Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Готуй сівалку у жнива: особливості осінньої посівної
Ранні зернові культури, що входять до сівозмін українських аграріїв, вже зібрали. Найвищу врожайність пшениці показала Хмельницька область — 5,8 т/га. Найкращий результат ріпаку — 3,2 т/га, що у Волині. Тепер на черзі соя, яку вже збирають у 6 областях, та соняшник, що вже косять у південних регіонах.
Одночасно із комбайнами на полях працюють і сівалки, бо озимі культури самі себе не посіють.
Наразі ураїнські аграрії займаються сівбою ріпаку. Станом на 29 серпня уже було посіяно 685 тис./га, тобто 77% від прогнозу, що перевищує минулорічні показники - 429 тис./га (55%). Що стосується пшениці, жита та ячменю, до їх посіву поки не приступають через посушливі погодні умови. До слова, у минулому сезоні, останніми днями серпня уже дані культури вже сіяли.
Андрій Щедрінов, власник господарства «Теллус-Юг»
На Херсонщині посівною ще і не пахне, бо дощі тепер явище не часте, останній був півтора місяці тому. На парових площах волога вже на 7 см, а на полях із культурами вже й на метровій глибині її немає.
Цього року думали посіяти озимий ріпак, поля підготували, але надто сухо і якщо до 15 вересня дощу не буде, зрозуміло, що й ріпаку не буде.
«У одному з господарств району, посіяли ріпак, бо пройшов невеликий дощ. Сходи отримали непогані, але спека зараз така, що рослини згоріли. Тому досвід посіву в серпневу спеку виявився невдалим», — зауважив аграрій.
Ріпак посіяли і ті господарства, які мають зрошення, там уже і сходи отримали, але також із своїми нюансами, бо активізувались зараз шкідники: блішки, лучний метелик та совка.
Остання тепер навіть кавуни їсть, є поля, на яких тепер і врожай збирати не будуть, настільки сильне ураження.
Озиму пшеницю тут сіятимуть, відштовхуючись від наявності вологи: буде в кінці вересня, працюватимуть тоді, а як ні, то чекатимуть максимум до 20 жовтня. Якщо й тоді дощів не буде, а за словами аграрія такі роки бували, вже тоді сіятимуть в сухий ґрунт. Загалом, якщо спиратись на прогнози, в вересні дощів не намічається, тому сіяти озимі будуть з 10 по 20 жовтня.
А поки в господарстві не почалась посівна, проводять жнива соняшнику.
«Урожайність культури зараз складає 0,9 т/га. Соняшник стояв чудовий, бо в липні дощів перепало, але неймовірна серпнева спека його спалила. Загалом по гібридах на тонну виходимо, плюс до всього соняшник вирощуємо високоолеїновий, тому ситуація не критична», — повідомив пан Андрій.
Дмитро Коваленко, головний агроном АФ «Батьківщина Шевченка», Черкаська область
У господарстві на Черкащині останніми числами серпня саме завершили збирання кукурудзи на силос. Тепер чекають, коли достигнуть пізні культури — соняшник та кукурудза.
А поки інтенсивно борються зі шкідниками, що вже встигли заполонити сходи озимого ріпаку. Хоча той тільки тиждень як посіяли. Крім інсектицидного захисту також внесли і гербіциди.
«Сходи ріпаку загалом гарні, бо вологи достатньо, в 20 числах дощ пройшов. А от на площах, де 20 вересня плануємо пшеницю висівати, вологи поки не вистачає», — розповів Дмитро Коваленко.
Загалом у регіоні ситуація з вологою цього року набагато краща, у порівнянні із минулим сезоном, запас продуктивної вологи у метровому шарі ґрунту набагато більший.
Також агроном зауважив, що будь-які культури в господарстві вони сіють виключно тоді, коли в ґрунті наявна волога, а від комірного методу сівби відійшли зовсім.
Варто звернути увагу на те, що у одному регіоні ситуація з посівною може кардинально відрізнятись, так, у аграріїв Вінниччини різняться думки про погодні умови і не тільки.
Олег Хлещиборщ, агроном СТОВ «Злагода», Вінницька область
Жнива ранніх зернових в господарстві уже закінчилися, а пізні поки ще не збирали. Водночас вже встигли посіяти озимий ріпак і навіть сходи отримали. Минулого сезону посіяли ріпак 2 серпня, а зійшов він 24 серпня після дощу. А цього року посіяли одразу після дощу 11-12 серпня. Уже зараз посівам активно шкодять пильщик та блоха, тому обробили поля інсектицидами.
«Ситуація з вологою ще неплачевна, але наближається до такої. Останній дощ був 10 серпня і то не на всіх площах. Порівняно з минулим роком, погодні умови цього сезону набагато поблажливіші — цілий липень йшли дощі, серпень правда сухуватий, а яким буде вересень побачимо» — розповів Олег Хлещиборщ.
Пшеницю зазвичай починають сіяти після 15 серпня в залежності від опадів. Перед початком сівби озимих тут зазвичай намагаються орієнтуватись на вологу, а того року, за словами агронома, сіяли просто в суху землю і чекали поки піде дощ.
Микола Люльчак, головний агроном ФГ «Врожайне», Вінницька область
У цьому господарстві посіяли 500 га озимого ріпаку — почали 8 серпня, а закінчили 19. Сходи отримали уже на 350 га. Як і в попередніх господарствах, на них зазіхають совка та ріпаковий пильщик, яких з дня на день оброблятимуть пестицидами.
«Сіяти нам дуже багато, тому здебільшого проводимо сівбу в суху землю, але у відповідні терміни і тоді чекаємо вологу, з якою зараз ситуація не найкраща, бо останній дощ був у липні місяці. В цілому погодні умови у цьому році гірші, ніж у минулому, адже тоді засуха не така сильна була» — зазначив агроном.
У зв’язку з такими погодними умовами тепер в господарстві збільшились посівні площі під озимими і вже 5-10 вересня будуть пшеницю сіяти.
А поки в господарстві вже на низькому старті, за словами агронома, до збирання соняшнику лишилось максимум днів 10.
Андрій Патрило, головний агроном «Персей Агро», Івано-Франківська область
У господарстві поки не жнивують, переважно 5 вересня розпочинають з соняшника. Сою, яка є основною культурою підприємства раніше 20 вересня у цій місцевості не збирають взагалі, хоча багато де вже й завершують.
З вологою проблем немає, її у цьому регіоні достатня кількість, за червень-липень випало 210 мм опадів, а от що стосується погодних умов загалом, то вони змінюються і не в кращий бік. Андрій Патрило прирівняв місцевий клімат до тропічного у зв’язку з тим, що спостерігається збільшення кількості опадів, а також нехарактерні температури в районі 32°С.
Спека і вологість вплинули, наприклад, на якість зерна і урожай озимої пшениці. Оскільки через дощі ми не встигли вчасно зібрати середньостиглі сорти, вони просто повипадали. Колосок зламався, впав на землю, і комбайн не міг його підняти. Це мінус 15-20% від запланованої врожайності. Розраховували на 8,2 т/га, отримали по 7,1 т/га», — пояснює погодні перипетії нинішнього сезону головний агроном.
Озимий ріпак у господарстві займає 12% сівозміни, сіяти його закінчили 22 серпня і вже борються зі шкідниками, бо, як і по всій країні, спокою від них немає.
Приблизно в ті самі терміни, що й завжди, а саме 10 вересня, планують розпочати сівбу пшениці — більше ніяким озимим площі в господарстві не відводять.
Враховуючи все, що сказано вище, терміни посівної кампанії озимих культур в країні дуже різняться іноді аж до місяця. Крім цього, поки західні регіони готують комбайни до жнив соняшнику, на Півдні його вже збирають у повну силу. Ситуація з опадами також неоднозначна, але на більшості територій, на жаль, все-таки переважає посуха, яка найближчим часом не збирається відступати, адже за 10-денним прогнозом синоптиків, дощів на території України не передбачається.
Анастасія Аврамчук, SuperAgronom.com