Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Збирання кукурудзи: помилки під час обмолоту або як не втратити врожай?
В Україні аграрії декількох областей вже розпочали збирати кукурудзу. Результати врожайності цьогоріч там фіксують нижчі, ніж минулоріч. Тож SuperAgronom.com вирішив нагадати про особливості та нюанси надто раннього та надто пізнього збирання культури, можливі втрати під час обмолоту та як їх уникнути.
Сільгоспвиробники прагнуть отримати зернову кукурудзу з характеристиками, що залежать як від умов просушування зерна, його зберігання, так і від умов збирання врожаю. Аграрії зацікавлені в оптимальній економічній вигоді, але без шкоди для санітарного стану рослин на полі. Найкращі умови для отримання, як оптимальної якості, так і оптимальної врожайності, можливі при співпадінні різних факторів:
- ретельне визначення агрономом дати початку збиральної кампанії, тобто дати, коли зерно досягає своєї фізіологічної стиглості і достатньо низької вологості, що дозволить уникнути втрат на полі;
- придатність гібриду до збирання;
- якісне та зручне регулювання комбайна;
- швидке проведення збиральних робіт, що відповідає інтересам сільгоспвиробника та прагненню аграрія уникнути втрат.
Сучасні гібриди кукурудзи стали більш стійкими та міцними під кінець вегетаційного циклу. Для візуального визначення фази розвитку рослин оглядати потрібно зерно і всю зелену масу. Для того, щоб правильно оцінити стадію росту та розвитку, варто:
- Опиратися на загальний стан рослин для визначення їх здатності до подальшої вегетації в кінці біологічного циклу і, відповідно, для визначення дати збирання врожаю вже після досягнення біологічної зрілості.
- Слідкувати за лінією наповнення зерен до появи чорної точки* (і/або враховувати суму активних температур) для визначення стадії зрілості рослин.
*Чорна точка у основи зерна означає припинення його живлення. В умовах жаркого літа, коли надходження поживних речовин здійснюється нормально, поява таких крапок є правильним орієнтиром до початку збирання культури. Проте якщо літо холодне, припинення живлення відбувається повільно, тому тоді цей фактор не є точним показником.
Також для визначення термінів початку збирання врожаю слідкуйте за:
- рівнем пожовтіння кукурудзяних рилець та висихання рослин;
- наливом зерна;
- сумою температур після цвітіння жіночних суцвіть.
Основним способом збирання врожаю товарної кукурудзи є комбайновий обмолот качанів, який можна розпочинати за вологості 30-32%. Такий спосіб є доцільнішим, ніж збирання у качанах, оскільки приблизно вдвічі зменшуються затрати праці та на 20-25% — витрати палива. Насіннєву кукурудзу збирають тільки в качанах з подальшим їх обов'язковим термічним сушінням у спеціалізованих сушарках.
Перевагами при надто ранньому збиранні врожаю є невеликі втрати врожаю, відносна легкість роботи, збереження структури ґрунту, краще розростання наступної культури, а недоліками — більш високі втрати зерна на качанах, більше уваги потрібно приділити регулюванню техніки, додаткові витрати на сушку, отримання врожайності нижче максимальної.
При надто пізньому збиранні врожаю кукурудзи перевагами є легший обмолот та відсутність витрат на сушку. Проте недоліків у пізніх термінах є більше, наприклад, існує ризик погіршення погодних умов, підвищений ризик втрати якості на полі (качани та/або зерна), більш тривалі роботи, ризик руйнування структури ґрунту, підвищений ризик санітарних та агротехнічних проблем.
Вибір агрономічних методів вирощування культури впливає на якість. Під якістю зерна аграрії розуміють технічну якість (фізіологічний стан, а також придатність зерна для переробки) і санітарну (відсутність мікотоксинів, викликаних фузаріозом на качанах). Оптимальне дозрівання (врожайність/вологість) відбувається за умови, коли ранні гібриди адаптовані до конкретних умов, так як висихання культури повинно відбуватися під час сприятливих погодних умовах вересня.
Ступінь дозрівання та санітарна якість качанів контролюються під час огляду полів, що дозволяє правильно визначити час збирання врожаю, визначити пріоритетні поля під час збиральної кампанії. Також варто контролювати посіви другої хвилі, які можуть бути більш вразливі до менш сприятливих погодних умов, до більш різнорідних культур та до більш пізніх термінів збирання врожаю.
Налив зерна, його технологічна та санітарна якість досягаються при забезпеченні рослин достатньою кількістю вологи. Санітарний стан рослин та зерна досягається при раціональному підході до вибору агротехнічних методів, починаючи від сівби і до збирання врожаю, у тому числі, організації захисту рослин від шкідників. Санітарний стан наступної культури покращується при подрібленні та поверхневому заорюванні пожнивних залишків.
Втратити якість зерна при обмолоті можна через неправильний вибір відстані між елементами молотильного комбайна. Ця відстань та швидкість обертів барабана визначають відсоток пошкодженого зерна і кількість качанів, що будуть недостатньо обмолочені. Відстань в 30 мм на вході та 15 мм на виході дають хороший результат на ранньостиглих гібридах, що легко можна обмолотити. Ця ж відстань повинна бути збільшена на 5-10 мм для пізньостиглих гібридів, оскільки їх качани крупніші.
Відстань на вході-виході (в мм) |
% домішок |
% цілих зерен |
30-15 |
0,3 |
90 |
27-12 |
0,4 |
89 |
23-10 |
0,8 |
85 |
Відсотковий вміст цілих зерен та домішок в залежності від відстані між елементами молотильного комбайна (при вологості від 35 до 37 % та однаковій швидкості обертання)
Також аграрії при збиранні врожаю втрачають і на полі. Для визначення кількості втрачених качанів потрібно підрахувати кількість повноцінних качанів в одному ряді на 50 м. Для визначення втрат в зерні варто взяти ділянку між двома рядами довживною 1,25 м з шириною міжряддя 0,8 м, що дозволить отримати підрахунок на 1 м.кв. Зерна в ряду у стовбура рослин частково складають втрати при обмолоті в бункері, а ті, що між двох рядів — втрати при очистці.
Якщо головним критерієм досягнення найвищої якості кукурудзи вважається збирання врожаю на стадії повної зрілості зерна, то в подальшому особливу значущість матимуть умови, в яких зберігатимуться вологе зерно, на пунктах прийому.
Не варто вологе зерно зберігати на складі більше 24 годин, його рекомендується провітрити прохолодним потоком повітря, для того, щоб не допустити його зігрівання в період очікування сушіння. Також потрібно слідкувати за чергою направлення зерна на сушку.
Умови сушіння зерна мають визначну роль у зберігання його якостей та промислової цінності: погіршення може позначитися на фізичному стані, його комерційній цінності і подальшому користування. Надто інтенсивне сушіння при відносно високій температурі може призвести до пошкодження часток крохмалю та протеїну в зерні, що в свою чергу відобразиться на його використанні у крохмальній галузі.
Вологість при збиранні (%) |
Кукурудза на корм |
Кукурудза на крохмаль |
20-24 |
130-140 |
130-140 |
25-27 |
130-140 |
130-140 |
28-30 |
130-140 |
120-130 |
31-34 |
120-130 |
110-120 |
35-38 |
110-120 |
100-110 |
Температури сушіння, яких рекомендовано дотримуватися залежно від вологості зерна та ринку збуту
Температурний режим сушіння зерна повинен вибиратися залежно від ринку збуту.
Збирання з нижчою вологістю скорочує обсяги сушіння та знижує витрату палива (рідкого) приблизно на 7-8,5 кг на кожній плановій тонні (зниження вологості на 6%). Проте і велика затримка зі збиранням є ризикованою, оскільки уповільнюється вологовіддача зерна, можливе навіть його зволоження внаслідок випадання опадів. Потрапляння товарної кукурудзи під заморозки також небажане, оскільки погіршує якість і стійкість зерна під час зберігання.
Наталія Демчук, SuperAgronom.com, 2021