Поширення
Поширена в Україні повсюдно. Гусінь багатоїдна й живляться рослинами з багатьох ботанічних родин.
Шкідливість
Шкідливість озимої совки досить значна. Одна гусінь першого покоління за ніч може знищити 10-15 рослин цукрового буряку. Особини другого покоління найбільше пошкоджують озимі культури. Вцілому гусінь фітофага може живитися не менше ніж на 140 видах рослин із 36 родин.
Зовнішній вигляд
Метелик розміром 40-50 мм. Передні крила бурувато-сірі (іноді майже чорні) з трьома характерними темними плямами (ниркоподібною, круглою і клиноподібною), облямованими тонкою чорною лінією; задні – у самця білі, у самки – білувато-сірі. Яйце розміром 0,5 мм, півкулясте, ребристе (16-20 радіусів), з приплюснутою основою; свіжовідкладене – молочно-біле, згодом темнішає. Гусінь перших трьох віків землисто-сірі або сірувато-рудуваті, матові, останніх віків – з глянцевою епікутикулою, вздовж спини темна вузька смуга; черевних ніг п’ять пар, довжина гусениці шостого віку – до 52 мм; лобні шви сходяться біля потиличного отвору. Лялечка близько 20 мм, червоно-бура, на анальному сегменті два шпичаки.
Розвиток
Зимує гусінь шостого віку на глибині 10-25 см. Витримує зниження температури до -11°С. Успіх перезимівлі залежить від розвитку жирового тіла. Гусінь молодших віків гине за температури нижче -5°С. З настанням підвищених весняних температур гусінь піднімається у верхні шари ґрунту і на глибині 5-6 см заляльковується в овальних земляних камерах. Розвиток лялечок триває 25-35 діб. Літ метеликів на півдні починається з середини квітня, в лісостеповій зоні – у третій декаді травня. Початок льоту та його тривалість визначаються метеорологічними умовами року.
Метелики активні в присмерки і вночі, удень ховаються під листям бур’янів та в інших укриттях. Для їх розвитку потрібне додаткове живлення нектаром на квітучій рослинності. Яйця відкладають по одному або невеликими групами на нижньому боці листків і черешків бур’янів, на сухі рослинні рештки або на легкий, добре оброблений ґрунт з рідкою рослинністю. В середньому одна самка відкладає від 470 до 2200 яєць, що залежить від умов живлення гусениць і метеликів. У зоні бурякосіяння метелики першого покоління відкладають яйця на буряки, кукурудзу, просо та овочеві культури, другого покоління – на підготовлені для посівів озимих поля з непаровими попередниками. Ембріональний розвиток за температури повітря +28…+30°С триває 2-5 діб, а при +10…+12°С – 24 доби. Гусінь першого покоління з’являється наприкінці травня – на початку червня. Залежно від температури повітря вона розвиваються 20-60 діб. Закінчивши живлення, гусінь в ґрунті на глибині 1-6 см перетворюються на пронімфу, а через 2-10 діб – на лялечку. Через 11-14 діб вилітають метелики другого покоління, літ яких триває близько двох місяців; яйця відкладають зазвичай у серпні, а наприкінці місяця з’являються гусениці. Загалом тривалість розвитку одного покоління становить 50-70 діб при сумі ефективних температур 640-780 °С. На більшій частині України озима совка розвивається у двох поколіннях, а в північних і особливо в північно-західних областях – в одному.
Заходи захисту
Велике значення в обмеженні чисельності озимої совки має правильний обробіток ґрунту під озимі, чистого і зайнятого парів, а також полів після непарових попередників; міжрядний обробіток ґрунту на просапних культурах; обробіток ґрунту після збирання просапних попередників. Якщо у посівах буряків нараховується 1–2; кукурудзи, соняшнику, картоплі, інших просапних культур – 3–8; озимої пшениці – 2–3 гусениці на 1 м2, то слід застосовувати інсектициди (Залп, СуперБізон, Нокаут). Ефективні суміші піретроїдних (Нокаут) і фосфорорганічних препаратів (СуперБізон) у половинних нормах їх витрат з додаванням 3–4 кг/га сечовини. Обробки проводять ввечері, коли гусінь харчується на рослинах.