Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Пол Силті: На нашій планеті відбуватимуться значні зміни умов, але вони призведуть до збільшення виробництва агропродукції
Пол Силті — відомий американський дослідник біостимуляторів, експерт з ґрунтознавства. А ще — він поет, автор книжок з філософії буття й теології. Нам випала нагода взяти в нього невелике інтерв’ю на щорічный конференції, яку проводить «Група компаній «Агро Експерт» «Вітазим — біостимулятор росту вашого прибутку», що пройшла в Одесі в кінці лютого.
Сам пан Силті родом з західної частини штату Міннесота (США). Виріс на молочній фермі, де також вирощували зернові. Навчався в Державному Університеті штату Південна Дакота та Університеті штату Міннесота. Тут отримав дипломи бакалавра по спеціалізації ґрунтів, а пізніше — диплом магістра з родючості/живлення ґрунтів в Університеті штату Іллінойс. Також має теологічну освіту.
Науковий ступінь отримав у галузі родючості ґрунтів і певний час працював у Техасі на компанію Appropriate Technology Limited у сфері біостимуляторів. А з 1995 р. — у компанії Vital Earth Resources. Загалом має 38-річний досвід у сфері дослідження рослинних біостимуляторів.
Серед фахівців аграрної галузі та науковців Пол Силті відомий як автор книги «Як працює ґрунт» (How Soils Work) — посібника зі співіснування рослин та ґрунтів на «взаємовигідних» умовах на прикладі надскладних та взаємозалежних асоціацій (співвідношень) у ризосферних ґрунтах для виробництва продуктів харчування, кормів та волокон, які є важливими для цивілізації. Пол також є редактором видання The Vital Earth News. Одружений. Має шість дітей та дванадцять онуків.
Нині Пол Силті є керівником відділу досліджень компанії Vital Earth Resources, Inc.
SuperAgronom.com: Пане Силті, ви розпочинали як фермер, потім пішли в науку. Чи вдається поєднувати ці дві діяльності?
Пол Силті: Наразі я переважно займаюсь дослідженнями. Але в серці я ще й досі фермер. Мій батько мені колись сказав, що спочатку потрібно отримати освіту, а повернутися до фермерства можна буде завжди — якщо лиш захочу. Думаю, тоді він радив мені саме так, бо розумів, що це дуже нелегка праця, зі значними витратами, а великих статків заробити важко. Тож я послухався його поради. І після отримання магістерського ступеня повернувся, щоб працювати на землі. Але за час мого навчання нічого не змінилося. Я протримався лише рік і зрештою вирішив повернутися до наукової роботи в університеті.
SuperAgronom.com: Зараз ви досліджуєте властивості фітогормонів брасиностероїдів та можливості створеного на їх основі препарату Вітазим. У своїй доповіді на конференції ви сказали, що займаєтесь цим уже протягом 25 років. Дослідження тривають і досі?
Пол Силті: У 1995 році, коли я прийшов у компанію Vital Earth, вони вже мали цей продукт, створений із рослинної сировини. Він застосовувався у сільському господарстві, але ніхто не знав достеменно, яким же чином він працює. Тож моїм завданням було визначити, за рахунок чого Вітазим забезпечує свій вплив на рослини. Якось випадково я натрапив на невелику наукову статтю, де йшла мова про фітогормони брасиностероїди. І мені спало на думку, що причина ефективності Вітазиму як препарату саме в тому, що в його складі є ці речовини. Я надіслав зразок препарату у відповідну лабораторію в Арізоні і вони виявили, що в ньому і справді містяться брасиностероїди.
SuperAgronom.com: Розкажіть трохи про історію створення препарату.
Пол Силті: Його винахідником був Вільям Кабл, який створив цей препарат фактично випадково. Він просто комбінував різні речовини, займався ферментативними процесами. І таким поступовим шляхом прийшов до того, що при змішуванні певних органічних сполук, які він отримав у процесі ферментації, вийшов цікавий препарат. Цей препарат мав певні властивості, які знайшли застосування у сільському господарстві. Але які саме компоненти «працювали» таким чином, — на той час було невідомо.
SuperAgronom.com: А що слугувало сировиною для препарату?
Пол Силті: Я можу назвати лише деякі складові, адже повна формула, технологія виготовлення — це комерційна таємниця. Загалом же в основі сировини для Вітазиму лежать зернові культури, зокрема, ячмінь, кукурудза. Їх ферментують за допомогою різних мікроорганізмів у середовищі, насиченому цукрами. Ця технологія дещо схожа на виробництво пива. Тобто рослинна основа із задіянням у процесі ферментації певних мікроорганізмів. Деякі з них відомі і застосовуються в різних галузях, а деякі — абсолютний секрет компанії.
SuperAgronom.com: Як змінювався препарат протягом того часу, який ви працюєте з ним?
Пол Силті: Базова формула, конкретна сполука — та сама, яка була оригінально створена винахідником. Це органічний продукт, який офіційно зареєстрований
відповідним регуляторним органом Сполучених Штатів Америки. Але потім ми модифікували сам препарат, щоб його можна було використовувати в різних частинах світу. Залежно від регіону і потреб додавали різні компоненти — десь це може бути залізо, десь марганець, десь ще інші речовини. Я долучився до створення ще одного варіанту препарату, який називається Vitazyme Cold Start (укр. — «Холодний Старт»). Ми розробили його для того, щоб можна було максимально ефективно використовувати цей препарат саме в умовах низьких температур — у разі холодної весни або осені. Оскільки в цих умовах мікроорганізми працюють значно гірше, тож була потреба в такому препараті. Також є варіант Вітазиму, який застосовується для зменшення негативного впливу від деяких пестицидів. Зокрема, гліфосату.
SuperAgronom.com: Удосконалення препарату триває і далі?
Пол Силті: Над чим працюємо в цілому — це над поліпшенням наявної формули. Маємо вже певні розробки в цьому напрямі, на різних етапах. Йдеться про додавання різних мікроелементів, наприклад молібдену, бору тощо, а також про додавання певних мікроорганізмів до розчину. Крім того, зараз тривають 2 великі дослідження. Одне стосується поєднання Вітазиму з певним різновидом сурфактанту. Це речовина, яка допомагатиме проникненню препарату глибше крізь листя, і навіть через кору, — для застосування у садівництві. Друге дослідження стосується поєднання з силіконом, який теж певним чином буде модифікувати дію Вітазиму.
SuperAgronom.com: Наостанок цікаво почути вашу думку — наскільки вичерпні наразі наукові дослідження, на основі яких можна й надалі удосконалювати технології вирощування культур?
Пол Силті: Гарне запитання, але на нього важко відповісти. Проблема в тому, що ми обмежені великою кількістю чинників. Станом довкілля, кількістю опадів, сонячного випромінювання тощо. При цьому головне, над чим ми маємо працювати й не можемо піти на жодні компроміси — це питання якості врожаю. Можливо, ваше запитання стосувалося більше теоретичних досліджень, але в нашому випадку важливіші саме прикладні. Є й інше питання. Я вважаю, що очікуються великі зміни умов загалом на планеті — в інтенсивності сонячного випромінювання, обсягах вологи, навіть щодо гравітації та магнітні полів. Усі ці фактори разом можуть істотно збільшити виробництво сільськогосподарської продукції, як це не дивно...
SuperAgronom.com: Дякуємо за цікаву розмову!
Алла Гусарова, SuperAgronom.com