Солончаки

2570

Солончаки — один із типів засолених ґрунтів, які містять у шарі 0-30 см токсичну кількість водорозчинних солей. Солі у верхньому горизонті складають від 0,6-3% і більше. 

Інтерактивна карта грунтів України

Солончаковість — це накопичення у ґрунті легкорозчинних солей (більше 0,1% маси сухого ґрунту), переважно натрієвих, джерелом яких є мінералізовані ґрунтові води і засолені материнські породи. 

Будова та склад солончака

Типова будова профілю солончака: Hks+Hpks+Phks+Pks. 

Характерна особливість – рівномірний розподіл мулистих частинок, кремнію, півтораоксидів. Вміст гумусу у верхніх горизонтах коливається від 0,5 до 8%. У складі гумусу переважають фульвокислоти. В солончаках мало азоту і зольних поживних речовин. Ємність поглинання залежить від мінералогічного та гранулометричного складу грунту, та становить 10-20 м-екв, що є низьким показником. Реакція слаболужна і содові солончаки відрізняються підвищеною лужністю ( рH = 9-11 ). Водно-фізичні властивості солончаків добрі (крім содових). 

Види солончаків

Профіль солончаків слабо диференційований на генетичні горизонти. В ньому виділяють гумусовий горизонт А, перехідний В і ґрунтоутворюючу породу С. Солончаки підрозділяють на два типи – гідроморфні і автоморфні. 

  • Гідроморфні розвиваються в умовах близького залягання мінералізованих ґрунтових вод. Поділяють на підтипи: типові гідроморфні, лучні, болотні, шори, приморські, мерзлотні, вторинні, сазові, отакирені пустельні. 
  • Автоморфні солончаки поділяють на літогенні, залишкові та еоловобугристі. Формуються на засолених ґрунтоутворюючих породах при глибокому заляганні рівня ґрунтових вод. 

Серед засолених грунтів виділяють також солончакові та солончакуваті різновиди зональних типів грунтів, найчастіше – лугових, чорноземів, каштанових, бурих напівпустельних та інших. Солончаковими називаються грунти, які містять також, як і солончаки, токсичну кількість солей, але не з поверхні, а нижче 30 см. Солончакуватими ж є грунти, що містять водорозчинні солі в будь-якій частині профілю, але в кількостях, менших за поріг токсичності. 

Властивості солончака

Ці грунти інтразональні, вони зустрічаються в пустелях, напівпустелях, сухих степах, рідше – в лісостепу та степу. Процесом грунтоутворення є галогенез, тобто засолення через причини, описані вище. Клімат напіваридний, аридний. Характерна рослинність – галофіти (солянки, силітрянка, свинчатка, солеріс, петросимонія, биюргун тощо).

Популярне