Поширення
Природний ареал проживання азіатської бавовнивової совки — Індо-Австралійські і тихоокеанські тропіки та субтропіки. У Європі в природному середовищі вид відсутній. Яйця і гусениці шкідника часто виявляються в посадковому матеріалі, зрізах квітів і овочах, привезених з районів місцеперебування даного виду. Нерідко яйця виявляються на тарі, упаковці і навіть транспортному засобі. Почастішали випадки потрапляння азіатської бавовняної совки в Європу, в теплиці з розведення водних рослин, з посадковим матеріалом. Можливо і природне поширення шкідника шляхом пасивно-активних міграцій.
Морфологія
Імаго. Метелик з розмахом крил 30-40 мм і довжиною тіла до 20 мм. Передні крила сірувато-бурого кольору, з малюнком, що складається зі світлих смуг і штрихів. Фон малюнка темний. Характерною особливістю виду є малюнок, що нагадує цифру 4, і світла пляма в районі вершини крила. Задні крила напівпрозорі, сірувато-білі, з сірувато-бурим краєм і темними жилками. Ноги, груди і черевце шкідника сірувато-жовтого (верблюжого) кольору.
Статевий диморфізм. Різностатеві особини відрізняються будовою статевих органів. Яйце кремово-біле протягом майже всього розвитку. Перед виходом гусениці темніє до синьо-чорного. Округле, сплощене з нижньої сторони, поверхня блискуча, діаметр - 0,6 мм. Кладка покрита світло-коричневими волосками. Личинка (гусениця) без волосків, в основному бурого кольору. Доросла гусениця досягає 45 мм. Перший і восьмий черевні сегменти гусениць старших вікових груп з великими чорними плямами. Плями мають неправильну форму і можуть бути відсутніми у светлопофарбованих особин. На спині три поздовжні лінії з чорними і жовтими вкрапленнями. Ширина головної капсули - 2,9 мм. Ріжучий край мандибул зубчастий. Лялечка коричнево-горіхова, довжиною 19 мм. На сегментах черевця присутні шість пар темних дихальців. Кремастер обладнаний однією парою кінцевих шипів.
Розвиток
Імаго. Метелики активні в нічний час. Харчуються нектаром різних рослин. У пошуках нектару і місця для відкладання яєць можуть долати відстані до 2-3 км і більше за одну ніч. Тривалість життя імаго - 4-10 днів.
Період спарювання. Після спарювання самки відкладають яйця на нижню сторону листя кормових рослин, прикриваючи їх волосками (лусочками) зі свого черевця. Іноді кладки можна виявити на інших поверхнях. Плодючість самки в залежності від умов харчування може досягати 2000 яєць за все і 300 - в одній кладці.
Яйце. Ембріональний розвиток триває від 2 до 12 діб, в середньому 3-5. Личинка (гусениця) проходить повний розвиток за шість вікових груп. При температурі + 25 ° C воно завершується за 15-20 діб. Харчуються гусениці листям. У першому - третьому віці гусениці тримаються групами на нижньому боці листової пластинки, харчуються в основному в денний час. У четвертому - шостому віках розповзаються і харчуються вже ночами і рано вранці. Денний час проводять в грунті, в безпосередній близькості від кормової рослини.
Лялечка. Після закінчення харчування гусениця заглиблюється в грунт на 3-5 сантиметрів, де і окуклюються. Стадія лялечки проходить в грунті, у земляний колисці. При температурі грунту, близької до + 25 ° C, розвиток лялечки завершується за 11-13 діб. Майже відразу після виходу з лялечки метелика приступають до харчування, каплиці і відкладання яєць. Повний життєвий цикл може завершитися за п'ять тижнів. Залежно від клімату району проживання за сезон розвивається від чотирьох до восьми генерацій.
Шкідливість
Азіатська бавовникова совка — карантинний вид, небезпечний шкідник різних рослин. Шкодять гусениці, харчуючись листям і генеративними органами понад 80 видів рослин різних родин. Життєдіяльність гусениць знижує продуктивність рослин. У сприятливих умовах для розвитку популяції урожай знижується на 75%. У перелік кормових рослин даного виду входять льон, бавовна, джут, люцерна, земляний горіх, кукурудза, рицина, тютюн, рис, томат, гарбуз, баклажан, капуста, картопля, гвоздика, троянда і багато інших культур, в тому числі декоративні та тепличні.
Заходи боротьби
- Карантинні заходи: контроль над вантажами і транспортом, які прямують з країн поширення шкідників. При цьому особлива увага приділяється томатам, баклажанів, бавовнику, кукурудзи, трояндам і хризантемам. Фумігація або рефрижерації вантажу і транспорту пестицидами при виявленні шкідника. Застосування феромонних пасток.
- Агротехнічні заходи: дотримання агротехніки вирощування рослин в теплицях і відритому грунті. Боротьба з бур'янистою рослинністю.
- Хімічний спосіб: своєчасне обприскування рослин фосфорорганічними сполуками, інгібіторами синтезу хітину та іншими інсектицидами.
- Біологічний спосіб боротьби: обприскування рослин біологічними пестицидами.