Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Інокуляцію сої потрібно проводити навіть у монокультурі — думка
Коли соя вирощується по сої, формування азотфіксуючих бульбочок відбувається навіть без інокуляції. Та чи ефективний такий симбіоз, якщо бульбочковим бактеріям притаманне виродження?
На це питання у проекті «Агрознавці» дали відповідь менеджер технічної підтримки BASF Agricultural Solutions Павло Материнський та менеджер з розвитку продуктів компанії Сергій Братущак.
Фахівці відмітили, що проведення інокуляції високоселективними і високоефективними штамами бульбочкових бактерій завжди забезпечує прибавку врожайності.
«Коли ми тільки розпочинаємо вирощувати сою, ці прибавки суттєві — 6, 7 і навіть 10 ц/га. А потім, коли соя повертається на другий-третій чи четвертий рік на попереднє місце вирощування, віддача від інокуляції поступово зменшується. Втім, проводити інокуляцію навіть за умов монокультури рекомендовано, адже дуже часто нестабільні погодні умови впливають на якість формування симбіотичних зв’язків між бактеріями і рослиною, плюс проблема кислотності ґрунтів. У такому випадку інокуляцією сої якісними продуктами як Хайкот Супер Соя чи Хістік Соя можна досягти бажаного результату», — пояснюють експерти.
Павло Материнський і Сергій Братущак додають, що симбіотична фіксація азоту для сої є найбільш оптимальною з точки зору забезпечення цим елементом, бо цикл розвитку бактерій і активна азотфіксація співпадають із циклом потреби рослин в азоті. При цьому потрібно враховувати, що мінеральний азот і симбіотичний азот — антагоністи. Тому для старту при сівбі чи під передпосівну культивацію вони радять дати до 30 кг азоту в діючій речовині, чого достатньо, щоб компенсувати живлення рослин до першого трійчастого листка, коли формується бульбочки на коренях сої.
«Це той азот, який буде використаний мікробіотою ґрунту для розкладання рослинних решток попередника. Ще один момент, де в нас може бути задіяне внесення азотних добрив, — це внесення по вегетації, коли відбувається активний перерозподіл пластичних речовин на формування врожаю. Тоді ми можемо через листок за рахунок використання, наприклад, карбаміду дати позакореневе підживлення. Це подовжить функціонування листків та симбіотичного апарату», — додають фахівці.
Нагадаємо, ціни на сою підвищилися до 10€ за тонну у всіх напрямках. Новий врожай торгується зі знижкою до 20 євро за тонну в порівнянні з врожаєм минулого року.
Меланія Несмачна, SuperAgronom.com