Біогенні елементи (речовини)

12629

Біогенні елементи —  хімічні елементи, що є постійними складовими клітин живих організмів і відіграють у них певну фізіологічну та біохімічну роль. 

Біогенна речовина — органо-мінеральні та органічні продукти, створені певними організмами (всі форми дендриту, кам'яне вугілля, нафта, газ тощо).

Біологічна роль біогенних елементів

Фізіологічна роль біогенних елементів полягає у тому, що окремі з них (кисень, водень, вуглець, азот, фосфор, сірка) використовуються в живих організмах для синтезу органічних сполук (нуклеїнові кислоти, вуглеводи, білки, ліпіди тощо), а інші, в основному мікроелементи, є складовими молекул, які контролюють різні біохімічні реакції. Біогенні елементи є чинниками, що впливають на структуру клітин, архітектоніку рослин, інтенсивність поглинання й транспортування в них іонів, на процеси фотосинтезу й дихання, обмінні процеси в клітинах, урожайність і якість сільськогосподарської продукції. 

Усі біогенні елементи відіграють певну фізіологічну роль. Проте лише 1/3 з наявних у природі хімічних елементів є необхідними та важливими для життєдіяльності живих організмів. Основну об’ємну масу серед біогенних елементів займають макроелементи. До них належать кисень, що становить 70 % маси живих організмів, вуглець (до 18 %) і водень (10 %); загалом вміст елементів, що поглинаються рослинами з повітря й води, становить 95 % сухої речовини рослин. Вміст інших макроелементів (кремній, калій, кальцій, магній, натрій, алюміній) в органах рослин коливається в межах від 2–10 % і більше. 

Для нормальної життєдіяльності рослин, тварин і мікроорганізмів необхідними в низьких концентраціях (3–5 %) є мікроелементи. До найважливіших із них належать: залізо, марганець, бор, мідь, цинк, молібден, літій, кобальт, йод. Ці мікроелементи є складовими ферментів, вітамінів, гормонів, пігментів і таким чином беруть участь у регуляції біохімічних процесів у рослинних і тваринних клітинах. Крім того, в живих організмах є ультрамікроелементи, концентрація яких коливається в межах 6–12 %. До них належать арсен, германій, свинець, золото, радій, ртуть, срібло та ін.

Популярне