Бактеріальні добрива

2238

Бактеріальні добрива — добрива, що містять живі бактерії, здатні розмножуватися в ґрунті та на корінні рослин, фіксуючи азот з повітря та перетворюючи у процесі своєї життєдіяльності недоступні для рослин органічні та мінеральні речовини у доступні легкорозчинні. Мікроорганізми беруть участь у складних біохімічних процесах, що протікають у грунті. 

Бактеріальні добрива виготовляють на основі вільноживучих, асоціативних, симбіотрофних, азотфіксуючих та фосформобілізуючих мікроорганізмів, також існують препарати бінарної дії за рахунок поєднання різних мікроорганізмів або бактерій та ендомікоризних грибів.

Види добрив

Ризоторфін (нітрагін) — найефективніший інокулянт, жива культура мікроорганізмів з роду Rhizobium на основі торфу. Нітрагін виготовляють окремо для конюшини, гороху, сочевиці, кінських бобів, люцерни, буркуну, люпину, сої, квасолі, арахісу, нуту, еспарцету. Один грам препарату має містити не менш як 70 млн. клітин бульбочкових бактерій для люпину і серадели, та не менше 300 млн. – для всіх інших бобових культур. Дія препарату триває 6 міс., зберігають його за температури 3-15 0С окремо від пестицидів. Обробляють насіння бобових під навісом у день висівання. 

Азотобактерин — бактеріальне добриво з культурою мікроба азотобактер (Azotobacter chroococcum), який фіксує азот з атмосфери, але не зв’язані з рослиною. Азотобактер вирощують на кислотному торфі – агарі і з нього готують азотобактерин. Один грам такого препарату має 0,4—0,6 млн. живих клітин. Вносять його в ґрунт із насінням для поліпшення азотного живлення не бобових культур на нейтральних ґрунтах. За сприятливих умов азотобактер за вегетаційний період може зв’язати до 40 кг азоту повітря. Препарат, розфасований у пакети чи пляшки, використовують у тому самому сезоні (одна норма – 0,5 л пляшки на 1 га).

Фосфобактерин – бактеріальне добриво, що містить спори мікроорганізму Bacillus megaterium var. phosphaticum. Являє собою порошок світло-сірого або жовтуватого кольору. Бактерії мають здатність перетворювати складні фосфорорганічні сполуки (нуклеїнові кислоти, нуклеопротеїди і т.д.) і важкозасвоювані мінеральні фосфати в доступну для рослин форму. Крім цього бактерії виробляють біологічно активні речовини (тіамін, піридоксин, біотин, пантотенову та нікотинову кислоти, тощо), що стимулюють ріст рослини. Фосфобактерин відноситься до числа препаратів із стимулюючим ефектом. Рекомендується для обробки зернових культур, картоплі, цукрових буряків. 

АМБ (автохтомна мікрофлора Б) – бактеріальне добриво, яке має мікроорганізми, здатні мінералізувати органічну речовину ґрунту й утворювати доступні поживні речовини. До складу АМБ входять амоніфікатори, целюлозорозкладаючі бактерії тощо. У ґрунті створюються оптимальні умови для живлення рослин. Застосовують на бідних органічною речовиною дерено-підзолистих ґрунтах для збагачення їхніми корисними мікроорганізмами при вирощуванні овочевих культур і картоплі.

Поліміксобактерин – це суміш бактеріальних культур, якi мають фосфатмобiлiзуючу дiю. До складу цього препарату входять бактерiальнi культури, що мають фосфатмобiлiзуючу дiю, при якiй цi мiкроорганiзми потрапляючи в грунтовий розчин розкладають важкодоступнi форми фосфору i роблять доступними для рослин. 

Цей препарат має багатофункціональну дiю, вiн забезпечує підвищення польової схожостi та енергії проростання насіння, сприяє формуванню більш розвиненої кореневої системи, iнтенсифiкує процес фотосинтезу в рослинах. Внаслiдок вмiсту у препаратi речовин фунгiстичної та фунгіцидної дiї, вiн підвищує стiйкiсть рослин до захворювання.

Популярне