба вирощувати!
SuperAgronom.com: Дякуємо за цікаву розмову! Вам бажаємо гарних продажів, на нашим агровиробникам — спрогнозованих вами високих премій!
Алла Гусарова, SuperAgronom.com