11 липня 2019, 08:30, Технології

На Херсонщині вирощують гібрид лаванди, що має вдвічі більшу урожайність

Кандидат біологічних наук Людмила Свиденко зазначає, що культура дуже добре росте в умовах Півдня України. В дослідному господарстві «Новокаховське» навіть виводять свої сорти лавандину. Про це вона розповіла під час семінару «Лаванда — елементи агротехнології вирощування» організованим БФ «Ласка» та Українським проектом бізнес-розвитку плодоовочівництвана базі ТОВ «Миколаївзеленгосп».

Лавандин — це міжвидовий гібрид двох лаванд: лаванди вузьколистою та широколистої. Якщо лаванда вузьколиста може рости на Півдні України, оскільки витримує морози до -25ºС, то лаванда широколиста не морозостійка і в Україні її не вирощують. Батьківщиною лавандину та лаванди є країни Середзерномор’я. Саме там на межі, де зустрілись два види лаванди (широколистої та вузьколистої), природним шляхом вийшли гібриди – лавандини. Їх також можна отримати і штучним шляхом при схрещуванні. Зараз лавандин вирощують на Півдні України, в Криму, в Молдові, а також в країнах Середземномор’я: Франції, Італії, Іспанії, Марокко, Югославії.

Рослини лавандину дещо вищі лаванди широколистої і майже в два рази вищі лаванди вузьколистої. Лавандини більші як за висотою та шириною, так і за ємністю квітконосів. Також у гібрида більше кілець у суцвітті і квіток у кільці в порівнянні з вихідними видами лаванди. Так, якщо кущі лаванди вузьколистої невеличкі 45-50 см, то у лавандина вони висотою досягають 90-105 см.

Росте лавандин в Херсонській області повільно, як і лаванда. Потім в фазі бутонізації ріст та висота збільшуються. І вже на початку цвітіння і до кінця рослина не росте.

«Відростання починається в перший рік вгорі в першій декаді травня. В третьому році — в третій декаді квітня. Спочатку фаза відростання, потім фаза бутонізації, потім поява квітконосів, далі фаза розсування мутовок, потім зафарбовуються бутони та починається цвітіння. Цвітіння триває місяць, може трохи більше, в залежності від того, як йшли дощі: чим сухіша погода – тим швидше відбувається цвітіння», — розказує про фази розвитку лавандину к.б.н. Людмила Свиденко.

Щодо якості ефірної олії, то у лавандину вона нижча на відміну від лаванди. Але є деякі сорти лавандину, ефірна олія яких максимально наближена до лаванди. Варто зазначити, що урожай і вихід ефірної олії у лавандину більший, ніж у лаванди.

«Хоча деякі сорти лавандину можуть бути схожі в сторону вузьколистої лаванди, а інші — широколистої. А є такі сорти лавандину, які займають проміжне положення між цими сортами лаванди», — зазначає Свиденко.

90% ефірної олії містяться на чашечці квітки, хоча по всім органам лавандину є ефіроолійні залозки. Ефірна олія накопичується від бутонізації і до кінця цвітіння, і в кінці цвітіння — найвища кількість ефірної олії. Але кількість ефірної олії також може змінюватися в залежності від часу доби.

«Ранком, коли сировина сира, роса — її кількість найменша — 0,9% від сирої маси, найбільша кількість 2,3% в 10 годині ранку. В цей час найбільша кількість розпускається квіток. Коли спека – кількість ефірної олії зменшується, деякі квіти, які були розпущені трохи закриваються і отримується, що в вечорі кількість ефірної олії падає. Тому відгін треба робити до обіду, не пізніше», — акцентує Свиденко.

Якщо в кінці масового цвітіння велика кількість ефірної олії, то в фазі масового цвітіння — олія гарної якості. Тому збирати урожай експерт радить краще між цими фазами, щоб була хороша якість ефірної олії і велика кількість.