Актиноміцети

1281

Актиноміцети (Actinomycetales - променисті грибки) — це велика таксономічна група грам-позитивних мікроорганізмів, здатних до створення розгалужених ниток, що нагадують грибний міцелій. У сучасній мікробіології актиноміцети мають назву актинобактерии (Actinobacteria). Вони займають проміжне місце між грибами та бактеріями. 

Загальна характеристика

Актиноміцети є прокаріотичними організмами з примітивною одноклітинною організацією. Вони дуже різноманітні як у фізіологічному, так і в морфологічному відношенні. У цій групі зустрічаються такі форми: коки, палички, розгалужені нитки, розвинений міцелій.

Фенотипічно діляться на 2 групи:

  • Нижчі актиноміцети — не утворюють спор. У цю групу входять поодинокі бактерії міцеліальної і неміцеліальної будови.
  • Вищі актиноміцети — утворюють екзоспори і включають тільки міцеліальні форми (як одноклітинні, так і багатоклітинні).

Актиноміцети — це анаеробні мікроорганізми. Їх міцелій формує гіфи. Це тонкі розгалужені нитки, які подовжуються в результаті апікального (верхівкового) зростання. У процесі зростання і розгалуження гіфа не відбувається клітинного поділу, проте можуть виникати перегородки. Залежно від цього міцелій ділиться на 2 види: несептированний (не має перегородок), септированний — містить перегородки, які зазвичай розташовані в поперечному напрямку.

Читати по темі: Бактеріози: проблема, на яку вже слід зважати

Існує варіант фенотипової класифікації, де поділ на групи ґрунтується саме на типах харчування. Серед нижчих актиноміцетів виділяють:

  • Хемолітоавтотрофи, що окислюють сірку за допомогою кисню.
  • Хемоорганогетеротрофи, що характеризуються облігатно аеробним диханням, утворюють простеки і розмножуються брунькуванням.
  • Облігатно аеробні хемоорганогетеротрофи — поодинокі коки або палички.
  • Хемоорганогетеротрофи з облігатним бродінням.
  • Хемоорганогетеротрофи з дихальним або бродильним типом метаболізму.
  • Коринеформні бактерії — для них характерно аеробне дихання, а також анаеробне фумаратне дихання і бродіння.
  • Мікобактерії — аеробні хемоорганогетеротрофи.

Актиноміцети зустрічаються в наземних і водних середовищах. Поширеними родами актиноміцетів є Streptomyces, Nocardia та Micromonospora. У ґрунті можна спостерігати багато видів актиноміцетів. Вони важливі для збільшення доступності поживних речовин для рослин, виробляють широкий спектр корисних вторинних метаболітів, які мають потужну біологічну активність. Деякі з них використовуються для виробництва товарної хімії, медичних препаратів та агрохімікатів.

Популярне