Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Технологічну карту СуперАгронома.
Держпідтримка виробників органічної продукції в режимі стагнації, — названо причини
У бюджеті 2021 року заклали 50 млн грн дотацій для програми фінансової підтримки виробників органічної сільськогосподарської продукції. Проте сьогодні відсутній «Порядок розподілу та використання коштів по напрямку органічного виробництва». Відповідно, не встановлені терміни використання коштів.
Про це йдеться у матеріалі «Мінекономіки заважає виробникам органічної продукції отримати держпідтримку» на AgroPolit.com.
Тож на регіональному рівні не створені комісії для формування отримувачів держпідтримки і багато областей просто не впроваджує у себе Регіональні програми підтримки, очікуючи рішення Міністерства економіки.
Кошти з державного бюджету на 2021 рік передбачалися на три напрямки:
- Компенсацію 30% вартості сертифікації органічного виробництва;
- 5000 грн на 1 га органічних земель з обмеженням 100 000 грн на одне господарство, тобто на 20 га;
- 5000 грн на одну голову органічної ВРХ.
«Окрім того, що все ж виробники, особливо малі, що тільки почали займатися органічним виробництвом, чекають державну підтримку, декларативні заяви уряду посилюють недовіру та абсолютно не сприяють сталому політичному діалогу між органами державної влади та бізнесом», — йдеться у матеріалі.
Читати по темі: Уряд ініціює збільшення держпідтримки АПК вдвічі, — до 1% аграрного ВВП
Також зазначається, що в графіку державної підтримки сільськогосподарських виробників Міністерства аграрної політики навпроти органічного виробництва стоїть прочерк, з поміткою — функція Мінекономіки. Мінекономіки, відповідно, вже третій місяць «просить почекати» держпідтримку виробників органічної продукції. Закон України 1649-IX, який дає змогу отримати державну підтримку органічним виробникам вже цього року, підписаний Президентом 14 липня 2021 року.
«Сказати, що органічні виробники сільськогосподарської продукції стурбовані — це знецінити весь органічний ринок в Україні. Ми просто негодуємо! Відповідні зміни до Закону прийняті 3 місяці тому, розроблені вони більше 6-ти місяців тому, в Мінекономіки існує цілий відділ органічного виробництва, і за цей час абсолютно нічого не зроблено і не надано жодних пояснень — чому так відбувається», — наголошується у статті.
В проєкті бюджету на 2022 Кабмін взагалі не вніс органічне виробництво навіть на розгляд, з чого можна зробити висновок — в уряді просто відсутні зацікавлені у розвитку органічного виробництва.
«Ми провели внутрішнє опитування серед органічного бізнесу і висновок однозначний — органічним виробництвом має опікуватися Мінагрополітики. Причин багато, ГС «Органічна Україна» готова детально пояснювати, але основну треба розуміти однозначно: ціль органічного виробництва — здоровий грунт та свідоме, стале сільське господарство, здоров'я самої ферми та господаря, аграрія, який працює на землі. А потім вже розвиток підприємництва, здоровий споживач, експорт і все інше. Прикро, що уряд цього стратегічно не розуміє», — пише Олена Корогод, голова ГС «Органічна Україна».
За її словами, органічне виробництво внесено практично у всі стратегії розвитку України.
«Разом із командою першої леді ми шукаємо місце для органічних продуктів в системі шкільного харчування, і при цьому держпідтримка просто ігнорується Міністерством економіки — цікаво знати, тут є якийсь секретний план чи просто декларувати стратегії та пріоритети набагато легше, ніж системно їх реалізовувати?», — резюмувала пані Олена.