Продуценти (автотрофи)

14313

Продуценти (автотрофи) — це організми, що створюють органічну речовину з води, вуглекислого газу й мінеральних солей, використовуючи для цього сонячну енергію. У цю групу входять також зелені рослини. Їх на Землі налічується близько 350 тис. видів.

Автотрофи приклади

Продуценти здійснюють фотосинтез – це процес у якому неорганічні, тобто прості хімічні речовини, з яких складається повітря, вода і мінерали гірських порід і ґрунту, перетворюються в складні з'єднання типу білків, жирів і вуглеводів, названих органічними. З цих органічних речовин і утворяться тканини рослин і тварин. Таким чином, фотосинтезуючі рослини використовують енергію сонячного світла, щоб продукувати усі складні органічні сполуки свого тіла з простих неорганічних, присутніх у навколишнім середовищі. Усю сукупність органічних речовин, створюваних продуцентами, називають біотой. Фотосинтезуючі рослини продукують їжу для всіх інших організмів екосистеми.

Продуценти приймають участь у трофічному ланцюгу (ланцюг виїдання).

Трофічні ланцюги - це кормові взаємовідносини між організмами, зв'язки живлення. Для живих організмів нашої біосфери характерні різні трофічні ланцюги (навіть в межах однієї екосистеми). Ланцюги живлення показують взаємовідносини між організмами, в результаті яких в екосистемі відбуваються перетворення речовини і енергії. Трофічний рівень - це місце кожної ланки в харчовому ланцюзі. 

Якщо в ланцюгу живлення перший трофічний рівень представлений первинними продуцентами – автотрофами, то такий ланцюг зветься пасовищний. 

До них належать:

  • фототрофи – фотосинтезуючі організми (зелені рослини, водорості, ціанобактерії, пурпурові та зелені сіркобактерії), які здатні використовувати сонячне проміння для утворення органічних сполук, багатих на енергію;
  • хемоавтотрофи – організми, які синтезують органічні речовини за рахунок енергії окислення неорганічних речовин (NH4, H2S, Fe2+), практично незалежні від енергії Сонця. Забезпечують формування близько 1% органічної речовини біосфери.

Приклад: трава - коник - просянка - вуж – сова.

Популярне