Ознаки ураження
При ураженні спостерігається побуріння або знебарвлення нижньої частини стебла і коріння. Під епідермісом виявляють розкидані по стеблу дрібні чорні склероції у вигляді крапок, паренхіма серцевини майже повністю руйнується. Зовнішні ознаки ураженого коріння відзначаються наявністю коричневих чи бурих водянистих плям, які пізніше чорніють. В період достигання рослин ураження поширюється на стебло: гриб розростається в нижньому міжвузлі стебла, викликає знебарвлення або побуріння нижньої частини стебла і коріння. При сильному ураженні спостерігається розмоча лювання і ламкість стебел біля вінчика. Гриб уражує також насіння, яке повністю чорніє і псується, у подальшому це може викликати загибель паростків. Патоген має багато штамів, що розрізняються за розміром склероціїв, а також за здатністю форму вати спороношення. Штами, які уражують кукурудзу, не утворюють спор, інші штами характеризуються утворенням в пікнідах гіалі нових пікноспор без перегородок. Зараження кукурудзи відбувається за допомогою склероціїв, що, проростаючи, проникають в коріння і стебла.
Умови поширення
Хвороба розповсюджена майже у всіх районах вирощування кукурудзи. Джерелом інфекції є уражені рештки рослин. Розвиток вугільної гнилі частіше спостерігається при невеликій кількості опадів і підвищених температурах, що зумовлюється напівсалрофітністю патогена.
Заходи захисту
В зонах зрошення вугільну гниль можна звести до мінімуму підтримкою достатньої вологи грунту в період засухи після викидання волоті. Вирощування відносно стійких сортів, дотримання чергування культур у сівозміні, Слід вирощувати кукурудзу на тому ж полі не раніше ніж через 6 років. Своєчасний і високоякісний обробіток ґрунту; посів кукурудзи в оптимальні строки. Знищення падалиці, видалення післязбиральних решток, ретельне очищення насіння від склероціїв, протруювання насіння, підсушування кошиків у фазі біологічної стиглості десикантами. Хімічні препарати: Венцедор, Вітавакс 200, Вітавакс 200 ФФ, Максим 025 FS, Максим FS, Максим XL 035 FS, Преміс 25, Роялфло, Флуосан.