13 вересня 2018, 18:20, Урожай

Глобальне потепління дозволить аграріям півдня України вирощувати картоплю на зрошенні двічі на рік

Сорт ранньої картоплі вийде зібрати вже в червні, а в липні можна посадити другу партію, пише agro-yug.com.ua.

«У зв’язку з тим, що на посадку використовується молода картопля замість старої, коренеплоди будуть надзвичайно смачні. Дозрівання другого врожаю настає в останній декаді серпня — на початку вересня і триває до самих морозів. А якщо ще й використати вірну стратегію вирощування для запобігання згубного впливу високих температур, то другий врожай можна отримати навіть вище за перший», — зазначають спеціалісти.

Нагадаємо, через високі температури, які на поверхні ґрунту в окремих регіонах цьогоріч сягали 55-60°С,  картопля призупинилася у розвитку ще у червні, а частина врожаю просто спеклася.

Тому одним зі шляхів розв’язання проблеми втрати врожаю картоплі за даних умова може стати зрошення, бо при достатньому рівні зрошення в південних регіонах картоплю вдасться збирати з достатньо високими показниками врожайності.

За думкою багатьох експертів краще б було все ж використовувати краплинне зрошення. Така система має багато переваг.

«По-перше, не відбувається перезволоження ґрунту, внаслідок чого коріння будуть вільно дихати протягом  всього циклу росту та розвитку картоплі. А якщо є аерація ґрунту, то й коренева система буде краще розвиватися. До того ж, зручно вносити розчинні добрива безпосередньо в кореневу зону рослини», — говорять фахівці.

Це найефективніший спосіб внесення добрив в посушливих умовах. При цьому листя картоплі зволожуватися не будуть, тому це зменшить вірогідність розповсюдження хвороб. Коефіцієнт втрати вологи ґрунтом при крапельному зрошенні складає не більше 5%.

Мульчування також розглядається як один з способів поліпшення фізичних агрономічних властивостей ґрунтів та ефективності дії мінерального живлення рослин, проте для південних регіонів краще все ж об’єднати і зрошення, і мульчу, бо навіть при хорошому забезпеченні рослин водою коштом капілярного підйому, повітряна посуха буде пригнічувати рослини в сухі роки.

Тим часом зрошення створить максимально комфортні умови розкладання мульчі. Тому органіка стане вже не просто «ковдрою», що захищає ґрунт від осушення і перегріву, але ще і рясним джерелом поживних речовин.