Загальний опис
Амброзієвий смугастий листоїд був інтродукований в СРСР з Канади і США О.В.Ковалевим для боротьби зі злісними інвазивними бур'янами - амброзією.
Через 10 років після інтродукції, коли в найближчих околицях місця випуску система «листоїд - амброзія» прийшла у відносно рівноважний стан, були проведені великомасштабні польові обліки щільності популяції бур'яну і фітофагу. У 1988-1989 рр. були досліджені всі поля в радіусі 10 -12 км від місця початкового випуску амброзієвого листоїда. Ці обліки показали, що в агроценозах, схильних до сівозміні, амброзієвий листоїд практично не впливає на виростання кормових рослин. Вплив на середню щільність популяції кормової рослини дуже малий. Однак, на окремих полях, особливо в стабільних умовах спеціально виділених ділянок, амброзієвий листоїд, безсумнівно, здатний значно придушити і навіть повністю знищити кормову рослину.
Судячи по всій сукупності даних (сильна позитивна кореляція між густиною популяції бур'яну і фітофага, слабка кореляція між густиною популяції листоїда у різні роки), саме рослина є провідною ланкою у взаєминах листоїд - амброзія. Скоріше за все, сівозміна не дає фітофагам шансів накопичити високу щільність популяції. Відомо, що практично всі успіхи біологічного методу боротьби з бур'янами були досягнуті в стабільних біоценозах, причому в міру зниження стабільності зменшується ймовірність успішної інтродукції. Отже, основною причиною, по якій інтродукція амброзієвого листоїда, незважаючи на успішну акліматизацію і швидке поширення фітофага, не привела до помітного зниження засміченості амброзією, є той факт, що амброзія в наших умовах засмічує переважно агроценози, схильні до сівозміни.
Найвідомішим представником роду став амброзієвий смугастий листоїд. При інтродукції цього листоїда спостерігалося унікальне явище - не літаючий на своїй батьківщині (в Америці) жук став у нас літати (це і забезпечило його широке поширення) і настільки змінився, що європейські та азіатські популяції були описані як новий підвид.
Цей листоїд - близький родич колорадського жука: вони відносяться не тільки до одного сімейства і до одного підродини, але і до однієї триби (Chrysomelidae: Chrysomelinae: Doryphorini). Але колорадський жук був завезений в Європу випадково і став одним з найстрашніших шкідників, завдавши за роки свого вторгнення багатомільярдні збитки в цілому ряді країн. А амброзієвий смугастий листоїд в ході 40-річної історії інтродукції цього виду він став одним з найзнаменитіших корисних жуків СРСР і успішно бореться з амброзією.