Шлейфування ґрунту

595

Шлейфування — захід поверхневого обробітку ґрунту з метою вирівнювання поверхні і деякого розпушування верхнього шару.

Шлейфування ґрунту використовується для створення дрібногрудочкуватого поверхневого шару ґрунту для прискорення прогрівання його і забезпечення необхідного рівномірного загортання насіння за глибиною.

Шлейфування виконують рано навесні як перший прийом (захід) обробітку зябу для вирівнювання гребенястої поверхні ґрунту. Застосовують в основному на добре оброблених структурних ґрунтах при сівбі дрібнонасінних культур (цукрових буряків, льону та ін.) 

Для здійснення цього агротехнічного прийому застосовують волокуші, шлейф-гвоздівки і шлейф-борони. 

  • Волокуша - це кілька рядів дерев’яних брусків, з'єднаних між собою ланцюгами. 
  • Шлейф-гвоздівка відрізняється від волокуші тим, що перший ряд брусків має зуби для розпушування поверхні ґрунту. 
  • Шлейф-борона має струг або ніж, зубчастий брус і кілька рядів металевих кутників. 

Шлейфування проводять, як правило, коли гребенястість ріллі становить 2-4 см. Агрегат має рухатись під кутом 45 500 до напрямку оранки із швидкістю 3,5-5 км/год. Недоцільно проводити шлейфування дуже вологих та сухих ґрунтів, бо у першому випадку ґрунт буде мазатись, а в другому – сильно розпилюватись. Якщо ґрунт протягом зими сильно заплив, то попереду ставлять борони , а за ними шлейфи, а коли ґрунт пухкий , гребенястий – то навпаки.

Читати по темі: Льон олійний: технологія вирощування, насіння, економіка. Поради фахівців

Шлейф-волокушу застосовують навесні для вирівнювання гребенястої поверхні ріллі, щоб за рахунок зменшення площі випаровування звести до мінімуму непродуктивні витрати вологи у допосівний період. Шлейфи подрібнюють великі грудки або загортають їх у ґрунт, де вони зволожуються водою, що піднімається по капілярах, і легко кришаться при наступному боронуванні або культивації. Після шлейфування створюються сприятливі умови для проростання насіння бур’янів із верхнього шару ґрунту, які знищують передпосівним обробітком. Якщо невчасно провести шлейфування, то ґрунт втратить вологу, а наявні заглиблення на поверхні ґрунту під час передпосівної культивації засипатимуться сухими грудками різного розміру, що у бездощові весни спричинить зрідження сходів висіяної культури. Іноді шлейфування використовується на слабооструктурених ґрунтах, де зяб після виходу із зими запливає. В такому разі агрегат комплектують так, щоб у першому ряду важкі борони руйнували монолітну поверхню на грудки, а у другому ряду шлейфи подрібнювали б ці грудки, поки вони ще не втратили вологу і здатні розсипатись на дрібніші частинки. Шлейфи простої конструкції у вигляді бруса чи ланцюга використовують в агрегаті з плугами, культиваторами чи сівалками. 

Ефективність шлейфування (вирівнювання) при “закритті” вологи залежить від таких умов: гранулометричного (механічного) складу ґрунту, вологості ґрунту та забур'яненості поля. Кращий ефект шлейфування дає на легких, структурних і фізично та біологічно спілих ґрунтах.

Популярне