Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Зниження врожаю зерна в Євросоюзі через клімат та заборону деяких пестицидів хочуть компенсувати селекцією
Втрата важливих діючих речовин для захисту врожаю та зміна клімату потребують переосмислення сільськогосподарської політики та посилення селекції рослин у ЄС, особливо щодо зернових культур.
В Австрії реалізується довгостроковий проект кліматично стійкої селекції, ще однією метою якого є сорти з надійним опором шкідникам та патогенам.
Про це повідомила в релізі Асоціація селекціонерів, виробників насіння та торговців насінням Австрії, що представляє спільні інтереси насіннєвої галузі, пише Saatgut Austria.
Втрата багатьох діючих речовин, зростання тиску з боку патогенів і стрес через підвищення температури та спекотних днів ставлять під загрозу здоров'я сільськогосподарських культур і, отже, продовольчу самозабезпеченість Євросоюзу. Це особливо очевидно у випадку із зерном: нині ЄС є нетто—імпортером та має низькі рівні запасів, що збільшує його залежність від світового сільськогосподарського ринку. Ситуація посилюється низькою врожайністю минулого 2024 року, інформує асоціація.
На початку вегетаційного періоду 2025 року Міхаель Гон, голова Saatgut Austria, підкреслює, що поточні проблеми у вирощуванні зернових, а також в овочівництві та садівництві вимагають інноваційної та сильної селекції рослин.
Виведення стійких сортів дозволяє досягти цілей сільськогосподарської політики ЄС щодо ресурсів. Хоча відкрита політична дискусія щодо інноваційних методів селекції вітається, у традиційній селекції рослин ЄС на сьогодні прикладається мало зусиль щодо впровадження заходів щодо покращення базових умов роботи селекціонерів та сприяння високому рівню інновацій, зазначає він.
«Виробництво, орієнтоване на майбутнє, яке передбачає зміну клімату та сприяє його захисту, вимагає від селекціонерів інноваційних сортів. Здорові рослини є основою стійкого виробництва та починаються зі стійкого насіння. Тому толерантність до абіотичного стресу та стійкість нині є важливими цілями селекції. Слід згадати та виявлення генетичних маркерів різних захворювань іржею. Ці маркери створюють основу селекції стійких рослин з урахуванням знань, що дозволяє мінімізувати вплив хвороб. Досягнення в галузі генетики та геноміки ще більше покращили наше розуміння взаємодії господаря та патогену», — каже Гон.
Селекція рослин, стійких до хвороб, складна, оскільки потребує стабільної та широко ефективної стійкості, яку можуть подолати патогени. Оскільки стійкість не є незмінною ознакою, селекція має постійно вдосконалюватись, наголошує Гон. Нові сорти ячменю та пшениці менш сприйнятливі до хвороб, ніж сорти 1980-х та 1990-х років. Особливе практичне значення має стійкість до нематод, вірусних і грибних захворювань.
Стійкість та опірність до відомих та нових патогенів є цілями селекції у проекті Klimafit, який був запущений у 2018 році. Федеральне міністерство сільського та лісового господарства Австрії (BMLUK), федеральні землі, Австрійське агентство з охорони здоров'я та безпеки харчових продуктів (AGES) та Saatgut Austria спільно працюють над проектом, щоб передбачати наслідки зміни клімату та продовжувати надавати фермерам адаптовані до місцевості сорти в майбутньому.
Фермерські господарства можуть отримати вигоду з продуктивності цих сортів, якщо будуть використовувати сертифіковане, офіційно визнане насіння, яке гарантує отримання високоврожайних, здорових та якісних рослин.
Олена Басанець, SuperAgronom.com



