30 жовтня 2023, 12:25, ЗЗР

Сисні шкідники сконцентровані переважно у крайових смугах, умови не сприяють їх розвитку — Держпродспоживслужба

Про це повідомляє пресслужба Мінагрополітики з посиланням на звіт Держпродспоживслужби.

Зазначається, що на 25-59% обстежених площ озимих зернових культур цикадками заселено та слабко пошкоджено до 8% рослин. Злакова попелиця за щільності 2-16 екз. на рослину живиться на 1-6% рослин. Спостерігаються дорослі крилаті особини — самки-розселювачки, а також личинки. Літ злакових мух (шведської, гессенської, чорної пшеничної, опомізи) проходив за слабкої інтенсивності за чисельності 0,4-6 екз. на кв.м, якими пошкоджено 0,5-2% рослин. У разі значної чисельності мух (30-40 екз./100 п.с.) рекомендується провести обробки крайових смуг полів інсектицидами — на початку масового льоту й надалі через 8-10 діб.

Також в озимині, розміщеній після стерньових попередників, продовжують живитися личинки (І-ІІІ віків) хлібної жужелиці, які за чисельності 0,5-2 (Дніпропетровська, Івано-Франківська, Запорізька, Одеська, Миколаївська, Полтавська обл.) екз. на кв.м пошкодили 1-4% рослин. Гусениці озимої совки, які перебувають здебільшого в ІV-VІ віках, за чисельності 0,2-2 екз. на кв.м доживлюються та переміщуються в нижні шари ґрунту на зимівлю.

Критерії успішної перезимівлі ріпаку та помилки в осінньому догляді посівів

Читати

У посівах озимого ріпаку триває розвиток і шкідливість фітофагів, чисельність яких коригується гідротермічним режимом та захисними заходами. Спостерігається завершення живлення несправжніх гусениць ріпакового пильщика, якими пошкоджено до 3% рослин у слабкому ступені. Хрестоцвітими блішками щільністю 1-3 екз. на кв.м слабко пошкоджено 1-5% рослин. Подекуди на 4-23% обстежених площ посівів ріпаку гусеницями озимої совки за чисельності 0,2-1,5 екз. на кв.м пошкоджено 1-12% рослин у слабкому та середньому ступені.

Повсюди на площах сільськогосподарських культур спостерігається вертикальна міграція дротяників і несправжніх дротяників, личинок західного травневого хруща у нижні шари ґрунту. Залежно від його складу фітофаги перебувають на глибині 12-40 см, також спостерігається живлення шкідників корінцями злакових бур’янів, коренеплодами. Продовжується живлення гусениць підгризаючих та листогризучих совок на площах багаторічних трав. Гусеницями підгризаючих совок пошкоджено 8-11% рослин в слабкому ступені з середньою чисельністю 0,5-2 екз на кв.м. Гусениці перебувають в різних вікових групах. Переважають шкідники ІІІ та ІV віку.

Алла Гусарова, SuperAgronom.com