5 жовтня 2022, 09:00, ЗЗР

Експерт обґрунтував ефективність поєднання триазолів з іншими діючими речовинами у двокомпонентних препаратах

Про це розповів доктор біологічних наук Сергій Хаблак в авторському блозі: «Фунгіцидний захист ріпаку: шкодочинність хвороб та схеми внесення».

«У стробілуринів вища ліпофільність, отже, вони краще здійснюють захист у місці проникнення гриба в рослину. Морфоліни більш леткі, це означає, що захист здійснюється не тільки того місця, куди потрапив фунгіцид, а й навколо, що важливо для боротьби з поверхневими патогенами», — пояснює фахівець.

У своєму блозі він відповів на питання щодо ефективності поєднання триазолів зі стробілуринами у двокомпонентних препаратах, а також триазолів із карбоксамідами зі зменшеними дозами діючих речовин порівняно з однокомпонентними триазолами, стробілуринами, карбоксамідами у повній нормі.

Для прикладу він зазначив, що ефективніше діє однокомпонентний фунгіцид у більшому дозуванні Азоксин 0,6-0,8 л/га (азоксистробін, 250 г/л) порівняно з багатокомпонентним фунгіцидом із меншими дозами діючих речовин Капітал 1-1,2 л/га (азоксистробін 150 г/л + ципроконазол, 60 г/л + епоксиконазол, 50 г/л).

Читайте також: Ринок добрив і ЗЗР в сезоні 2022: постачання, попит і прогнози на 2023

А от при профілактичному використанні в фазах розвитку озимого ріпаку Т3, Т4 за відсутності хвороби триазоли у складі двокомпонентних препаратів будуть марними, оскільки їх застосовують за наявності хвороби. В такому випадку діятиме профілактично лише другий компонент препарату (стробілурини або карбоксаміди), який, більше того, перебуватиме у зменшеному дозуванні порівняно з однокомпонентним фунгіцидом.

«Є думка, що однокомпонентні фунгіциди краще діють, оскільки там дози діючих речовин більші, ніж у половинних дозах діючих речовин двокомпонентних препаратів. Крім того, не слід забувати про резистентність хвороби. Найшвидше виникає стійкість хвороби до діючої речовини, а потім до всіх діючих речовин цього хімічного класу через один сайт дії в клітині, коли беруть двокомпонентні фунгіциди з різних класів з меншими половинними нормами порівняно з однокомпонентним препаратом з повною нормою д.р.», — відмітив Сергій Хаблак.

Наприклад, якщо до азоксистробіну з класу стробілуринів виникла стійкість у хвороби, то і до інших представників класу стробілуринів (димоксистробінпікоксістробін тощо) хвороба матиме стійкість. Водночас до односайтових однокомпонентних препаратів грибні організми також дуже швидко пристосовуються. Через це стробілурини стали застосовувати у поєднанні лише з іншими хімічними класами, але з половинними зменшеними нормами з метою економії. Проте, на думку фахівця, двокомпонентні фунгіциди з різних класів з повними нормами, як і в однокомпонентних фунгіцидах, з позиції вартості не вигідні.

Закупівлю фунгіцидів наперед Сергій Хаблак рекомендує проводити для комбінованих діючих речовин (стробілурини з триазолами, карбоксаміди з триазолом), які можна застосовувати універсально для обробки перед зараженням і по самому зараженню. Водночас придбання триазолів заздалегідь для економії і профілактичного використання він не вважає ефективним заходом.

Нагадаємо, названо ефективні схеми захисту озимого ріпаку від пероноспорозу.