Шкідливість
Метелики літають з середини червня до листопада. Яйця відкладаються на різні органи рослин по одному або по декілька.
Ембріональний розвиток триває 3-12 днів, розвиток гусениць - 13-22 дні. Гусениці пошкоджують біля 120 видів рослин, зокрема плоди помідорів. Розвивається 2 покоління.
Зовнішній вигляд
Розвиваються листогризучі совки в 2-3 поколіннях. Метелики більшості видів активні в сутінках та вночі, додатково живляться нектаром квітів. При наявності великої кількості квіткових рослин плідність може бути дуже високою - до 2550 яєць. В посуху вона низька - 100-300 яєць. Пошкоджують всі дводольні культури, бур’яни, деякі деревні: соняшник, рицину, овочеві, картоплю, буряки, бобові, хрестоцвіті, губоцвіті і т.п., зрідка пошкоджуються і злакові.
Заходи захисту
Біологічні препарати
Поділяються на 2 групи — бактеріальні та авермектины. Бактеріальні засоби містять токсини мікроорганізмів з нейротоксинным дією на шкідників.
Авермектины є відходами життєдіяльності патогенних грибком стрептоміцетів. Вони знищують також кліщів і нематод.
- Дендробациліну. Бактеріальний засіб, ефективний проти совок і безпечне для людей. Норма витрати — 25-30 г на відро води. Можна робити до 2 обробок на сезон.
- Бітоксибацилін. Продукт діяльності бактерій, гнітючий вироблення ферментів травлення, порушує роботу кишечника. Крім того, чинить негативний вплив на всі наступні покоління совок. Норма витрати досить економічна — близько 20 мл засобу на сотку, попередньо розвести у відрі води.
- Лепідоцид. Бактеріальний засіб, що діє проти будь-яких листогризучих гусениць, в тому числі і совок. Норма витрати 25-35 г на відро. Вистачить на обробку 1-2 соток.
- Энтобактерин. Микробологическое засіб від листогризучих гусениць. Норма витрати — 3,5 кг на гектар площі.
- Фітоверм. Бактеріальний препарат проти багатьох шкідників, включаючи всі види совок. Витрата залежить від виду оброблюваної культури і становить від 1 до 4 мл на відро води.
- Агравертін. Засіб, отримане з грибків. Має тривалий термін зберігання, безпечний для людей і навколишнього середовища, працює проти більшості шкідників. Витрата — 3 мл засобу на літр води.
- Актофіт. Інноваційний засіб з ряду авермектинов. Витрата 4 мл на 1 л.
- Натур Гард. Інсектицид з рослини софора, що володіє нейротоксинными властивостями. Викликає параліч кінцівок і смерть шкідників. Витрата 10 мл, розведені в 5 л води.
Хімічні препарати
Поділяються на неонікотіноіди, фосфорорганічні сполуки і піретроїди. Сучасні засоби останніх поколінь часто мають комбінований склад.
- Протеус. Двокомпонентний препарат, що складається з дельтаметрина (піретроїди) і тіаклопріда (неоникотиноид). До складу ще входить масло, яке захищає основні речовини від змивання та випаровування. На 1 сотку витрачається до 5 л робочого розчину, одержуваного з 7 мл засобу.
- Золон. Фосфорорганічна засіб з високою токсичністю. Володіє виборчими властивостями, не шкодить корисним комахам. Витрата — 2 мл на 5 л робочого розчину.
- Карате — Зеон. Інсектицид класу піретроїдів. Знищує гусениці та імаго. Витрачається 100 мл препарату для обробки гектара площі.
До фосфорорганічних засобів з ідентичним дією відносяться також Дурсбан, Фуфанон, Данадим.
- Децис — профі. Діє проти всіх видів совок, включаючи підгризаючих. Використовується для обробки самого рослини і ґрунту навколо нього. Для виготовлення розчину для обробки змішується 1 г засобу з відром води. Обсягу вистачає на 2,5 сотки.
- Ф’юрі. Аналог — Кінмікс. Препарати групи піретроїдів. Контактно-шлункову засіб проти багатьох шкідників. Витрата на відро води — 1,5 мл засобу.
- Базудин. Грануллированное засіб для обробки грунту. Використання у вологій землі підвищує його дієвість. Для обробки гектара посадок потрібно близько 20 кг гранул.
- Штефесин. Синтетичний піретроїд з кишково-контактним шляхом проникнення. Витрата 1,5 мл засобу на відро води для обробки 100 кв. м. посадок.