Проміжні культури

530

Проміжними називаються культури, які висівають до сівби або після збирання основної культури і вони дають урожай у поточному році. Введення таких культур у сівозміну дає змогу вирощувати два урожаї за один рік з тієї самої земельної площі.

Залежно від строків і способів сівби, а також тривалості вирощування проміжні культури поділяють на підсівні, післяжнивні, післяукісні та озимі.

Підсівні культури висівають під покрив основної культури (озимих, ярих зернових) і збирають восени в той самий рік. Вони характеризуються посиленим ростом після збирання покривної культури і можуть рости до настання приморозків.

Післяжнивні та післяукісні культури висівають після збирання основної культури і врожай їх збирають протягом року. Післяукісні висівають раніше, ніж післяжнивні. Післяжнивною і післяукісною може бути одна й та сама культура, наприклад кукурудза.

Озимі проміжні культури висівають після збирання основної культури, і їх потім збирають наступного року навесні, до сівби основної культури.

Урожай проміжних культур використовують переважно на корм худобі (зелений корм, сінаж, силос), а також як зелене добриво. Посіви проміжних культур збільшують вихід сільськогосподарської продукції з одиниці площі, збагачують ґрунт на органічні речовини, внаслідок чого підвищується продуктивність сівозмінної площі. У більшості районів України проміжні культури є важливим джерелом корму для худоби. Такі культури повинні бути високоврожайними, стійкими проти ранньоосінніх приморозків, посухостійкими, швидко рости. За таких умов проміжні культури є одним з важливих факторів інтенсифікації сільськогосподарського виробництва.

Популярне