Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Неякісна сівба та нерівномірні сходи спричиняють аутоінтоксикацію і пригнічення рослин, що проростають пізніше — експерт
У ході Польового Агроконсиліуму, організованому компанією Travelite Agro, під час відвідування полів одного з господарств на Полтавщині, д-р Дон М. Х’юбер, почесний професор патології рослин в Університеті Пердью (Вест-Лафайєтт, штат Індіана, США) пояснив важливість якісної сівби.
Американський експерт вирвав на полі кукурудзи 2 рослини, що росли поряд в рядку, — одну «нормальну», за розвитком таку саму, як і більшість в посіві, а другу в рази нижчу, у значно меншій фазі розвитку.
«Буває, що в полі зустрічаєш дві рослини, які ростуть одна біля одної, але різні за розвитком. І справа не в тому, наскільки близько рослини розташовані одна до одної і боряться за світло та за поживу. І не в тому, що насіння могло бути неякісним. Бо тут же недалеко ми бачимо вкупі 4 рослини, і жодна з них не відстає в розвитку. Отже, причина в появі таких недорозвинених рослин у посіві — інша», — зауважив Дон М. Х’юбер.
Читати також: Сівба та втрати врожаю: 15 факторів, які напряму пов’язують ці процеси
За його словами, проблема в тому, що малорозвинена рослина проросла на 6-9 діб пізніше, ніж більшість сходів на цьому полі. Найімовірніше — через неякісну сівбу, не налагоджену належним чином сівалку. Така велика різниця в термінах проростання спричинила таке явище, що називається «автоінтоксикація», каже фахівець.
«Перша рослина, що проростає раніше, продукує природний гормон, який пригнічує ту рослину, яка ще не проросла. За 6-9 діб цей гормон акумулюється в такій кількості, що цього достатньо для блокування розвитку більш пізніх сходів. Тому дуже важливо правильно налаштувати сівалку, щоб сходи були рівномірними», — наголошує д-р Дон М. Х’юбер.
Алла Гусарова, SuperAgronom.com