Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Олександр Дуда: Амарант може стати Клондайком для бізнесу
Амарант не можна назвати популярною культурою. Він не може поки що боротися з соняшником, пшеницею або ріпаком. Проте, останнім часом завойовує прихильність аграріїв і попит вже перевищує пропозицію. Олександр Дуда, голова ГО «Асоціація виробників амаранту та амарантової продукції» розповів SuperAgronom.com про перспективи, технологію вирощування амаранту та чим ця культура може привабити виробників
SuperAgronom.com: Пане Олександре, розкажіть про власний досвід в аграрній сфері. З чого все почалося?
Олександр Дуда: Ще з дитинства захоплювався вирощуванням рослин. Бабуся виділяла мені клаптик землі, на якому вирощував кукурудзу, картоплю, огірки, томати, моркву, горох, квасолю, кабачки. Всього по декілька кущів. Власноруч вирощений врожай був дуже смачним. Тому мій вибір стати агрономом був свідомим. У Дніпропетровському державному аграрному університеті отримав вищу агрономічну та економічну освіту. Сім років займався селекцією кукурудзи в Інституті зернового господарства та захистив кандидатську дисертацію. Потім опікувався питаннями аграрної економіки в Міністерстві аграрної політики України.
SuperAgronom.com: Як давно займаєтесь вивченням такої культури як амарант?
Олександр Дуда: Трохи більше двох років. І прийшов до амаранту із зовсім іншого боку. Дізнався про його лікувальні властивості, випробував на собі та членах своєї родини амарантову олію та чай. Покращення роботи імунної системи, серця, відновлення зору, лікування псоріазу, зниження рівня цукру в крові – це ті результати, які ми отримали. І вже знаючи ситуацію з вирощуванням та переробкою амаранту в Україні, просто відчув, що амарант є Клондайком для бізнесу, який повної мірою розкриється з популяризацією цієї культури та продукції з неї. Не дарма Продовольча комісія при ООН визнала амарант культурою 21 століття, яка нагодує людство. Вчитися треба багато, опановувати нові знання в економічній, медичній, сільськогосподарській сфері, які допоможуть розвивати амарантову галузь.
SuperAgronom.com: Наскільки інтенсивно ця культура набирає популярності в Україні. Які площі вирощування?
Олександр Дуда: Дуже інтенсивно. Цьому сприяють наступні фактори:
- на ринку реальний дефіцит товарного насіння амаранту для переробки, все що виростили в минулому році, переробили ще до Нового року;
- постійно зростає асортимент продукції з нього — за останній рік в Україні почали виготовляти, шліфовану амарантову крупу, пластівці, панірувальні сухарі, корми для свійських тварин, прикормки для риб, попамарант (аналог попкорну);
- ціна на товарне насіння амаранту висока – 25 000 грн/т (органічного – 35 000 грн/т);
- ціна може бути стабільною, бо задовольняє сільгоспвиробника та переробника і не залежить від зовнішніх ринків, де амарант ще дорожчий;
- амарант є одним з кращих попередників, бо збагачує грунт азотом та покращують його родючість, формує до 250 т/га наземної вегетативної маси;
- не має хвороб, за дотриманням технології може без проблем вирощуватися органічно (недарма 30% посівних площ під амарантом є органічними);
- може використовуватися в поукісних та пожнивних посівах (вегетаційний період сорту Ультра – 90 днів);
- попит на товарне насіння амаранту та зелену масу зростає (використовуються в харчовій, фармацевтичній, косметичній, хімічній промисловостях та кормовиробництві);
- амарантом зацікавились іноземні інвестори, які готові реалізовувати в Україні спільні проекти з переробки амаранту, і це логічно, бо переробка має бути поруч із сировинною базою, а умови вирощування амаранту в Україні просто відмінні, погляньте, як добре себе почуває його найближчий родич – щириця (Amaranthus retroflexus).
В цьому році вже відбулися позитивні зрушення щодо збільшення посівних площ. Посіяно близько 800 га на товарне насіння та зелену масу. У 2019 році прогнозуємо десятикратне зростання – до 10 000 га. Це має задовольнити внутрішній попит та збільшити експортні канали реалізації, в першу чергу, амарантової олії. І це далеко не межа. Є можливість збільшувати переробку та посівні площі під амарантом, бо на світовому ринку амарантової продукції Україна займає менше 0,1%.
SuperAgronom.com: Що потрібно для того, щоб почати вирощувати амарант: особливі грунти, техніка?
Олександр Дуда: Техніка та сівозміна. Враховуючи те, що робиться акцент на відмову від використання хімічних ЗЗР, наголошуємо на своєчасному проведенні усіх технологічних операцій. Основне завдання – отримати задану густоту (100-120 рослин на га) та дати можливість амаранту на початковій стадії (місяць від посіву), конкурувати з бур’янами. Потім рядки змикаються і амарантовий ліс затіняє бур’яни. Спеціалізована сівалка під амарант є, але поки що вона реалізована в єдиному екземплярі та чекає на серійне виробництво. Наразі амарант сіють овочевими, зернотрав’яними сівалками, пневматичними. Обов’язково треба мати пружинну борону, пропашний культиватор (бажано на 45 см). Комбайн можна найняти на стороні. Найчастіше використовують зернову жатку, обладнану ріпаковим столом.
SuperAgronom.com: Яка детальна технологія вирощування. Обробіток грунту, добрива, норма висіву.
Олександр Дуда: Основні моменти технології можна виділити такі:
- Вирощувати амарант можна в усіх регіонах України. В південних, центральних та східних він відмінно протистоїть посусі та завдяки високим температурам та достатньому сонячному опромінюванню дає найкраще за якістю насіння, у більш вологих регіонах – кращі врожаї зеленої маси та насіння.
- Амарант не любить кислі (pH < 5,5) та бідні на поживні речовини ґрунти. На родючих ґрунтах його можна вирощувати без внесення добрив, тому що завдяки розгалуженій та глибокій кореневій системі в достатній кількості забезпечує себе макро- та мікроелементами, крім того синтезує та накопичує азот, збагачує ним ґрунт. Але, як кожна культура, відмінно реагує на внесення добрив (норми для кожного поля індивідуальні та залежать від даних аналізу ґрунту). Співвідношення споживання макроелементів з грунту N : P : K = 1 : 0,8 : 3. Корисною особливістю амаранту також є його властивість відновлювати засолені ґрунти. Дослідами доведено, що за 2-3 роки вирощування амарант здатен значно покращити родючість таких ґрунтів. Щодо застосування добрив – бажано орієнтуватися на результати досліджень грунту, це економічно обгрунтовано, та вносити добрива, вже апробовані на інших культурах.
- Найбільш поширені сорти: Харківський-1, Лєра, Ультра, Сем, Ацтек, Геліос, Студентський. Вони мають різний вегетаційний період та напрями застосування, тому є можливість підібрати сорт для любого регіону, для любих потреб.
- Основна вимога до попередників – раннє збирання та відсутність великих пожнивних решток. Найкращими є однорічні трави, зернові та зернобобові культури, картопля. Осіння обробка ґрунту полягає у 1-2 лущенні стерні та глибокій оранці. Мета весняної обробки ґрунту – утримання вологи боронуванням, боротьба з бур’янами та вирівнювання ґрунту культиваціями Передпосівна культивація проводиться на глибину до 5 см з подальшим коткуванням для вирівнювання поверхні ґрунту та отримання дрібнозернистої його структури.
- Оптимальні строки посіву різні для регіонів України. В першу чергу слід зважувати, що сходи амаранту бояться приморозків і тривалого зниження середньодобової температури (при цьому ростуть повільно і заростають бур’янами). Тому наші рекомендації такі – до 10 травня в південних регіонах України (до 15 травня – в центральних, та до 20 травня – в північних) необхідно підготувати поле до посіву амаранту. Якщо ґрунт прогрівся до 12 С і є достатня кількість вологи у верхньому шарі, можна сіяти на глибину до 2 см. Якщо температура ґрунту ще недостатня для швидкого проростання насіння амаранту та отримання сходів (12-15 С), або бракує вологи для отримання повноцінних сходів амаранту, боремося з бур’янами, чекаємо опадів, слідкуємо за прогнозом погоди. Кожен аграрій має знайти той оптимальний момент для посіву амаранту, який дозволить отримати гарні сходи. Строки посіву амаранту без втрати майбутнього врожаю можна переносити до 1 червня, а з частковою втратою майбутньої врожайності – до 15 червня.
- Якщо в досходовий період випали опади і на поверхні грунту утворилася кірка, яка може ускладнити появу сходів, необхідно ії зруйнувати за допомогою кільчастих котків.У випадку сильно завищеної норми висіву та значній засміченості необхідно боронувати поперек посіву.
- За умов дотримання сівозміни можливість ураження сходів шкідниками (буряковим довгоносиком, попелицею, хрестоцвітою блішкою) є мінімальною, але не виключена і зростає в південних регіонах. Тому необхідно передбачити можливість обробки посіву біо-інсектицидом (бітоксибаціліном, гаупсином, вертициліном). Рекомендуємо обробки проводити з профілактичною метою з додаванням стимуляторів росту в баковій суміші.
- Як тільки чітко позначилися рядки (через 7-10 днів після посіву в залежності від температури ґрунту та повітря), проводимо на малому ходу міжрядну прополку глибиною до 5 см. Наступні — через певний період, коли однорічні бур’яни в міжряддях ще знаходяться у фазі ниточки, враховуючи те, що на початковій стадії амарант росте повільно і його треба захистити від негативного сусідства бур’янів.
- У фазі 3-4 листочки можна боронувати поперек посіву пружинними боронами. Якщо площа посіву невелика і є можливість провести ручне формування густоти рослин, та видалення бур’янів у рядку, слід розглянути цей ігротехнічний захід. Він окупається.
- До змикання рядків можна провести підгортання.
SuperAgronom.com: Які хвороби або шкідники можуть дуже нашкодити посівам? Які ЗЗР можуть забезпечити захист.
Олександр Дуда: Хвороби не дошкуляють. Буряковий довгоносик та попелиця можуть знищити посів, хрестоцвітна блішка – затримати ріст амаранту. З ними успішно можна боротися біопрепаратами.
SuperAgronom.com: Чому саме на амарант, на Вашу думку, слід звернути увагу? Які плюси його вирощування.
Олександр Дуда: Основні аргументи навів вище. Додам розрахунки. Візьмемо за основу середню врожайність амаранту по Україні 20 ц/га та ціну 25 000 грн/т. Виручка від реалізації становитиме 50 000 грн./га. При цьому технологічні витрати на гектар не перевищують 10 000 грн. Виходить гарна економіка. Не всі фермери зможуть вирощувати амарант, бо одним із стримуючих факторів є післязбиральна доробка зерна. Враховуючи те, що найурожайніші сорти амаранту достигають наприкінці вересня, вологість насіння під час збирання може бути підвищеною. Але ми працюємо над вирішенням цього питання. Наразі є дві спеціалізовані сушарки саме під амарант (в Дніпрі та на Київщині), наступного року плануємо зробити мобільну, яка при потребі дозволить забирати амарант у виробника прямо з поля.
SuperAgronom.com: Дякуємо за цікаву розмову.
Яна Красновська, SuperAgronom.com