1 лютого 2021, 18:00, Світ

В ЄС дозволили використання ГМ сої XtendFlex, стійкої до гліфосату

Підготував SuperAgronom.com за матеріалами Euractiv.com.

«Європейська комісія дозволила генетично модифіковану сою (XtendFlex) для їжі та кормів, але не для вирощування, відкривши шлях для повного запуску сорту в США та Канаді в 2021 році», — йдеться у матеріалі.

Соя, вироблена біотехнологічною компанією Bayer, була розроблена для надання толерантності трьом основним гербіцидам: дикамбі, глюфосинат-амонію та гліфосату.

Завдяки гарантованому європейському ринку виробники в США та Канаді, як очікується, нарощуватимуть виробництво сої, щоб заробити на нових шляхах, відкритих цим рішенням.

Усі держави-члени отримали можливість висловити свою думку в постійному комітеті, а згодом і в апеляційному комітеті.

«З огляду на результат процесу, Європейська Комісія має юридичний обов’язок продовжувати дію дозволу», — йдеться у заяві на веб-сайті Комісії.

Дозвіл дійсний протягом 10 років, і будь-яка продукція, вироблена з цього ГМ сорту, буде підпорядковуватися правилам ЄС щодо маркування та відстеження .

XtendFlex — це найновіша соя компанії Bayer, яка базується на попередньому сорті ГМ з доданою толерантністю до глюфосинату.

Це означає, що виробники «мають додаткову гнучкість та інструменти, що допомагають боротися з некерованими та стійкими бур’янами», — сказав представник Bayer.

«Завдяки цьому дозволу «Байєр» сподівається на повний запуск у Сполучених Штатах та Канаді в 2021 році. Три покоління сої з толерантністю до гербіцидів знаходяться на стадіях, близьких до виходу на ринок, представляючи найнадійніший в галузі проект біотехнології контролю бур’янів для сої», — підтвердили в компанії.

Читати по темі: Вірусні, грибкові та бактеріальні хвороби насіння сої. Як аналізувати насіння сої?

Але новини про дозвіл деякі члени не сприймали з ентузіазмом.

Депутат Європарламенту Тіллі Мец заявила, що рішення про дозвіл на імпорт цього ГМО є «надзвичайно невтішним».

«Нова Комісія чітко розуміє, що імпорт ГМО, стійких до гербіцидів, особливо ГМ сої, яку можна вирощувати в таких країнах, як Бразилія та Аргентина, ризикує підірвати міжнародні зобов’язання ЄС щодо клімату, в тому числі щодо захисту лісів та біорізноманіття», — попередила пані Мец.

Вона підкреслила, що Комісія «не послухала аргументів Європарламенту та більшості країн-членів, які проголосували, зокрема, проти цієї ГМ-сої».

Тіллі Мец висказала занепокоєння тим, що ці культури можуть зазнавати впливу як більших, так і багаторазових доз додаткових гербіцидів, що потенційно може призвести до більшої кількості залишків на врожаю, а також до більшого ризику для агронома.

Ерік Галл, менеджер з політики асоціації органіки ЄС IFOAM, зазначив, що, оскільки сою дозволено використовувати в їжу та корми, а не вирощувати на території ЄС, забруднення на етапі виробництва не є безпосередньою проблемою для органічного сільського господарства в ЄС.

Однак він поділився подібним занепокоєнням щодо того, що імпорт цієї культури на ринок ЄС може призвести до збільшення використання пестицидів за межами ЄС.

«Негативний вплив синтетичних пестицидів на навколишнє середовище та біорізноманіття беззаперечний та неодноразово доказаний», — резюмував депутат.

©Микола Деркач, SuperAgronom.com, 2021