Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Віктор Добровольський: Агрономом став випадково, але не шкодую
У всіх аграріїв зараз, як кажуть туроператори, «високий сезон». Поспілкуватись з кимось з агрономів сьогодні майже неможливо, але заступник керівника агрономічного відділу МХП Віктор Добровольський знайшов годину, аби розповісти SuperAgronom.com про професійний досвід та цьогорічний сезон.
SuperAgronom.com: Розкaжіть, як прийшли в агровиробництво, чи давно працюєте?
Віктор Добровольський: Чесно кажучи, агрономом я став випадково, так обставини свого часу склалися. Але зараз можу точно сказати – про це не шкодую. В сільському господарстві працюю з 1994 року. Спочатку працював на батьківщині, у Київській області, потім 7 років у компанії «Райз»,пізніше ще в одному підприємстві аж до 2012 року. А в МХП прийшов досить недавно.
SuperAgronom.com:А в чому полягає ваша робота, як заступника керівника агрономічного відділу? Часто буваєте в полях?
Віктор Добровольський: Зараз у полях набагато частіше. У період, коли йдуть активні закупівлі, то я зазвичай повністю там. А от по завершенню є можливість виїжджати та працювати «з кабінету». Робота моя – це планування, навчання, контроль. Тобто планування виробничих програм та систем захисту, складання технологічних карт разом з агрономами, навчання молодих кадрів, контроль роботи підприємств та закупівель насіння, добрив, ЗЗР.
SuperAgronom.com: Як можете описaти цьогорічну посівну?
Віктор Добровольський: Одна з найважчих посівних з 1994 року. Так склалось через зниження температури повітря, опади, підтоплення посівів. Як наслідок рослини перебувають в стресі, повільніше розвиваються; на ґрунті утворюється кірка; ґрунтові гербіциди промиваються. Проблем загалом дуже багато.
SuperAgronom.com: Які регіони найбільше постраждали?
Віктор Добровольський: Найгірша ситуація в Західній та деяких районах Центральної України. Деякі площі навіть довелось пересівати.
SuperAgronom.com: А як взагалі структура посівних площ виглядає у вашій компанії?
Віктор Добровольський: Кукурудза — 38%, ріпак озимий — майже 11%, соняшник — 17%, соя — 11%. Найбільш важливі для нас ті, що потрібні для птахівництва — кукурудза, соняшник, соя, а також маржинальні культури – ріпак. Нішеві культури скорочуємо.
SuperAgronom.com: Чому? Вони ж зараз в тренді.
Віктор Добровольський: Ну, вони, можливо, і в тренді, але відволікають людський ресурс і техніку. Той самий обприскувач треба заново готувати, якісно промивати заради якихось там 50-60 га. А в умовах, коли кожна година на рахунку для внесення засобів захисту, самі ж бачите, що дощі раз за разом — це дуже складно.
SuperAgronom.com: Минулий сезон був вдалим по сої і кукурудзі. Можете назвати максимальну врожайність кукурудзи?
Віктор Добровольський: Можу сказати загально по всьому холдингу: кукурудза — 8,9 т/га. Але цей результат нас не дуже порадував.
SuperAgronom.com: Що, окрім погодних умов, заважає отримати бажаний результат?
Віктор Добровольський: Взагалі за відпрацьованої технології та вчасного проведення усіх потрібних технологічних операцій найбільшою проблемою у агровиробництві є саме погода. На посівах озимої пшениці в минулому сезоні було досить багато опадів, що спровокували розвиток сапрофітних грибів. Відповідно, класність частини нашої продукції була дещо нижчою. І що головне, що вона не могла використовуватися для виробництва комбікормів для потреб птахівництва. Якщо говорити про соняшник, у момент цвітіння також були дощі і на рослинах в повній мірі не відбулося запилення.
SuperAgronom.com: Розкажіть більше про кукурудзу. Перш за все, як обираєте насіння, що впливає на вибір?
Віктор Добровольський: Ми для себе хочемо знайти гібриди і відпрацювати елементи технології для отримання товарної продукції з високим вмістом протеїну. Адже, як я вже зазначав, кукурудза Precision Planting у нас в основному йде для потреб птахівництва, на корми. Але поки що ми до кінця не визначилися, які саме гібриди найбільше відповідають потребам. Шукаємо, випробовуємо різні селекції. Окрім цього, важливим моментом є терміни збирання, оскільки на кінець серпня - початок вересня ми маємо забезпечити виробництво комбікормів. Кукурудзу обираємо здебільшого з ФАО 280-420, обираємо в основному насіння Dekalb, але придивляємось і до інших селекцій.
SuperAgronom.com: А щодо висіву кукурудзи можливо скажете ширину міжрядь?
Віктор Добровольський: 70 см. Дотримуємось рекомендацій виробникa. Є гібриди, що витримують загущення, деякі - ні. Стараємося дотримуватись рекомендацій щодо густоти рослин в конкретній ґрунтово-кліматичній зоні.
SuperAgronom.com: А української селекції нічого не сієте?
Віктор Добровольський: Час від часу сіємо українське насіння на бідних піщаних ґрунтах, де великих надій на врожай не покладаємо, аби сівозміну підтримувати, але, на жаль, надіємось поки що, насіння української селекції не задовольняє по ряду показників, передусім — це урожайність та вологовіддача.
SuperAgronom.com: Проводите випробування нових гібридів, можливо, засобів захисту рослин?
Віктор Добровольський: Обовязково. Щороку закладаємо дослідні ділянки з випробування насіння та ЗЗР спільно з різними насіннєвими та хімічними компаніями. Щоб вводити щось нове в технологію, його потрібно спочатку випробувати та вивчити на власному досвіді.
SuperAgronom.com: Скільки часу потрібно новому гібриду, щоб потрапити на виробництво?
Віктор Добровольський: Зазвичай відбувається так: сіється демо-ділянка, потім невеличкий виробничий посів. Якщо вдало, далі на виробничі посівні площі. Тобто мінімум два роки випробовуємо, перш ніж ввести у виробництво. А якщо від колег з інших холдингів отримали інформацію, що гібрид хороший і якісний, то можемо трішки скоротити цей шлях. А щодо демо-ділянок, кожного року сіється велика кількість гібридів.
SuperAgronom.com: Щодо живлення, аналіз ґрунту робите?
Віктор Добровольський: Звичайно. По-перше, звертаємо увагу на рН ґрунту, уже декілька років діє програма хімічної меліорації ґрунтів, найперше намагаємося все це під посіви сої провести. Раз на 5 років, згідно регламенту, проводимо агрохімічні обстеження полів. Кожен рік поповнюємо запаси азоту і корелюємо внесення фосфору і калію. Проводимо виробниче дослідження фосфор та калій мобілізуючих мікроорганізмів. Випробовуємо мікоризні препарати.
SuperAgronom.com: Розкажіть про засоби захисту рослин?
Віктор Добровольський: Підприємства холдингу в виробничій діяльності використовують в основному огригінальні пестициди, частково – постліцензійні. До генеричних пестицидів придивляємось, тестуємо. Обов’язково використовуємо фунгіцидні та інсектицидні протруйник. В окремих випадках додатково захищаємо посіви від ґрунтових шкідників.
Із біологічних препаратів застосовуємо інокулянти для сої. Також працюємо з деструкторами стерні на досить-таки великій площі.
Якість та безпечність – обов’язкові умови, за якими обираємо ЗЗР. Намагаємося дбати і про ґрунти, і про людей, які потім нашу продукцію споживатимуть.
SuperAgronom.com: Нaскільки компaнія відкритa до нових технологій та інновaцій?
Віктор Добровольський: Дуже відкрита. У нас впроваджується система Digital AgroTech — автоматизоване робоче місце агронома. Це історія поля, (проведені агрохімічні аналізи, вирощувані культури тощо), витрати по полю, списання і нарахування зарплати — загалом функціонал дуже широкий. Зараз усе в смартфонах, тому привчаємо наших працівників до сучасних технологій.
Щодо точного землеробства, у нас уже створений відділ впровадження інновацій, який займається впровадженням. Майже на кожному агрегаті встановлені датчики руху та глибини обробітку. Близько 50 % сівалок обладнанні системою «Precision planting», яка забезпечує точний висів та обладнана системою відсікання, що дозволяє відключати секцію сівалки або сошник при пересівах або перекриттях. Більшість оприскувачів обладнанні системою контролю виливу. Переобладнання сівалок та оприскувачів продовжується і в цьому році.
На 5 тис. га в одному з наших підприємств на Сумщині, впроваджується система диференційованого висіву в залежності від картографування врожайності. І на наступний рік ця площа буде розширюватись і в інших господарствах.
Крім цього, на 8 тис. га посівів проводиться ультралокальне внесення стартових добрив — це і мікрогранульовані, і рідкі комплексні добрива.
SuperAgronom.com: Щодо добрив – у вас більше імпортних чи українських?
Віктор Добровольський: Це не принципово. Аміачна вода вітчизняна, під кукурудзу вносимо мінімум 500-550 л/га. Якщо говорити про фосфорно-калійні добрива, то українських їх майже немає, окрім невеличких постачальників. Але й вони беруть участь в тендерах. Тому чітко окреслити якісь рамки не можливо.
SuperAgronom.com: А у вас яка найулюбленіша культура, як у агронома?
Віктор Добровольський: У нас усі улюблені, але заново виникли почуття до озимої пшениці, наче друге дихання. Пшениця озима на даний момент займає фактично 13% посівних площ. Використовуємо насіння Limagrain, Strube, Saatbau, DSV. По врожайності собі ставимо завдання отримувати до 8 т/гa, але враховуючи відсутність добрих попередників, нам ще необхідно відпрацювати технологію. На деяких масивах отримуємо і по 9 тон/га і навіть більше, але не завжди і не всюди.
SuperAgronom.com: Дякуємо за цікаву розмову!
Анастасія Аврамчук, SuperAgronom.com