Павловнія

7992

Павловнія (Paulownia) — це дерево листяних порід, рід рослин сімейства павловнієвих (Paulowniaceae). Воно має найшвидший цикл росту, вирощується на занедбаних ґрунтах, здатних до ерозії та є дуже легким і міцним. Рослина є унікальною: за 6 років досягає висоти від 15 до 20 метрів, діаметр стовбура – 20-30 см. Здатна регенерувати від кореневої системи 4-5 циклів. 

Вся інформація по тегу #павловнія

Існує до 20 видів цього дерева (Paulownia Elongata, Paulownia Fortunei, Paulownia Tomentosa, Paulownia Clone In Vitro 112 та ін.). Найбільш часто використовуються гібриди павловнії Fortunei і Tomentosa. Перший має властивість швидкого росту і високу якість деревини, другий відомий своєю стійкістю до морозів. Поряд з цими гібридами використовується Paulownia Elongata і похідні гібриди, які також мають гарні характеристики.

Читати по темі: Названо 5 ключових помилок при вирощуванні павловнії

Морфологічна будова

  • Коренева система — розгалужено стрижнева (якірна). Корінь досягає глибини 4,5-9м.
  • Листя — у перший рік життя у дерева великі волокнисті листи, які в діаметрі можуть досягати 50-85 см. Серцеподібної або яйцевидної форми, з круглими краями, яскраво-зелені, зверху пухнасті, знизу повстяні. Колір листя не змінюється, опадають зеленими, потім стають коричневими.
  • Цвітіння — відбувається восени і триває протягом 6-8 тижнів. Квітки великі, забарвлення блакитно-фіолетове, бузкове або майже біле. 
  • Кора — тонкопластинчаста, світло-сіра, гладка, з легкими тріщинами на дорослих деревах.
  • Діаметр стовбура — окружність 1,5-2-річного дерева має окружність до 14 см, 3-4-річного — до 20-24 см, діаметр дорослого дерева (до 20 років) досягає 100 см.
  • Плоди — довгі, гачкуваті деревні капсули розміром до 10мм. 
  • Насіння — перетинчасте крилате метеликоподібне, довжиною 0,2-0,7 см.

Біологічні та агротехнологічні особливості 

Павловнія досить добре пристосовується до ґрунтових умов. Добрими вважаються глинисті помірно вологі ґрунти з достатньою родючістю і кислотністю ґрунтового розчину ph = 5,5-8,5 (оптимальний рівень - 6,5). Добре росте на забруднених ґрунтах, але погано в занадто вологому ґрунті. Рослини віддають перевагу відкритим, добре освітленим місцям, стійкі до посухи.Температурні режими павловнія витримує від –27 до +45С, в будь-якому віці.

Розмножується рослина лише клонуванням в лабораторних умовах, для насадження перевозяться готові саджанці з теплиць, вона не розмножується від насіння або вегетативним способом. 

Читати по темі: На вирощуванні павловнії можна отримувати мільйонні прибутки — експерт

Особливістю павловнії є те, що дерево висаджується один раз і може використовуватися до 50-60 років. Після кожної обрізки дерево відростає. Обрізку промислових насаджень проводять з інтервалом 4- 8 років, а стовбур можна обрізати в будь-який час року. При належному догляді, через 7 років можна отримати 240-350 м3 якісної деревини з 1 га. У деревині павловнії знаходиться велика кількість дубильних речовин, що робить її стійкою до впливу багатьох шкідників і хвороб.

Павловнії здатна виділяти значний обсяг кисню та інтенсивно поглинати вуглекислий газ. Потужна коренева система здатна очищати ґрунт від солей важких металів. Окрім цього листки павловнії за своїм хімічним складом містять до 20 % протеїнів (білків), за смаком нагадує зелень люцерни, конюшини, тому є цінним кормом в тваринництві.

Одним з перспективних напрямків використання біомаси павловнії є застосування її в якості сировини для біопалива-біоетанолу. Отримання біоетанолу можливо двома способами за допомогою спеціальних мікроорганізмів та хімічних речовин (ензимів), які розкладають целюлозу павловнії до отримання біоетанолу – це матеріал майбутнього, паливо нового покоління. 

Популярне