Нематоциди

912

Нематоциди — речовини, які використовуються для знищення фітопатогенних нематод (фітогельмінтів). 

Нематоди (від лат. nematodus — круглий черв'як) — черв'якоподібні організми довжиною близько 1 мм, що живуть на коренях рослин як ектопаразити або проникають через органи кореневої системи і стають ендопаразитами стебел і листя. Численні види нематод поширені скрізь і є дуже шкодочинними для багатьох сільськогосподарських культур, їх шкідлива дія виявляється в затримці росту і розвитку рослин, зменшенні величини та якості урожаю і зниженні хворобостійкості рослин. Нематоди є переносниками фітопатогенних організмів, сприяють їх проникненню в тканини рослин. Значна кількість видів є галоутворювальними, під їх впливом на коренях рослин утворюються різної форми і розмірів нарости.

Вся складність захисту від нематод пов'язана з біологічними особливостями їх розвитку, а традиційні пестициди не виявляють токсичної дії на них. Нематоди стійкі від природи до всіх існуючих пестицидів, а труднощі боротьби з ними - відсутність спеціальної техніки для застосування препаратів. Для знищення фітопатогенних нематод найбільшого поширення набуло знезараження рослин, ґрунтів і субстратів термічним або хімічним методом. 

Читати по темі: Нематоди — невидима загроза врожаю. Як зменшити популяцію за допомогою технології

Нематоциди фітотоксичні, тому вони використовуються за 30-50 діб до посіву або висаджування рослин. За останні роки створена значна кількість нематоцидних препаратів, які мають не тільки фумігаційну, а й системну дію, що відкриває можливість захистити рослини від ураження нематодами. До них належать фосфорорганічні сполуки й похідні карбамоїлоксимів і карбаматів. Порівняно з традиційними нематоцидами фумігантами у них значно менші норми витрати, їх можна застосовувати при внесенні в ґрунт до сівби, під час сівби і в період вегетації. У «Переліку» нематоцидні препарати відсутні, але вони потрібні виробництву.

 
Популярне